Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Okazuje się, że większość Polaków woli zimowe święta, chociaż te wiążą się ze sporymi wydatkami. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 31.03.2018
Udostępnij:

BIG InfoMonitor zlecił badanie, w którym zapytał Polaków o to, które święta wolą. 62% badanych opowiedziało się za nadchodzącymi świętami, a 76% za Bożym Narodzeniem. Wynik może zaskakiwać, bo na Wielkanoc Polacy wydają znacznie mniej pieniędzy.

Źródło danych: BIG InfoMonitor

Stosunek Polaków do świąt

Respondenci, zapytani o to czy obchodzą Święta Zmartwychwstania Pańskiego, odpowiedzieli twierdząco w 92%. Natomiast w sytuacji, kiedy mieli wybrać między wiosennymi świętami a Bożym Narodzeniem, to chętniej wskazywali na te zimowe.

Wielkanoc jest obojętna 20% Polaków, a Boże Narodzenie 12% respondentów. Zdecydowanie na “nie lubię” dla nadchodzących świąt było 18% badanych, a dla grudniowych – 12% ankietowanych.

Źródło danych: BIG InfoMonitor

Boże Narodzenie wygrywa mimo większych wydatków

Wigilia i Boże Narodzenie wiąże się z wysokimi kosztami. Przygotowanie potraw, choinka czy prezenty dla rodziny – to wszystko kosztuje. Mimo większego zaangażowania i wydatków, Polacy wolą grudniowe święta.

Na Wielkanoc planujemy przeznaczyć średnio około 500 zł. Na Boże Narodzenie już dwa razy tyle. Co zaskakujące, co piąty badany twierdzi, że mimo wysiłków, z powodu grudniowych świąt wpadnie w kłopoty finansowe.

Halina Kochalska, rzecznik BIG InfoMonitor, tłumaczy:

Od lat zauważamy, że spore koszty celebrowania Bożego Narodzenia powodują, że niektórzy zapewniają sobie finansowanie nie płacąc przypadających na grudzień rachunków, czynszu czy też rat kredytów lub pożyczek. W konsekwencji na początku roku, do BIG InfoMonitor zawsze trafia więcej dłużników niż przeciętnie. Część osób zmaga się ze spiętrzonymi rachunkami nawet do końca kwietnia, do czego przyczynia się też Wielkanoc. Wiosenne święta nie są jednak aż tak uciążliwe finansowo jak Boże Narodzenie – wyjaśnia rzecznik.

Planując świąteczne wydatki, te zimowe jak i wiosenne, warto zachować zdrowy rozsądek. Aby uniknąć kłopotów finansowych, istotna jest samodyscyplina i planowanie domowego budżetu. Nie warto do posiadanych już kredytów czy pożyczek dokładać kolejnych zobowiązań. Nawet w przypadku, kiedy nasz świąteczny stół miałby być mniej obfity.

Komentarze