Prawie 2 mln Polaków wynajmuje mieszkania
W 2009 roku w Polsce było 839 tysięcy najemców, którzy decydowali się płacić rynkowy czynsz. Takie dane podaje Open Finance, który przygotował zestawienie oparte o dane Eurostatu. Jak wynika z przeprowadzonych badań, liczba ta jest aktualnie ponad dwukrotnie wyższa. Najemcy płacący czynsz rynkowy stanowią 4,5% społeczeństwa. To grupa ponad 1,71 mln osób. Rynek w trakcie 6 lat wzrósł o 104%.
Zakup mieszkania wyzwaniem dla młodych Polaków
8 lat temu doszło do załamania rynku kredytowego. Później do 2012 roku ceny mieszkań wciąż malały. Dlatego też najemcy nie decydowali się na zakup, bo ceny nieruchomości spadały. Ważne było również to, że na początku kryzysu, banki nie chciały udzielać kredytów. Coraz niższe stopy procentowe stymulowały i nadal stymulują popyt na mieszkania. Dziś kredyt jest rekordowo tani, stąd też czynsz najmu z nawiązką powinien pokryć koszt zaciągniętego długu. Jednak ten argument nie wydaje się zbyt wystarczający, aby Polacy z najemcy zmienili się we właścicieli.
Jednym z powodów takiej sytuacji jest niechęć do zadłużania się na dwie lub trzy dekady. Istotne jest też to, że rekordowo dziś tanie kredyty w perspektywie kilku lat po prostu zdrożeją. Mimo wszystko, bezpośrednia przyczyną są aktualne wymagania odnośnie wkładu własnego. Obecnie, aby kupić mieszkanie z pomocą kredytu trzeba zapłacić 20% ceny lokalu w gotówce. Wiele banków przyjmuje również wnioski kredytowe od osób, które posiadają o połowę niższy wkład własny. To jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami, a zakup mieszkania nawet z 10% wkładem własnym jest dla wielu młodych Polaków wyzwaniem.
W ostatnich latach wielu inwestorów decydowało się na zakup mieszkań na wynajem. Razem z malejącym poziomem stóp procentowych, zyskiwali oni coraz więcej. Aktualnie średnia rentowność wynajmu mieszkania jest prawie 3-4 razy wyższa oda oprocentowania bankowej lokaty.
Nadal daleko nam do innych krajów
Wśród 28 krajów wspólnoty, średnio 19,7% obywateli stanowią najemcy, którzy płacą stawki rynkowe. Na tym tle nasz rynek jest ponad 4-razy mniejszy.
Nasi sąsiedzi Niemcy są przykładem narodu, który kocha wynajem. Dane Eurostatu informują, że w 2015 roku z najmu na zasadach rynkowych korzystało tam prawie 40% obywateli tego kraju. Jest to 9-krotnie wyższy wynik niż w Polsce. Jedynie Szwajcarzy plasują się wyżej niż Niemcy, gdzie prawie połowa z nich wynajmuje mieszkania na zasadach rynkowych – 49,2%. Natomiast na drugim biegunie są kraje nowej Unii, czyli Rumunia, Litwa i Chorwacja. Tam na wynajem decyduje się mniej niż 2% obywateli.
Dodaj komentarz