Platforma Antyfraudowa BIK
Nadużycia finansowe czy wyłudzanie kredytów i pożyczek – to bodaj największa zmora rynku kredytowego ostatnich lat. Chcąc zabezpieczyć finanse zarówno polskich konsumentów, jak i podmiotów rynku finansowego, Biuro Informacji Kredytowej opracowało kompleksowy system wykrywający wszelkie próby finansowych oszustw. Mowa oczywiście o Platformie Antyfraudowej BIK.
Spis treści:
- Narzędzie Antyfraudowe BIK: Innowacyjna Ochrona Przed Nadużyciami Finansowymi
- Jak działa Platforma Antyfraudowa BIK?
- Dynamiczny rozwój Platformy Antyfraudowej BIK
Narzędzie Antyfraudowe BIK: Innowacyjna Ochrona Przed Nadużyciami Finansowymi
Platforma Antyfraudowa BIK to nic innego, jak ogólnopolski system antyfraudowy opracowany przez ekspertów z Biura Informacji Kredytowej. Platforma powstała przede wszystkim po to, by chronić interesy podmiotów finansowych oraz konsumentów. Kompleksowe narzędzie ma dawać szeroko rozumianą ochronę przed wyłudzeniami kredytowymi i lepsze zabezpieczenie środków powierzonych bankom w depozyt. Jak tłumaczył sam Rafał Bednarek, wiceprezes Biura Informacji Kredytowej:
Celem stworzenia narzędzia, jakim jest Platforma Antyfraudowa BIK, jest wykrywanie przypadków nadużyć i udaremnianie prób nieuczciwego zaciągnięcia zobowiązania, ponadto – namierzanie przypadków kradzieży tożsamości, by w ten sposób chronić konsumentów przed wykorzystywaniem ich danych przez przestępców.
Warto dodać, iż Platforma Antyfraudowa BIK została doceniona nagrodą Hit Roku 2017 Gazety Bankowej między innymi skuteczność i innowacyjność zaproponowanego rozwiązania. Eksperci branży finansowej chwalą system opracowany przez BIK za kompleksowość – wszak platforma sukcesywnie przyłącza kolejne banki oraz instytucje spoza sektora bankowego, przykładowo firmy pożyczkowe. Co więcej, system wykroczył już również poza sam rynek kredytów detalicznych. O tym w dalszej części artykułu.
Jak działa Platforma Antyfraudowa BIK?
Platforma Antyfraudowa BIK uważana jest za kompleksowe narzędzie wspomagające ograniczanie strat wywołanych wyłudzeniami aplikacyjnymi. Ogromne wsparcie na rzecz konsumentów i organów rynku finansowego w Polsce realizowane jest poprzez działanie uzgodnionego zestawu reguł antyfraudowych i kierowanie wniosków z ostrzeżeniami do weryfikacji manualnej. System wykrywa, blokuje i ostrzega przed wszelkimi sytuacjami noszącymi znamiona potencjalnego wykroczeniu lub przestępstwa kredytowego. Celem platformy jest oczywiście zminimalizowanie przypadków oszustw i wyłudzeń o podłożu finansowym. Warto dodać, iż narzędzie opracowane przez Biuro Informacji Kredytowej działa nie tylko w interesie instytucji rynku finansowego, lecz także na rzecz samych konsumentów i ich praw. Jednym z najważniejszych elementów kompleksowego systemu antyfraudowego od BIK jest usługa tak zwanych Alertów BIK. Jak czytamy na stronie Biura Informacji Kredytowej:
W pełni zautomatyzowana ochrona antywyłudzeniowa, której pomysłodawcą i inicjatorem jest BIK, to Alerty BIK. […] To unikatowe narzędzie chroniące kredyty jest doceniane przez jego użytkowników – według aż 71% ankietowanych Alert BIK zapewnia bardzo duży stopień bezpieczeństwa. Blisko 44% badanych osób poleciłoby skorzystanie z Alertu BIK członkom rodziny lub znajomym.
W kontekście pożyczek i kredytów dla firm, Platforma Antyfraudowa BIK nie tylko identyfikuje przypadki oszustw, ale także zabezpiecza środki finansowe powierzone bankom i instytucjom pożyczkowym. To istotne narzędzie dla przedsiębiorstw, które cenią bezpieczeństwo w transakcjach finansowych.
Dynamiczny rozwój Platformy Antyfraudowej BIK
Pierwsze produkcyjne wdrożenia systemy antyfraudowego BIK odbyły się w drugiej połowie 2017 roku. W tej „próbnej” fazie rozwoju platformy system monitorował jedynie obszar kredytów detalicznych (klientów indywidualnych). Jednak już po pierwszym roku działania potwierdzona została skuteczność rozwiązania: ekspertom udało się oznaczyć łącznie aż 47-milionowe wnioski kredytowe jako te posiadające zwiększone ryzyko operacyjne. W kwietniu 2019 roku Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, iż system antyfraudowy objął swym nadzorem także segment klientów biznesowych. Niedługo później, odpowiadając na potrzeby sektora finansowego w zakresie ograniczania ryzyka wyłudzeń finansowych, Biuro Informacji Kredytowej postanowiło dołożyć kolejną cegiełkę do swojego sukcesu – tym razem stawiając na rynek firm faktoringowych. Ogłoszone w komunikacie Biura Informacji Kredytowej rozwiązanie pozwala firmom faktoringowym pozyskać informacje na temat ewentualnego ryzyka nadużyć związanego z udzielanym finansowaniem. Platforma Antyfraudowa BIK ma wspierać faktorów w wymianie danych pomiędzy podmiotami z sektora faktoringowego w celu przeciwdziałania nadużyciom finansowym.
W kontekście Platformie Antyfraudowej BIK warto sięgnąć po dodatkowe informacje dostępne w naszych wpisach. Odkryj, jakie dane oferuje Biuro Informacji Kredytowej, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie systemu kredytowego. Jeśli zastanawiasz się nad alternatywnymi rozwiązaniami finansowymi, sprawdź także nasze wpisy na temat Pożyczek bez BIK – chwilówek bez BIK, aby uzyskać pełniejszy obraz opcji dostępnych na rynku finansowym.
Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/382415/bik-przeciwdzialanie-wyludzeniom-ograniczenie-ryzyka-i-ochrona-klientow
Dodaj komentarz