Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów zabrał głos. 27 czerwca bieżącego roku Policjanci podjęli decyzję i ogłosili, że 10 lipca bieżącego roku rozpoczną ogólnopolską akcję protestacyjną. Sytuacja wynika z niezawarciem porozumienia z resortem spraw wewnętrznych, dotyczącego podwyżek wynagrodzenia. Mundurowi chcą wywalczyć także zmiany w systemie emerytalnym.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 29.06.2018
Udostępnij:

Podczas strajku, Policjanci:
 

  • oflagują radiowozy,

  • będą skrupulatnie i szczegółowo wypełniali dokumenty,

  • mandaty zamienią na pouczenia słowne.

Akcja ma trwać do momentu, gdy podpisania porozumienia  z MSWiA.


 

Wymagania Policjantów

Strajkiem, który ma się rozpocząć 10 lipca bieżącego roku, Mundurowi chcą wywalczyć:
 

  • powrotu do systemu emerytalnego sprzed 2012 roku,

  • płatnego zwolnienia lekarskiego,

  • wyższego o 650 złotych wynagrodzenia,

  • wyższej płacy za odbywanie służby w dni ustawowo wolne od pracy oraz nadgodziny.

Akcja protestacyjna była zapowiadana przez Policjantów już w marcu tego roku. Mundurowi jednogłośnie nie zgadzają się z faktem, że ich zarobki są o wiele niższe, niż zarobki strażyejmowej.

Akcja protestacyjna nie jest ostra, na razie rozpatrujemy oflagowanie jednostek i niewypisywanie mandatów, ale to pokazuje tylko desperację i to, że środowisko policyjne ma dosyć, szczególnie po informacjach, że więcej od policjanta, który codziennie wychodzi na ulicę, dostaje ktoś, kto otwiera szlaban przed ministerstwem, ktoś, kto oddaje honory w Sejmie. To przelało czarę goryczy w szeregach policji” – mówił Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów.


 

Reakcja MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wystosowało oficjalny komunikat do związkowców. Resort poinformował w nim, że do tej pory miejsce miały 23 spotkania z NSZZ służb mundurowych, podczas których nie doszło jednak do ostatecznego porozumienia. Dodatkowo wyczytać można, że wprowadzono „nowy program modernizacji służb mundurowych i podwyżki uposażeń funkcjonariuszy”, dzięki czemu w styczniu przyszłego roku Policjanci mają zarabiać o 800 złotych więcej, niż przed trzema laty. MSWiA informuje także, że w maju bieżącego roku wynagrodzenia najmniej zarabiających mundurowych wzrosły o 175 złotych brutto.

Program Modernizacji Służb Mundurowych, realizowany w latach 2017-2020, przyniósł służbom mundurowym ponad 9 000 000 000 złotych, natomiast blisko 6 000 000 000 złotych otrzyma Policja.


 

Komentarze