Firma finansowa Wonga zleciła badanie, które miało sprawdzić jak Polakom kojarzą się pracownicy windykacji. Wyniki analizy zrealizowanej przez Ipsos mogą wielu zaskoczyć.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 18.01.2018
Udostępnij:

Badanie pokazało, że wizerunek powoli się zmienia. Okazuje się, że co dziesiąty respondent twierdzi, że są to uprzejmi, ale stanowczy konsultanci, którzy chcą pomóc rozwiązać problem. Co więcej, większość z nas uważa, że pracownicy windykacji powinni posiadać umiejętności miękkie, czyli umieć w odpowiedni sposób rozmawiać z ludźmi i prowadzić negocjacje.

Praca na stanowisku windykatora to bardzo odpowiedzialne i stresujące zajęcie. Wymaga budowania zaufania pomiędzy obiema stronami, a także dbania o dobrą reputację na rynku od pierwszego kontaktu konsumenta z firmą. Warto zauważyć, że główną rolą windykatora nie jest jedynie obsługa zadłużenia klienta, ale przede wszystkim umożliwienie mu wyjścia z tarapatów finansowych. Mimo takiej polityki wielu firm zmiana podejścia dłużników do windykatorów jest niezwykle trudna – wyjaśnia Zbigniew Ćwikliński, dyrektor ds. operacji i windykacji w Wonga Polska.

Badania Wonga również potwierdzają zmieniający się obraz pracowników tego zawodu – prawie co dziesiąty z nas utożsamia windykatorów z konsultantami, którzy kontaktując się z nami, chcą wesprzeć nas w rozwiązaniu problemów. Praca na tym stanowisku kojarzy nam się też z kompetentnymi ludźmi, którzy są uprzejmi, ale i stanowczy.

Jaki jest windykator idealny ?

Badanie pokazało, że wśród wymienianych pożądanych cech windykatora znalazły się:

  • umiejętność rozmowy z ludźmi
  • umiejętności negocjacyjne
  • odporność na stres
  • wiedza na tematy finansowe
  • konsekwentność
  • empatia
  • stanowczość

Nasze badania pokazują, że w oczach polskiego społeczeństwa jest to zawód, który powinna wykonywać kompetentna osoba, znająca wysokie standardy pracy i szanująca innych. Wiele firm stawia właśnie na te aspekty przy rekrutacji swoich pracowników. Świadczenie wysokiej jakości usług windykacyjnych to także nasz priorytet – podkreśla Zbigniew Ćwikliński z Wonga Polska. 

 
Komentarze