Pożyczki społecznościowe w bitcoinach

Pożyczki społecznościowe w bitcoinach

author
Aneta Jankowska
01 marca 2017
Pożyczki społecznościowe oparte są między innymi na bitcoinie. Mają być alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za odwiedzaniem banków. Ich celem są głównie małe i średnie firmy związane z handlem w sieci. 

Fundusz Point Nine Capital ma w swojej historii łączne inwestycje w wysokości 100 mln EUR. Co więcej jest jednym z głównych inwestorów w berlińskim Bitbondzie – platformie pożyczek społecznościowych, opartych na bitcoinie. Współzałożyciel i partner berlińskiego funduszu, Paweł Chudziński przyznaje, że młodych Polaków wyjątkowo angażuje rozwój kryptowalut. Wspomina tu także tych, którzy działają w Niemczech, gdzie nie brakuje finansowania dla tego typu projektów. 

Polacy mają potencjał

Obecnie start-up,składający się w dużej mierze z polskiego zespołu, który ma 2 mln USD finansowania na zapleczu, wkracza do Polski. Z założenia, celem są mali i średni przedsiębiorcy. Szczególnie ci, którzy prowadzą interesy oparte na handlu internetowym. Paweł Chudziński, uważa, że chociaż idea pożyczek społecznościowych na podstawie kryptowalut jest jeszcze na początku drogi, to Polacy mogą wiele w tym temacie zdziałać:

— Jako jedna z pierwszych spółek działających w segmencie finansów opartych na technologii blockchain Bitbond ma zgodę BaFin, niemieckiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego. To, w połączeniu z technologią bitcoina, daje możliwość udzielania i finansowania pożyczek przez ludzi z całego świata przy bardzo niskich kosztach transakcyjnych — wyjaśnia.

Klarowna idea

Start-up udzielił do tej pory więcej niż 1,6 tys. pożyczek, na łączną kwotę 1,2 mln USD. Idea jego działania jest prosta – dzięki sieci łączy finansujących i firmy, które szukają kapitału. Aktualnie jest to 70 tys. osób. Za pomocą kilkudziesięciu wskaźników tj. dostępne publicznie dane z mediów społecznościowych, opinie internautów czy analiza historii płatności Paypal, ocenia on ryzyko i ustala oprocentowanie. Co ciekawe, pracuje też z firmami windykacyjnymi. Klientami mają być między innymi więksi i mniejsi przedsiębiorcy z Allegro.

Szybko i tanio

Chudziński podkreśla, że nie ma innego globalnego gracza w tym segmencie. Dodaje, że Bitcoin omijający system bankowy daje szybkość transakcji i niewielkie koszty w porównaniu z tradycyjną bankowością.

Mocną pozycję na Allegro czy wśród polskiego drobnego e-commerce ma między innymi brytyjska Iwoca. Finansuje ona pożyczki społecznościowe z własnego kapitału i dotychczas nie dotykała kryptowalut.

Istotny i bardzo delikatny jest moment styku kryptowalut z tradycyjną walutą i systemem bankowym – tak twierdzi menedżer Bitbond, Maciej Chudziński. Zaznacza, że strategia start-upu zakłada, że nie będzie on działać w zupełnym oderwaniu od tradycyjnego kapitału:

Na stałych partnerów i inwestorów szukamy zatem lokalnych butików inwestycyjnych czy family office, dla których będzie to wzbogacenie strategii inwestycyjnych. Nasze obecne doświadczenia pokazują, że korzystając z rozwiniętych algorytmów, jesteśmy w stanie minimalizować ryzyko inwestycyjne do poziomów dających ponadprzeciętne zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Poczta Polska ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
13 lutego 2019

Poczta Polska ostrzega przed oszustami

Pożyczki bez zaświadczeń Szczecinek
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
17 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Szczecinek

Jak Polacy inwestują w nieruchomości?
Blog
author
Dominika Sobieraj
30 czerwca 2017

Jak Polacy inwestują w nieruchomości?

Popyt na kredyty mieszkaniowe na koniec 2019 roku
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
15 stycznia 2020

Popyt na kredyty mieszkaniowe na koniec 2019 roku

mBank placówki w Legnicy
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Legnicy

Porównaj