Jak założyć konto w BIK?

Jak założyć konto w BIK?

author
Dominika Byczek
20 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Biuro Informacji Kredytowej to największa baza dotycząca naszych zobowiązań finansowych. Jeśli ubiegasz się o kredyt, zakup na raty lub po prostu chcesz sprawdzić swoją sytuację kredytową, najprostszym rozwiązaniem będzie założenie konta w BIK-u.

Założenie konta w jakimkolwiek serwisie może wydawać się banałem. Z kontem w Biurze Informacji Kredytowej wcale nie musi być jednak tak kolorowo. W naszym przypadku zakładanie trwało 6 godzin, a u niektórych użytkowników zdarza się oczekiwanie nawet do 2 tygodni. Jak najszybciej i najłatwiej założyć konto w BIK? Pokazujemy krok po kroku.


Jak założyć konto w BIK ?

Aby skorzystać usług, które oferuje Biura Informacji Kredytowej oraz by zapoznać się ze zgromadzonymi przez BIK danymi, należy zarejestrować swój profil i potwierdzić swoją tożsamość.


Konto w BIK – zakładanie i logowanie

Konto w BIK rejestrujemy w sposób elektroniczny. Przed przystąpieniem do rejestracji musimy przygotować sobie:

  1. numer naszego dokumentu tożsamości,
  2. numer PESEL,
  3. nasze dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania),
  4. nasze dane kontaktowe (numer telefonu, e-mail).

Jeśli mamy już wszystkie powyżej wskazane rzeczy i posiadamy sprzęt z dostępem do Internetu (laptop, tablet lub smartfon), możemy przystąpić do aktywacji konta.

Krok I – Szukamy przekierowania do formularza na stronie BIK

Formularz dostępny jest na stronie internetowej: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik. Zjeżdżamy na stronie w dół aż do sekcji “Jak pobrać raport?“. Następnie klikamy pomarańczowy banner “Wypełnij formularz“.

Po kliknięciu jesteśmy automatycznie przeniesieni do trzystopniowego zakładania konta.

Krok II – Podajemy swoje dane osobowe

W formularzu wskazać musimy prawdziwe imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Przy danych kontaktowych jest bardzo ważne, by były to dane aktualne – numer telefonu oraz e-mail posłuży nam później do weryfikacji naszych danych osobowych i potwierdzenia chęci założenia konta.

Krok III – Wskazujemy swój adres zamieszkania

W kolejnym kroku (po zjechaniu niżej) musimy wskazać swój adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny (jeżeli jest inny niż adres zamieszkania, musimy go wpisać, a jeżeli taki sam, wystarczy, że zaznaczymy kwadracik z taką opcją).

Krok IV – Wpisujemy dane ze swojego dokumentu tożsamości

W tym miejscu wpisujemy wszystkie dane właściwe dla naszego dokumentu tożsamości: dowodu osobistego, paszportu albo karty pobytu (typ dokumentu wybieramy z rozwijanej listy). Musimy podać także swój numer PESEL – potem będzie on służył nam do logowania do konta w BIK.

Krok V – Wyrażamy potrzebne zgody

W ostatnim kroku z sekcji wprowadzania danych musimy wyrazić wolę akceptacji Regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu BIK oraz Polityki  Ochrony Prywatności Portalu BIK.

Krok VI – Klikamy “Dalej”

W razie potrzeby możemy w tym kroku poprawić jeszcze wprowadzone przez nas dane osobowe.

Krok VII – Weryfikujemy wprowadzone dane i potwierdzamy ich poprawność

W razie potrzeby nadal możemy poprawić swoje dane. Warto zrobić to skrupulatnie – każda pojedyncza literówka będzie skutkowała niepowodzeniem rejestracji.

Krok VIII – Potwierdzamy swoją tożsamość

Po wprowadzeniu i weryfikacji danych musimy potwierdzić ich prawdziwość. Jest to możliwe jedynie przez wysłanie przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 zł. Przelew musimy bezwzględnie wykonać z własnego konta bankowego.

Na swój bank klikamy myszką, a następnie na dole strony klikamy “dalej” (dopiero wtedy będziemy przeniesieni do strony internetowej naszego banku).

Krok IX – Wykonujemy przelew i czekamy na jego weryfikację

Po poprawnym wykonaniu przelewu musimy poczekać, aż dane z naszego konta zostaną poprawnie zweryfikowane (sprawdzana będzie zgodność danych przypisanych do naszego konta bankowego z danymi, które wpisaliśmy w formularzu).

W trakcie oczekiwania nie możemy opuszczać strony. Kiedy proces weryfikacji się zakończy, na stronie pojawi się komunikat “Przelew identyfikacyjny został zrealizowany”.

Krok X – Czekamy na link aktywacyjny do konta

Ten krok trwa zdecydowanie najdłużej. O ile wszystkie poprzednie czynności zajmą nam od 5 do 10 minut, o tyle ten krok w naszym przypadku trwał od 3 do 6 godzin (choć na stronie BIK podaje, że zwyczajowy czas trwania wynosi zaledwie 10 minut). Link aktywacyjny przyjdzie do nas na e-mail – nie ma możliwości przyspieszenia tego procesu.

Wiadomość od BIK ma tytuł “Link aktywacyjny do konta w portalu BIK“. Jej treść to:

Krok XI – Aktywujemy nasze konto

Ostatnim krokiem, który musimy wykonać, jest aktywacja konta. Dokonujemy jej poprzez kliknięcie w link, który przyjdzie we wskazanym powyżej e-mailu. Do aktywacji potrzebny nam będzie również telefon. Na nasz numer przysłany zostanie kod, który musimy wpisać na stronie otwartej dzięki linkowi aktywacyjnemu.

Musimy również ustalić hasło SMS, za pomocą którego będziemy się później logować do swojego konta w portalu BIK. Hasło musi zawierać co najmniej jedną małą literę, jedną wielką literę i jeden znak specjalny lub cyfrę. Jednocześnie musi składać się z minimum 8 znaków.

Po ustaleniu poprawnego hasła i wpisaniu dobrego hasła nasze konto zostanie oficjalnie utworzone. Możemy już zalogować się do swojego konta i w pełni korzystać z jego funkcji.


Konto w BIK – po co mieć?

BIK nie tylko gromadzi, lecz również udostępniania dane o tym, jak uczestnicy polskiego rynku finansowego realizują swoje zobowiązania kredytowe. Ewidencji BIK-u podlegają osoby fizyczne, prawne oraz podmioty gospodarcze. Oznacza to, że BIK wie wszystko i o wszystkich, a zakres tej wiedzy obejmuje zarówno informacje pozytywne (np. terminowe spłacanie zobowiązań finansowych), jak i negatywne (opóźnienia i zaległości w bankach i SKOK-ach).

Sprawdź, jak poprawić zdolność kredytową

Jeśli planujesz zakup ratalny lub zależy Ci na pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego, postaraj się o pozytywną ocenę w Biurze Informacji Krajowej.

Jeżeli Twoja historia kredytowa nie wygląda zbyt dobrze, musisz ją poprawić – lecz żeby coś poprawić, trzeba najpierw wiedzieć, na czym się stoi. Do tego właśnie posłużyć może konto w BIK-u.

Dlaczego tak ważne jest posiadanie i kontrola historii kredytowej?

Każdy bank, w którym rozpoczniesz starania o kredyt, z pewnością sprawdzi Twoją historię w BIK-u. Jeśli raport odnośnie Twoich dotychczasowych zobowiązań finansowych będzie negatywny, nie panikuj. Złą historię kredytową w BIK-u zawsze można poprawiać. Gorzej, jeśli nie masz żadnej historii kredytowej.

W przypadku, gdy banki nie znają Twojej historii, nie wiedzą, czego mogą się po Tobie spodziewać. Musisz pamiętać, że nad weryfikacją wniosków kredytowych pracują bankowi analitycy, których praca opiera się głównie na systemach kredytowego scoringu.

Jest to czysto matematyczna metoda oceny wiarygodności podmiotu ubiegającego się o kredyt. Scoring czyni z Ciebie i Twojej historii kredytowej ciąg liczb i punktów. Im więcej punktów, tym większa wiarygodność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy i tym większe szanse na kredyt oraz jego dobre warunki.

Jeśli bank nie odnajdzie danych, którymi mógłby podeprzeć się w swojej analizie, postąpi zachowawczo i prawdopodobnie odrzuci Twój wniosek o kredyt. Tylko za sprawą informacji zgromadzonych w BIK-u klient nie pozostanie dla banku anonimowy.

Dlatego właśnie warto założyć konto w BIK-u i wystąpić o raport dotyczący naszej osoby. W ten sposób zweryfikujemy własną sytuację oraz zdolność kredytową, a w razie jej negatywnego obrazu – zyskamy szansę, by uczynić ją lepszą.


Źródło:

https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Czester68
Czester68
2024-04-05 20:44:14

Mam założyć konto w bik ale po wpisaniu numeru telefonu wyskakuje że mam sprawdzić poprawność numeru telefonu a mam tylko jeden

Podobne artykuły

Ile wynosi wkład własny w 2017 roku

Ponowne przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu “Mieszkanie dla młodych” i zmiany dotyczące wkładu własnego to dwa tematy na początku roku, o których jest bardzo głośno na rynku kredytów hipotecznych. Kredytodawcy zmieniają swoje oferty, ale klienci, którzy nie dysponują wystarczającymi środkami, nadal mogą liczyć na otrzymanie dofinansowania.

author
Aneta Jankowska
05 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Credit Agricole w Ciechanowie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Ciechanowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Otwocku

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Otwocku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Gliwicach

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Gliwicach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ostrzeżenie o fałszywych licytacjach nieruchomości

Krajowa Rada Komornicza w ostatnim czasie ostrzegała i informowała o tym, że kilka licytacji komorniczych dotyczących nieruchomości, które pojawiły się na portalach komercyjnych, okazały się być fałszywe. Osoby, które się tego dopuściły, podszywały się pod komorników pracujących na terenie naszego kraju.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt na zakup ziemi

Nabycie ziemi rolnej może być znaczącym krokiem w karierze rolniczej lub inwestycji w sektorze rolnictwa. Kredyt na zakup ziemi może okazać się niezastąpionym narzędziem w realizacji tych celów. Jednak zanim podejmiemy decyzję istotne jest, aby dokładnie zrozumieć dostępne źródła finansowania oraz warunki związane z kredytem. Sprawdźmy jak i gdzie możemy otrzymać kredyt na zakup ziemi.

author
Julia Wierciło
30 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj