Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

author
Dominika Byczek
10 lutego 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zasiłek dla bezrobotnych to często jedyna kwota, która pozostaje do dyspozycji osoby nie mającej pracy. W związku z tym wiele osób obawia się, że zasiłek ten mógłby zostać zajęty przez komornika. Sprawdziliśmy, czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych.

Komornik a zasiłek dla bezrobotnych

Zgodnie z prawem zasiłek dla bezrobotnych pod względem zajęcia komorniczego traktowany jest tak samo, jak wynagrodzenie za pracę, co oznacza, że podlega tym samym przepisom. W skrócie odpowiadamy na kluczowe pytanie:

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

nasza odpowiedź:
NIE – w egzekucji niealimentacyjej
TAK – w egzekucji alimentów (60% kwoty)

W dalszej części wpisu znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie powyższych odpowiedzi.

Zajęcie komornicze zasiłku dla bezrobotnych – podstawa prawna

Zasiłek dla bezrobotnych podczas egzekucji komorniczej traktowany jest tak, jak wynagrodzenie ze stosunku pracy. Reguluje to artykuł 833 Kodeksu Postępowania Cywilnego:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§ 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.
§ 11. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Ile może zająć komornik z zasiłku dla bezrobotnych?

Oznacza to, że by dowiedzieć się, czy komornik rzeczywiście może go zająć, należy szukać odpowiedzi w odpowiednich artykułach Kodeksu Pracy. Artykuł 87 jednoznacznie stwierdza, że w przypadku wynagrodzeń za pracę zajęcie sięga:
– 50% – jeżeli jest to egzekucja niealimentacyjna,
– 60% – jeżeli jest to egzekucja alimentów.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 87. Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.
Dz.U.2018.0.917 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

Kwota wolna od potrąceń – zasiłek dla bezrobotnych

Powyższe przepisy nie oznaczają jednak, że komornik zajmie połowę wynagrodzenia, jakim jest zasiłek dla bezrobotnych. Dlaczego? Ponieważ kwota wolna od potrąceń jest dwukrotnie wyższa od samego zasiłku dla bezrobotnych. Chociaż teoretycznie komornik mógłby go zająć, to w praktyce MUSI pozostawić na koncie dłużnika całą kwotę wolną od egzekucji komorniczej.

W przypadku normalnej egzekucji komorniczej nie zostanie zabrany zatem żaden grosz z zasiłku dla bezrobotnych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku egzekucji alimentów – dłużników alimentacyjnych nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń, a zatem w ich przypadku komornik może zająć 60% kwoty zasiłku.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 871. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
Dz.U.2018.0.917 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Zasiłek dla bezrobotnych – pomoc finansowa

Zajęcie zasiłku bezrobotnego budzi tak wiele kontrowersji, ponieważ jest to świadczenie, które jest przyznawane osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej. Często taki zasiłek jest jedynym źródłem utrzymania dla osób, które nie posiadają pracy. Świadczenie to przyznaje się osobom będącym w trakcie poszukiwania pracy. Zdarza się, że nie jest to miesiąc, a znacznie dłuższy okres. Zasiłek przysługuje bowiem przez cały czas funkcjonowania bez posiadania zatrudnienia.

Zasiłek dla bezrobotnych nie jest jednak postrzegany jako dochód, dlatego nie podlega takim samym zasadom zajęcia. W większości przypadków jest chroniony przed egzekucją komorniczą. Prawo nie oszczędza w tym przypadku alimenciarzy – na mocy prawa są oni bowiem mniej ważni niż ich dzieci, które pozostają bez pieniędzy. Dla osób z problemami finansowymi przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Jakie jeszcze świadczenia nie podlegają egzekucji?

Jest wiele świadczeń, które są zwolnione z zajęcia komorniczego. Komornik sądowy na pewno nie zajmie:

  • świadczeń alimentacyjnych,
  • świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego,
  • zasiłku rodzinnego,
  • zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
  • zasiłku pielęgnacyjnego,
  • dodatku pielęgnacyjnego,
  • becikowego,
  • dodatku dla sierot,
  • świadczenia integracyjnego.

Zasiłek dla bezrobotnych na konto a komornik

Może również zdarzyć się tak, że mamy egzekucję z rachunku bankowego. Wtedy komornik zajmuje całe konto bankowe i to z niego pobiera środki na pokrycie naszych długów. Co ważne – komornik nie może zobaczyć, skąd pochodzą konkretne pieniądze na naszym koncie. Zajmie po prostu wszystkie wpływy zgodnie z tym, na jak duży procent zajęcia pozwala mu prawo.

Jeżeli chcemy uchronić zasiłek dla bezrobotnych przed zajęciem komorniczym przy egzekucji z konta, musimy zgłosić ten fakt komornikowi. Zapewne doradzi on nam, żebyśmy założyli tzw. konto socjalne, na które będą wpływać właśnie świadczenia niepodlegające zajęciu. Będziemy mogli wtedy bez przeszkód z nich korzystać. Jeśli jednak dojdzie do zajęcia zasiłku z konta, a my będziemy pilnie potrzebowali pieniędzy, możemy skorzystać z pożyczek z komornikiem – dostępnych właśnie dla osób będących w trakcie egzekucji komorniczej.

Podsumowanie

  1. Zasiłek dla bezrobotnych co do zasady nie podlega zajęciu komorniczemu.
  2. Komornik na pewno nie zajmie zasiłku dla bezrobotnych osobie, która ma egzekucję niealimentacyjną.
  3. Osobie, która jest w trakcie egzekucji z powodu niespłaconych alimentów, komornik może zająć aż 60% kwoty zasiłku.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Tadek
Tadek
2022-12-07 03:12:25

Mam komornika sądowego za zaległe alimenty czy będąc opiekunem osoby chorej komornik ma prawo z państwowej instytucji zabrać jakieś pieniądze za opiekę nad chorą osobą to jest 2200zł

Łezka, 16 października o 18:47
Łezka, 16 października o 18:47
2020-10-16 19:24:30

Niby wiadomo, że przepisy prawa obowiązują, a jednak nie jest przestrzegane przez komorników i instytucje kierujące wnioski o egzekucje. Ich prawo nie obowiązuje. Zwykły obywatel traktowany jest przez nich jak śmieć. Nieważna przyczyna zadłużenia, ani możliwości finansowe zadłużonego. Nieważne dzieci, co to ich obchodzi. Płacić i jeszcze raz płacić. Bezwzględne "stawianie pod murem". Sprzedaj dzieci, może siebie, zagłodź dzieciaki, ale płać wszystko co masz i jeszcze więcej. Wszystko zabiorą, jeszcze bardzo przy tym poniżają. Chciwość ponad wszystko! To już choroba psychiczna. Gdzie ma szukać pomocy prawnej obywatel, który znalazł się w takiej sytuacji, a jest osobą w porządku? Nieodpłatna pomoc prawna, to mit. Nie potrafią, czy nie chcą pomóc, ale podadzą za to stawki za załatwienie sprawy - od 1800 za byle co do 3000 tys.zł (jeśli ma iść do sądu reprezentować klienta)! O jakiej pomocy prawnej, nieodpłatnej więc mówimy? Polega ona na szybkim pozbyciu się klienta. Zwykły obywatel zostaje sam z problemem, którego nie da się rozwiązać bez fachowej pomocy. I na tym właśnie bazują komornicy oraz instytucje. Dług więc rośnie, kłopoty coraz większe. Brak środków do życia, gdzie szukać pomocy. Kasy nie ma, to nie ma o czym mówić. Skazanym się już jest na najgorsze?! Piszę tu nie o cwaniaczkach, czy ludziach nieodpowiedzialnych, ale o takich którzy przez życie uczciwie starają się iść. Starają się być rozumnymi, odpowiedzialnymi. Których zła sytuacja życiowa i materialna doprowadziła do niechcianych problemów. Skąd mogą pomoc uzyskać?

Aneta
Aneta
2019-11-22 19:36:32

Wszystko rozumiem tylko czemu komornik zabiera pieniądze z funduszu socjalnego. Skoro te pieniądze maja być wsparciem dla tych najmniej zarabiających i dla tych których spotkał wypadek losowy. To jest wsparcie i to powinno być wolne od zajęć komorniczych.

Podobne artykuły

Oferta mBanku rozszerza się o zagraniczne fundusze inwestycyjne

mBank poinformował w komunikacie prasowym o wprowadzeniu do oferty zagranicznych funduszy inwestycyjnych trzech światowych firm, które zarządzają aktywami. Fundusze odznaczają się bardzo opłacalnymi opłatami za zarządzanie oraz najniższym na rynku progiem wejścia. Z kolei klienci detaliczni mBanku, dzięki funduszom, mogą dywersyfikować portfele inwestycyjne. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
20 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pierwsza ofiara pojazdu autonomicznego

W Arizonie doszło do śmiertelnego wypadku, w którym uczestniczył autonomiczny pojazd Ubera. Potrącona przez samodzielnie poruszający się pojazd kobieta wskutek odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu.

author
Patryk Byczek
21 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki pozabankowe Pruszków

Potrzebujesz pieniędzy ,,na już”? Jeżeli żaden bank nie chce Ci ich przyznać, to jeszcze nie wszystko stracone. W takim przypadku warto skorzystać z pożyczek pozabankowych. Ranking przygotowany jest dla osób mieszkających w Pruszkowie.

author
Patryk Byczek
06 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak umorzyć kredyt studencki?

Kredyty studenckie to pomoc finansowa od państwa dla osób, które chcą podjąć naukę w szkole wyższej. Koszty kredytu są praktycznie zerowe, ale są różne sytuacje, które sprawiają, że możemy mieć problem ze spłatą zobowiązania. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące umorzenia kredytu studenckiego.

author
Dominika Byczek
13 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Asesor komorniczy – najważniejsze informacje

Pomaga w egzekucji niedużych długów. Z jego pomocy często korzysta komornik. Mowa tu o asesorze komorniczym. Kto może nim zostać i jak pracuje? Sprawdzamy szczegóły.

author
Dominika Byczek
07 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Świdwin

Szukasz dobrej pożyczki w Świdwinie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami dostępnymi przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj