Polacy porównują oferty kredytowe

Polacy porównują oferty kredytowe

author
Aneta Jankowska
26 sierpnia 2017
Badania firmy FinAi pokazują, że co drugi konsument przed zaciągnięciem pożyczki porównuje dostępne na rynku oferty. Polacy po wsparcie finansowe najchętniej zwracają się do banku, później do bliskich i firm pożyczkowych. 

Badanie przeprowadzono na grupie osób, które w 2016 roku pożyczyły pieniądze w banku, od rodziny lub w firmie pożyczkowej, metodą CAWI, czyli ankiety internetowej na  reprezentatywnej próbie 1 021 Polaków w wieku 24-65 lat.

 

Częściej pożyczają kobiety (57%) i mieszkańcy większych miast (23%). Średnia kwota udzielonej pożyczki w 2016 r. wyniosła prawie 11 tys. zł. Bank jest najczęściej odwiedzanym miejscem, gdzie Polacy szukają dodatkowej gotówki. Odsetek osób, które wybrały bank był najwyższy w grupie wiekowej 45-54 lata (63%). Z kolei od rodziny najczęściej pożyczają ludzie młodzi pomiędzy 24 i 34 rokiem życia (36%)

Gdzie pożyczamy i jak porównujemy oferty ?
 
Według badania bank jest miejscem, które Polacy wskazywali najczęściej. Sześciu na dziesięciu ankietowanych stwierdziło, że tam zwraca się po dodatkowe pieniądze. Później szukamy wsparcia u rodziny i bliskich – 28%. Natomiast 15% badanych skorzystało z usług firmy pożyczkowej. 

Polaków zapytano o to czy porównują ze sobą oferty pożyczkowe. Ankieta pokazała, że prawie połowa, bo 49% tego w ogóle nie robi, 30% porównuje trzy lub więcej ofert, a 21% zwykle zestawia ze sobą dwie propozycje pożyczki. Okazuje się, że głównym źródłem informacji o ofertach są dla Polaków: porównywarki (35%) i strony WWW (27%). 

Częściej podpisujemy umowę w banku niż robimy to przez sieć – co drugi klient banku składał wniosek i podpisywał umowę osobiście w oddziale, a co piąty skorzystał z formularza internetowego. Natomiast w przypadku firm pożyczkowych sytuacja wyglądała odwrotnie – drogą elektroniczną złożono 49% wniosków.

Katarzyna Woźniak, Product Development Director w FinAi, tłumaczy:
 
Spośród instytucji finansowych banki niezmiennie cieszą się największym zaufaniem Polaków i to do nich najczęściej zwracamy się po dodatkowe środki. Z badania wynika, że wiedza konsumentów na temat ofert kredytowych pochodzi głównie z dwóch źródeł: porównywarek internetowych i stron WWW. W praktyce oznacza to, że chcąc porównać oferty kredytów mamy do dyspozycji rozwiązania, które pozwalają nam jedynie poznać propozycje marketingowe, a nie oferty dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
 
Polacy w trakcie wyboru pożyczki kierują się przede wszystkim:

  • niskimi kosztami – opłaty, prowizje, oprocentowanie (27%) 
  • niską ratą (21%) 
  • minimum formalności (20%) 
  • szybkością otrzymania pieniędzy (19%)

 
Na odpowiedzi w tej kwestii wpływ miało miejsce, w którym Polacy zaciągnęli pożyczkę. Osoby, które po dodatkowe środki zwróciły się do banku, kluczowa okazała się wcześniejsza znajomość instytucji – "bank, z którego usług korzystam" – 37%, a później niskie koszty – 15%. Ankietowani, którzy  zdecydowali się na ofertę firm pożyczkowych jako najważniejsze wskazali: szybkość uzyskania pieniędzy (26%) oraz  niskie koszty (19%). 

Na co przeznaczamy pożyczone pieniądze ?

Dodatkowe pieniądze wydajemy głównie na remont mieszkania (24%) i codzienne wydatki (22%). Co dziesiąty pożyczkobiorca przeznacza pożyczone środki na zakup samochodu (11%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Barlinek
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
13 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Barlinek

Credit Agricole w Tarnobrzegu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Credit Agricole w Tarnobrzegu

BNP Paribas oddziały w Sulechowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Sulechowie

Pożyczki bez BIK Police
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 maja 2022

Pożyczki bez BIK Police

Jak zamknąć konto w Banku Millennium?
Banki
author
Dominika Sobieraj
07 października 2018

Jak zamknąć konto w Banku Millennium?

Najpopularniejsze serwisy VOD w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
21 listopada 2017

Najpopularniejsze serwisy VOD w Polsce

Porównaj