Polskie firmy mają kłopot z pracownikami

Polskie firmy mają kłopot z pracownikami

author
Patryk Byczek
16 stycznia 2018
Polskie przedsiębiorstwa mają coraz większy problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników. Wszystko za sprawą rekordowo niskiego poziomu bezrobocia w Polsce, które w listopadzie ubiegłego roku wyniosło zaledwie 6,5%. Wszystko to stawia przed działami HR bardzo dużo nowych, trudnych wyzwań.

Bezrobocie spada, a płace rosną. Względem końcówki zeszłego roku średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 7,4%. To od 2009 roku najszybszy wynik. Od początku zeszłego roku płace zwiększyły się o prawie 300 złotych. Rynek pracownika trwa w najlepsze, lecz nie na każdym stanowisku.

PRACOWNICY W POLSCE

Szukanie swojego miejsca
 

Według statystyk BIG InfoMonitor 35% Polaków planowało zmienić pracę w 2017 roku, z czego 27% osób zrealizowało swój zamiar rezygnując z dotychczasowego stanowiska, na rzecz innego. Raport Grant Thornton ujawnia, że aż 60% większych przedsiębiorstw w naszym kraju boryka się z problemami dotyczącymi zatrudnienia pracowników. W roku ubiegłym problem ten plasował się na poziomie 32%. Firmy szukają osób wykształconych, konsekwentnych, mających rzeczywistą wizję swojej przyszłości zawodowej. Kandydaci na stanowisko powinni potrafić określić oczekiwania wobec siebie i pracodawcy.

Pracodawcy szukają ludzi, którzy mają kompetencje bardzo im teraz potrzebne, czyli elastyczność, komunikatywność, umiejętność dostosowania się, bo te wszystkie cechy w połączeniu z bardzo szybkim, zmieniającym się biznesem pozwalają na to, żeby takie osoby zostały dłużej.” – mówi Katarzyna Niezgoda, 
partner zarządzający Tower Executive Search.

Oczekiwania zależą od wieku

Pracownicy, zależnie od wieku, posiadają inne oczekiwania względem pracy, czy pracodawcy. Osoby starsze i bardziej doświadczone szukają stałego, dobrze płatnego zatrudnienia. Młode pokolenie szuka pracodawcy, który pozwoli im rozwijać się na wielu płaszczyznach, zapewniając im inspirujące obowiązki zawodowe. Młodzi szukają zatrudnienia w firmach, która uznaje szanuje podział na życie prywatne i życie zawodowe. Dynamiczna sytuacja na rynku pracy sprawia, że działalność działów HR staje się bardzo potrzebna.

HR – Human Resources

Obecnie działy HR bazują na nowoczesnych technologiach. Nowinki techniczne wspierają owe działy, pozwalając dotrzeć do konkretnych grup i środowisk, w których dane przedsiębiorstwo chce się pokazać. Katarzyna Niezgoda twierdzi, że firmy podczas rekrutacji powinny korzystać z nowinek technicznych. Firmy wiedzą, że z technologią trzeba iść krok w krok, ponieważ ewentualne nadrabianie zaległości w zakresie techniki mogą przynieść ogromne straty.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
04 września 2019

PKO BP w Nowym Dworze Mazowieckim

3 mln mniej mandatów – efekt strajku Policji
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 stycznia 2019

3 mln mniej mandatów – efekt strajku Policji

Crowdfunding podda się samoregulacji
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 sierpnia 2019

Crowdfunding podda się samoregulacji

Expander w Lesznie
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
30 stycznia 2015

Expander w Lesznie

Szybkie pożyczki Stalowa Wola
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
14 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Stalowa Wola

8 najbardziej zakorkowanych polskich miast
Blog
author
Aneta Jankowska
17 lutego 2018

8 najbardziej zakorkowanych polskich miast

Porównaj