Przelewy P2P na numer telefonu – jak to działa?

Przelewy P2P na numer telefonu – jak to działa?

author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019
Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, współpracujący z Polska The Times i Dziennikiem Gazeta Prawna. Specjalista w bankowości, cyberbezpieczeństwie i IT.

Dzięki przelewom na telefon przesyłanie pieniędzy wśród znajomych nigdy nie było tak proste i bezpieczne. To wszystko dzięki rozwiązaniu wdrożonemu przez Polski Standard Płatności w usłudze BLIK.

Spis treści:

  1. Bezpieczne przelewy na telefon
  2. Przelew BLIK to jedna z możliwości
  3. Jak dokonać przelewu na numer telefonu?
  4. Odbiorca nie korzysta z usługi przelewów na telefon – co robić?
  5. Przelewy międzynarodowe na telefon? BLIK już testuje
Zwiń spis treści

Bezpieczne przelewy na telefon

Dzięki przelewom na telefon przesyłanie pieniędzy wśród znajomych nigdy nie było tak proste i bezpieczne. To wszystko dzięki rozwiązaniu wdrożonemu przez Polski Standard Płatności w usłudze BLIK.

Pamiętacie numer konta Waszych przyjaciół? A może przesyłanie go mailem, SMS-em czy przez Messengera nie jest najbardziej bezpieczne? Niestety czasem stajemy przed koniecznością szybkiego przesłania pewnej kwoty i nie ma czasu, aby takiego numeru szukać lub go przesyłać. Dzięki przelewom na telefon BLIK, te problemy nie będą was już dotyczyły. Niestety na razie tylko sześć banków oferuje taką funkcję w aplikacji bankowej. Zobaczmy, jak to działa i kiedy możecie z tego korzystać.

Przelew BLIK to jedna z możliwości

Zanim przejdziemy do technicznego opisu należy wspomnieć, że przelew na numer telefonu to jedna z możliwości, jaką daje klientom stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności nowoczesny system płatności mobilnych BLIK, dostępny dla wszystkich uczestników polskiego rynku bankowego. Zgodę na jego powstanie wydał w 2014 roku NBP, a sam system ujrzał światło dzienne w 2015 roku.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo i T-Mobile Usługi Finansowe.

BLIK  to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie informatyczne. Dzięki BLIKowi miliony Polaków mogą bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, płacić w internecie i tradycyjnych sklepach, wypłacać i wpłacać gotówkę z bankomatów oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. Tyle historii, bo sam BLIK jak i jego możliwości to rozwiązania niezwykle nowoczesne, nawet jak na rynek polski, który oceniany jest jako najbardziej innowacyjny w Europie pod względem płatności.

Jak dokonać przelewu na numer telefonu?

Pomimo, że Blik działa w dwunastu bankach, tylko sześć z nich oferuje przelewy na telefon – Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Do niedawna, korzystali z nich jeszcze klienci Orange Finanse, dopóki nie zostali przeniesieni do mBanku. Nie wszyscy też pewnie wiedzą, że Blik do przelewów na telefon wykorzystuje Express Elixir.

W skrócie przelewy na telefon to bardzo prosty mechanizm. Numer Waszego rachunku wraz z numerem telefonu został zapisany przez bank, w którym macie konto, w systemie Blik . Dzięki temu, gdy inny użytkownik Blika chce wysłać przelew na numer telefonu, jego bank może sprawdzić w systemie, na jaki numer rachunku ma on zostać wykonany. Aby skorzystać z takiej możliwości należy posiadać aplikację mobilna jednego tych z sześciu banków. Dotyczy to Androida i iOS, telefony działające pod Windows Phone nie będą miały takich możliwości.

Następny krok to logowanie do aplikacji.  W celu przystąpienia do usługi przelewów na numer telefonu Blik należy się zalogować do swojej aplikacji mobilnej. Następnie wejść w Ustawienia i kliknąć w opcję „Przelewy na telefon”. Następnie kolejno wybieracie rachunek do odbioru przelewów, akceptujecie oświadczenie i klikacie „Zarejestruj”.  Możecie też zezwolić na weryfikację kontaktów z Waszej książki telefonicznej. To pozwoli Wam widzieć, kto już korzysta z przelewów na telefon Blika i bez problemu prześlecie mu pieniądze. Także Wasi znajomi zobaczą, czy mogą przesłać Wam środki na konto.

Aby dokonać przelewu należy się o ile to konieczne ponownie zalogować do aplikacji mobilnej, wybrać opcję „Wykonaj przelew” i kliknąć  „Do osoby lub firmy”. Numer odbiorcy z Waszej listy poznacie łatwo, ponieważ przy kontaktach pojawi się odpowiednia formatka. Ewentualnie możecie wpisać numer konta ręcznie i wybrać kontakt jako nowy odbiorca. Następnie wypełniacie pola takie jak choćby kwota przelewu i zatwierdzacie operację. Transakcję potwierdzić można np. kodem PIN -tym samym, który służy do logowania do aplikacji. Na ekranie powinno pojawić się podsumowanie przelewu oraz czas dostarczenia przelewu do Waszego odbiorcy. Jeśli odbiorca korzysta z przelewów na numer telefonu BLIK – pieniądze wpłyną natychmiast na jego konto.

Odbiorca nie korzysta z usługi przelewów na telefon – co robić?

Jeśli wybraliście opcję „Przelew na telefon” i zaznaczyliście zgodę, aby zezwolić na weryfikację kontaktów z Waszej książki telefonicznej, nie powinno być problemów z wyborem znajomego i przesłanie pieniędzy. Należy też pamiętać, że w takim przypadku bank nie wysyła danych nikomu, a numery telefoniczne z książki są szyfrowane przed weryfikacją w systemie. Taką zgodę na weryfikację kontaktów możecie też bez problemu odwołać, np. w ustawieniach aplikacji.

Korzystanie z przelewów na telefon Blik jest bezpieczne. Zarówno sama usługa, jak i baza odbiorców przelewów są zabezpieczone według najnowszych standardów bezpieczeństwa i poddawane regularnym, niezależnym audytom. Aplikacje mobilne, wydawane przez banki, tworzone są zgodnie ze standardami bezpieczeństwa świata finansów i wykorzystują szereg zaawansowanych zabezpieczeń. A dodatkowo, każde zlecenie przelewu wymaga potwierdzenia PIN-em w aplikacji mobilnej.

Może się jednak zdarzyć, że klikniemy inny kontakt przez pomyłkę, lub zdecydujemy się wysłać pieniądze do osoby, która nie ma Blika. W przypadku, gdy odbiorca nie posiada żadnej aplikacji obsługującej międzybankowej przelewy na telefon w systemie Blik, możecie sami zdecydować, czy mimo wysłać przelew na telefon takiej osoby. Może on zostać odrzucony lub dana osoba zostanie zaproszono do korzystania z Blika. Tak działa to m. in. w banku PKO BP. Jeśli wyślecie takie pieniądze, odbiorca otrzyma SMS-a z informacją o kwocie oczekującej na odbiór oraz z instrukcją, jak zainstalować aplikację. Jeśli z jakichś powodów pieniądze nie zostaną odebrane w ciągu 7 dni od momentu wysłania, trafią one z powrotem na konto, z którego został zlecony przelew.

Przelewy międzynarodowe na telefon? BLIK już testuje

Jak poinformowała na początku marca 2019 roku spółka Polski Standard Płatności, operator BLIKa jako pierwszy dostawca płatności mobilnych w Europie, wykonał testową integrację z systemem Standardised Proxy Lookup service (SPL). Dzięki temu możliwe będzie dokonywanie płatności na numer telefonu pomiędzy europejskimi bankami. Usługa ma umożliwić wymianę danych niezbędnych do inicjowania płatności mobilnych pomiędzy osobami korzystającymi z rozwiązań P2P na poziomie ogólnoeuropejskim.

Na koniec warto wspomnieć o kosztach tych przelewów, a w zasadzie ich braku. Musicie jednak pamiętać, że każdy bank ustala limity, na podstawie których możecie wysłać jednorazowo tylko określoną liczbę pieniędzy. I tak np. w Aliorze limit dla jednorazowego przelewu BLIKiem na telefon to 500 zł, natomiast dzienny to 5 tysięcy złotych. W ciągu miesiąca możecie wysłać w ten sposób maksymalnie 30 tysięcy złotych, ale macie do wykorzystania 100 takich przelewów.  Każdy z banków posiada własną politykę w tym względzie i warto sprawdzić jakie limity są w innych instytucjach.

10 najważniejszych rzeczy:

  1. Przelewy na telefon to jedna z najwygodniejszych form przesyłania niewielkich kwot, kiedy nie mamy czasu na dokonywanie standardowego przelewu.
  2. Przelewy na telefon to jedna z funkcjonalności systemu płatności mobilnych BLIK.
  3. Nie każdy klient BLIKa skorzysta z tej funkcji
  4. Z przelewów na telefon mogą korzystać na razie klienci sześciu banków.
  5. Przelewy P2P na telefon są bezpłatne, chyba, że banki je udostępniające zdecydują inaczej.
  6. Należy pamiętać o limitach kwotowych i ilościowych przelewów P2P stosowanych przez banki. Mogą się znacząco różnić
  7. Wkrótce dostępne będą także przelewy międzynarodowe na telefon
  8. Pieniądze przesyłane na telefon są nadal bezpieczne
  9. Banki nie udostępniają nikomu danych kontaktowych z telefonu
  10. Istnieje możliwość przesłania pieniędzy na telefon osobie, która nie korzysta z BLIKa. Musi jednak zarejestrować się w tym systemie, aby je odebrać.
author
Tomasz Jurczak
Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, współpracujący z Polska The Times i Dziennikiem Gazeta Prawna. Specjalista w bankowości, cyberbezpieczeństwie i IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

NOTUS Finanse – oddział w Kostrzynie nad Odrą

Szukasz informacji o oddziale NOTUS Finanse w Kostrzynie nad Odrą? Bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
05 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Millennium mecenasem festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Bank Millennium poinformował w komunikacie prasowym, że po raz kolejny został mecenasem festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczna, siedemnasta edycja wydarzenia rozgrywa się pod hasłem „z czułości do świata” Olgi Tokarczuk i po raz pierwszy odbędzie się w formie hybrydowej.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szlachetna Pożyczka w Kasie Stefczyka

Szlachetna Pożyczka to nowy produkt kredytowy Kasy Stefczyka. Każda udzielona pożyczka to jednocześnie 50 zł przeznaczone na pomoc wybranej fundacji lub hospicjum. Oferta obowiązuje do 31.12.2017.

author
Patryk Byczek
28 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Chełmie Śląskim

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Chełmie Śląskim – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
25 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Biedronka otwiera pierwszy outlet

Już 12 lipca bieżącego roku w Poznaniu, otwarty zostanie pierwszy outlet znanej wszystkim Polakom sieci sklepów Biedronka. Punkt sprzedaży, w którym towary zostaną przecenione o nawet 80%, stanie przy ulicy 28 czerwca 1956 roku. 

author
Patryk Byczek
12 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bancovo znika z rynku

Znana w świecie finansów marka – Bancovo – znika z rynku. To z pewnością smutna wiadomość dla setek tysięcy klientów, którzy czerpali korzyści z wygodnego i bezpiecznego procesu uzyskiwania finansowania za pośrednictwem Bancovo.

author
Dominika Byczek
12 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj