Biuro Informacji Kredytowej to największa baza dotycząca naszych zobowiązań finansowych. Jeśli ubiegasz się o kredyt, zakup na raty lub po prostu chcesz sprawdzić swoją sytuację kredytową, najprostszym rozwiązaniem będzie założenie konta w BIK-u.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 02.04.2018
Udostępnij:

 
BIK nie tylko gromadzi, lecz również udostępniania dane o tym, jak uczestnicy polskiego rynku finansowego realizują swoje zobowiązania kredytowe. Ewidencji BIK-u podlegają osoby fizyczne, prawne oraz podmioty gospodarcze. Oznacza to, że BIK wie wszystko i o wszystkich, a zakres tej wiedzy obejmuje zarówno informacje pozytywne (np. terminowe spłacanie zobowiązań finansowych), jak i negatywne (opóźnienia i zaległości w bankach i SKOK-ach).

Jeśli planujesz zakup ratalny lub zależy Ci na pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego, postaraj się o pozytywną ocenę w Biurze Informacji Krajowej.

Jeżeli Twoja historia kredytowa nie wygląda zbyt dobrze, musisz ją poprawić – lecz żeby coś poprawić, trzeba najpierw wiedzieć, na czym się stoi. Do tego właśnie posłużyć może konto w BIK-u.

Sprawdź, jak poprawić zdolność kredytową

Dlaczego tak ważne jest posiadanie i kontrola historii kredytowej?

Każdy bank, w którym rozpoczniesz starania o kredyt, z pewnością sprawdzi Twoją historię w BIK-u. Jeśli raport odnośnie Twoich dotychczasowych zobowiązań finansowych będzie negatywny, nie panikuj. Złą historię kredytową w BIK-u zawsze można poprawiać. Gorzej, jeśli nie masz żadnej historii kredytowej.

W przypadku, gdy banki nie znają Twojej historii, nie wiedzą, czego mogą się po Tobie spodziewać. Musisz pamiętać, że nad weryfikacją wniosków kredytowych pracują bankowi analitycy, których praca opiera się głównie na systemach kredytowego scoringu. 

Jest to czysto matematyczna metoda oceny wiarygodności podmiotu ubiegającego się o kredyt. Scoring czyni z Ciebie i Twojej historii kredytowej ciąg liczb i punktów. Im więcej punktów, tym większa wiarygodność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy i tym większe szanse na kredyt oraz jego dobre warunki.Jeśli bank nie odnajdzie danych, którymi mógłby podeprzeć się w swojej analizie, postąpi zachowawczo i prawdopodobnie odrzuci Twój wniosek o kredyt. Tylko za sprawą informacji zgromadzonych w BIK-u klient nie pozostanie dla banku anonimowy. 

Dlatego właśnie warto zarejestrować się w BIK-u i wystąpić o raport dotyczący naszej osoby. W ten sposób zweryfikujemy własną sytuację oraz zdolność kredytową, a w razie jej negatywnego obrazu – zyskamy szansę, by uczynić ją lepszą.

Jak założyć konto w BIK ?

Aby skorzystać usług, które oferuje Biura Informacji Kredytowej oraz by zapoznać się ze zgromadzonymi przez BIK danymi, należy zarejestrować swój profil i potwierdzić tożsamość.

Sposób zakładania konta opiera się jedynie na dwóch najbezpieczniejszych drogach rejestracji. Obie zakładają weryfikacje tożsamości – w końcu żadne prywatne dane kredytowe nie mają prawa dostać się w niepowołane ręce. Możesz wybrać metodę tradycyjną – wysłanie danych listem poleconym, lub metodę nowoczesną – dostarczenie skanu dokumentu tożsamości drogą elektroniczną.

REJESTRACJA ELEKTRONICZNA BIK

Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób rejestracji. Aby przystąpić do niego, musisz przygotować:

a) dwustronny skan lub czytelne zdjęcie Twojego dokumentu tożsamości (BIK akceptuje formaty: JPG, PNG oraz PDF);
b) numer Twojego dokumentu tożsamości;
c) numer PESEL;
d) dane kontaktowe: adres zamieszkania, e-mail oraz numer telefonu.
 
Jeśli przygotujesz wszelkie niezbędne skany i informację, możesz rozpocząć aktywację konta:

1. Wypełnij formularz na stronie BIK-u

– podaj swoje dane osobowe (w przypadku oferty dla firm podaj również NIP Twojej firmy);
– wypełnij dane swojego dokumentu tożsamości;
– podaj adres zamieszkania (w razie potrzeby także adres korespondencyjny);
– zaakceptuj regulamin;
– kliknij „Dalej”.

2. Zweryfikuj swoją tożsamość – wybierz opcję elektroniczną

– do formularza dołącz dwustronny skan lub czytelne zdjęcie swojego dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu;
– przejdź do kolejnego kroku.

3.    Wykonaj przelew identyfikacyjny o wysokości 1 PLN

Pamiętaj, że przelew internetowy musi być dokonany z konta:
– w którym Twoje dane zgadzają się z danymi w formularzu rejestracji;
– które nie jest kontem firmowym;
– w którego danych widoczne są tylko Twoje dane (dotyczy kont wspólnych).

4. Odbierz e-mail z linkiem aktywacyjnym

Jeżeli wcześniejsze kroki zostały dokonane poprawne, na wskazanej przez Ciebie skrzynce e-mail pojawi się wiadomość z linkiem aktywującym drugie, mobilne zabezpieczenie.

5. Odbierz SMS z kodem autoryzacyjnym i użyj go logując się do BIK-u.
 
Teraz możesz zmienić hasło na własne i w pełni korzystać z konta.
 

REJESTRACJA TRADYCYJNA BIK

Rejestrując swoje konto w BIK-u metodą tradycyjną musisz liczyć się z tym, iż dostarczenie Twojego listu poleconego przez Pocztę Polską może zająć nawet do kilkunastu dni.

By założyć konto w ten sposób, przygotuj:

a) numer Twojego dokumentu tożsamości;
b) numer PESEL;
c) dane kontaktowe: adres zamieszkania, e-mail oraz numer telefonu.

Gdy już to zrobisz, możesz rozpocząć aktywację konta:

1.  Wypełnij formularz na stronie BIK-u

– podaj swoje dane osobowe (w przypadku oferty dla firm podaj również NIP Twojej firmy);
– wypełnij dane swojego dokumentu tożsamości;
– podaj adres zamieszkania (w razie potrzeby także adres korespondencyjny);
– zaakceptuj regulamin;
– kliknij „Dalej”.

2. Zweryfikuj swoją tożsamość – wybierz opcję listowną

Na podany przez Ciebie adres zostanie wysłany list polecony z potwierdzeniem odbioru. Przesyłka zostanie nadana za pośrednictwem Poczty Polskiej.  

3. Odbierz list polecony z kodem weryfikacyjnym

Aby odebrać list, niezbędne będzie okazanie dokumentu tożsamości. W liście zawarty będzie kod, niezbędny do późniejszej weryfikacji drogą mailową.

4.  Odbierz e-mail z linkiem aktywacyjnym

Jeżeli wcześniejsze kroki zostały dokonane poprawne, na wskazanej przez Ciebie skrzynce e-mail pojawi się wiadomość z linkiem aktywującym drugie, mobilne zabezpieczenie. Aby ukończyć aktywację linku, podaj kod weryfikujący otrzymany listownie.

5.  Odbierz SMS z kodem autoryzacyjnym i użyj go logując się do BIK-u.
 
Teraz możesz zmienić hasło na własne i w pełni korzystać z konta.

RODZAJE KONT BIK

Biuro Informacji Kredytowej oferuje trzy rodzaje kont. Sprawdź, jakie korzyści zawiera każde z nich i wybierz najlepsze dla siebie:

1. Darmowe Konto Próbne

To oferta umożliwiająca przetestowanie funkcji Konta Premium. Umożliwia otrzymywanie alertów związanych z historią kredytową, pobranie wersji próbnej profilu kredytowego (wraz z niezbędną dla banków oceną punktową), a także uzyskanie raportu BIK Pass.

Darmowe Konto Próbne jest aktywowane na okres 60 dni. Po upływie tego czasu pojawi się możliwość przejścia na Konto Premium lub skorzystania z Darmowego Konta Podstawowego.

2. Darmowe Konto Podstawowe

Oferta ta umożliwia aktywowanie alerty BIK chroniących użytkownika przed próbami wyłudzenia kredytu na jego dane. Darmowe Konto Podstawowe daje szansę nabycia rozszerzonego raportu własnej historii kredytowe.

Korzystając z tego konta raz na pół roku otrzymamy możliwość uzyskania ustawowych informacji o własnej historii kredytowej. Istnieje także dodatkowa możliwość wykupienia raportu z profilem kredytowym (cena: 36 złotych) oraz raportu BIK Pass (23 złote).

3. Konto Premium

Umożliwia bieżące i skuteczne kontrolowanie własnego położenia finansowego oraz historii kredytowej. Konto Premium oferuje szereg alertów chroniących dane użytkownika i zwalczających szkodliwe działanie na jego niekorzyść (np. próby wyłudzenia kredytów). 

W cenie konta Premium otrzymamy możliwość uzyskania dwunastu raportów wraz z oceną punktową. Za każde kolejne naliczana zostanie opłata o wysokości 4,99 złotych. Konto Premium zapewnia także uzyskanie trzech darmowych raportów BIK Pass – kolejne za 3,99 złotych. Abonament za Konto Premium wynosi 79 złotych rocznie.

Komentarze