Android Pay – płacenie telefonem

Android Pay – płacenie telefonem

author
Aneta Jankowska
24 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Zbliżasz. Płacisz. Gotowe. I to nie kartą płatniczą, a telefonem. Wszystko dzięki nowej aplikacji od Google - Android Pay. Płatności mobilne firmy Google na dobre zawitały do Polski, która jest drugim krajem w Europie, korzystającym z tej możliwości.

Co to jest ?

Android Pay jest aplikacją na urządzenia mobilne, w której można zapisać kartę lub karty płatnicze (mogą to być karty kredytowe lub debetowe, z logo Visa lub MasterCard). Idąc do sklepu nie musimy brać ze sobą portfela. Aby zapłacić za zakupy, wystarczy przyłożyć smartfon do terminala płatniczego. Nowa propozycja od Google to nic innego jak cyfrowy portfel

Od kiedy w Polsce ?

Usługa Android Pay dostępna jest już od 17 listopada. Polska to pierwszy kraj w Europie Środkowo – Wschodniej, a drugi w Europie, w którym ta usługa Google została wprowadzona na rynek. Wyprzedza nas jedynie Wielka Brytania, gdzie z Android Pay można było korzystać od maja.  

Na jakich urządzeniach ?

Nieistotny jest model telefonu czy tabletu jaki mamy. Aby korzystać z aplikacji trzeba posiadać urządzenie z oprogramowaniem nie starszym niż Android 4.4 i modułem NFC, który umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem. 

Instalacja aplikacji

Aby zainstalować Android Pay, trzeba:

1) Wyszukać w wyszukiwarce sklepu Google Play "Android Pay"
2) Pobrać aplikację
3) Po otwarciu za pomocą opcji "Dodaj kartę" dodać kartę kredytową lub debetową

Aplikacja zajmuje około 5 MB.

Jak dodać kartę ?

Po kliknięciu w opcję “Dodaj kartę”, należy uzupełnić takie informacje jak:

– numer karty, datę jej ważności, kod CVV (czyli trzy cyfry znajdujące się na karcie po prawej stronie pola w którym podpisuje się właściciel karty)
– imię i nazwisko
– numer telefonu 
– adres

Weryfikacja karty

Kolejny krok to weryfikacja karty. Na podany numer telefonu przyjdzie SMS z kodem, który należy wpisać w aplikacji.

Drugą opcją weryfikacji jest "tymczasowe obciążenie" karty na niewielką kwotę, która wróci na rachunek po pewnym czasie. Wtedy w opisie obciążenia (można go znaleźć w swojej bankowości internetowej lub mobilnej w historii rachunku, czy też wykazie blokad na karcie) będzie widoczny kod weryfikacyjny, który należy wprowadzić w aplikacji Android Pay.

Po procesie weryfikacyjnym na ekranie smartfona wyświetli się instrukcja korzystania z aplikacji. 

Dodawanie kolejnych kart 

Jeżeli chcemy dodać więcej kart z innych banków, musimy w prawym dolnym rogu przy włączonej aplikacji kliknąć w plusik (+). Wówczas rozwinie się lista możliwości dodawania różnych kart (karty debetowe, kredytowe, a w przyszłości lojalnościowe i podarunkowe). 

Kolejną kartę można dodać ręcznie lub poprzez jej zeskanowanie – wtedy dane wypełnią się automatycznie. 

Jedną z kart możemy ustawić jako domyślną. W takiej sytuacji będziemy płacić nią automatycznie.  

Jakie banki ?

Mobilne płatności HCE dostępne są dziś między innymi w bankach: PKO BP, Pekao, BZ WBK, eurobank, Getin Bank, Raiffeisen Polbank. Jednak z systemu Android Pay mogą korzystać obecnie klienci:

– Banku Zachodniego WBK

– Alior Banku

– T-Mobile Usługi Bankowe

Za jakiś czas z usługi będą również mogli korzystać klienci mBanku.

Prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj przekonuje, że to jedna z najnowocześniejszych możliwości: 

– Wprowadzamy jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań płatności mobilnych dostępnych na rynku. Zawsze uczestniczymy w tych innowacyjnych przedsięwzięciach, które niosą realne korzyści dla klientów.

Android Pay jest podobne do płatności mobilnej HCE lub PeoPay, ale nie wymaga posiadania aplikacji bankowej w telefonie. Wystarczy tylko dodać kartę swojego banku w wyżej wspomniany sposób do aplikacji. 

Jak płacić ?

Sama płatność jest podobna do tej, jak za pomocą zwykłej karty. Przed uregulowaniem rachunku należy:

1) wybudzić ekran telefonu
2) przystawić aparat do terminala płatniczego 

Nie trzeba logować się do aplikacji. Płatności poniżej 50 zł są akceptowane bez podawania kodu PIN. Powyżej tej kwoty, trzeba wprowadzić czterocyfrowy kod – ten sam, który standardowo podajemy podczas płatności plastikową kartą. Aplikacja nie potrzebuje połączenia z Internetem.

Po transakcji w aplikacji pojawią się szczegółowe informacje o płatności, nazwa i numer szprzedawcy.
 
Gdzie można płacić ?

Zapłacić zbliżeniowo telefonem możemy w każdym sklepie, który akceptuje karty zbliżeniowe. Prawie 425 tysięcy terminali POS w Polsce i ponad 6 mln na całym świecie – w tylu miejscach można płacić za pomocą usługi Google. Ten sposób płacenia nie zadziała jeśli terminal w sklepie nie będzie miał funkcji płatności bezstykowych, czyli pay-pass. Jednak takich terminali w Polsce jest już mniej, niż 20% spośród wszystkich. Wkrótce mają zostać już wycofane z użycia.

Z czasem płatności Google będzie można znaleźć także w niektórych aplikacjach mobilnych. Jeśli podczas dokonywania zakupów zauważymy ikonę  „Zapłać z Android Pay” to możemy skorzystać z usługi.  Opcja płatności trafi wkrótce do aplikacji takich jak Allegro, Ceneo, iTaxi i Uber.

Czy to bezpieczne ?

Google informuje, że w aplikacji pojawiają się informacje jedynie o ostatnich 10 transakcjach. Każda kolejna płatność automatycznie kasuje informacje o pierwszej. Co więcej, w aplikacji nie są przechowywane informacje o numerze karty. To wszystko zapewnia technologia tokenizacji, którą udostępnia i Visa i Mastercard.

Tokenizacja to zastąpienie numeru karty ciągiem cyfr, tzw. tokenem. Jest to numer inny niż karty płatniczej, dlatego dane karty nie są udostępniane sprzedawcy. Token przypisywany jest do danego urządzenia i nie można go wykorzystać na innym urządzeniu. O ile  doszłoby do jego przechwycenia, to jest to informacja dla złodzieja całkowicie bezużyteczna. Token jest przechowywany w chmurze obliczeniowej, a nie w telefonie. Organizacje płatnicze zapewniają, że to gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. 

Jeśli w telefonie nie korzystamy z blokady ekranu wtedy ze względów bezpieczeństwa aplikacja wymusi ustawienie takiej blokady. To dodatkowe zabezpieczenie w sytuacji, gdyby trafił on w niepowołane ręce.

Ja zapewnia Google, firma nie zamierza zarabiać na Android Pay, a opcję płacenia telefonem traktuje jako przewagę konkurencyjną. 

Dodatkowe promocje

Od samego początku funkcjonowania Android Pay, partnerzy programu oferują dodatkowe promocje dla nowych użytkowników. Użytkownicy kart Mastercard mogą już teraz skorzystać z dodatkowej oferty. Mastercard we współpracy z siecią Multikino przygotował specjalną promocję. Jeśli zapłacimy kartą Mastercard od piątku do niedzieli poprzez Android Pay za bilet do kina na dowolny seans, to drugi otrzymamy gratis, a do tego voucher na duży popcorn.

Akcja wystartuje 2 grudnia i potrwa do końca 2016 roku. Promocja obejmuje wszystkie kina sieci Multikono w Polsce.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Firmy mają problem ze znalezieniem pracowników

Z raportu „Niedobór talentów” przygotowanego przez ManpowerGroup wynika, że 51% polskich przedsiębiorstw dotyka problem niedoboru wyspecjalizowanych pracowników. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ jeszcze rok temu wskaźnik ten dotyczył 45% firm.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Złocieńcu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Złocieńcu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

O jakie kredyty mieszkaniowe wnioskują Polacy? BIK Indeks

Polak udający się do banku po finansowanie na cele mieszkaniowe wnioskuje średnio o 278,73 tys. złotych kredytu. To o ponad trzynaście tysięcy więcej niż na początku bieżącego roku. Porównując sierpniowy popyt na kredyty mieszkaniowe z wynikami za sierpień ubiegłego roku można mówić o wzroście łącznej kwoty wnioskowanego finansowania na poziomie 13,7%.

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt dla rodzinnych firm w Nest Banku

Kredyt dla rodzinnych firm​ to wyjątkowy kredyt w ofercie Nest Banku. Klienci, którzy chcą przejąć rodziną firmę, mogą otrzymać nawet 350 000 zł na 144 miesiące. Sprawdziliśmy szczegóły oferty. 

author
Dominika Byczek
14 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Radziejów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Radziejowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
22 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

ING Bank Śląski w Gorzowie Wielkopolskim

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy oddziały banku w Gorzowie Wielkopolskim – godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę.

author
Dominika Byczek
12 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj