Ile wynosi dług publiczny w USA?

Ile wynosi dług publiczny w USA?

author
Katarzyna Wasiłowska
05 listopada 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.
Kategoria

Kwota zadłużenia rządu federalnego Stanów Zjednoczonych może przyprawić o zawrót głowy niejeden tęgi umysł. Stany są zadłużona na ponad 33 biliony dolarów. Kwota nie kurczy się, a w zastraszającym tempie wzrasta. Odnotowano bilionowy przyrost na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Z czego wynika tak ogromne zadłużenie kraju? Jakie są prognozy dotyczące długu? Co grozi USA?

Dług publiczny - czym jest?

Spis treści:

 1. Dług publiczny - czym jest?
 2. Widmo bankructwa USA - zagrożenie dla innych państw
 3. Zadłużenie USA w poszczególnych latach
 4. Dług publiczny do PKB na przestrzeni ostatnich lat
 5. Zadłużenie w 2024 przewidywania
 6. Co mogło wpłynąć na wysokość długu USA?
 7. Europejskie państwa w długach
Zwiń spis treści

Dług publiczny, często nazywany również zadłużeniem sektora finansów publicznych, to najprościej rzecz ujmując, suma, na jaką dane państwo zadłużyło się, zaciągnęło zobowiązania. Dług publiczny obejmuje wszystkie pożyczki udzielone skarbowi danego państwa oraz wszystkim instytucjom sektora finansów, które występują w jego imieniu.

Dług sektora finansów publicznych to nie tylko, wspomniane wcześniej, pożyczki i kredyty, czekające na spłatę, ale również:

 • wprowadzone do obiegu dłużne papiery wartościowe;
 • wszelkiego rodzaju poręczenia i gwarancje, które zostały wydane przez państwo;
 • różnego rodzaju zobowiązania, takie jak m.in. te odszkodowawcze.

Widmo bankructwa USA - zagrożenie dla innych państw

Sytuacja ta niesie za sobą poważne konsekwencje dla państw na całym świecie. Jak zadłużenie publiczne USA wpłynie na sytuację innych nacji? Zdaniem specjalistów ds. ekonomii dalsze pogłębianie dziury w budżecie Zachodu zachwieje całą strukturą finansową i rynkiem. Niewypłacalność USA pociągnie za sobą konsekwencje w postaci m.in. tego, iż amerykańskie papiery wartościowe stracą swoją wartość, osłabi to rynek akcji. Bankructwo przyczyni się także do ogromnego bezrobocia Amerykanów.

Zadłużenie USA w poszczególnych latach

 • 2023 rok – 33 bln USD 
 • 2020 rok – 23 bln USD
 • 2017 – 20 bln USD
 • 2016- 19 bln USD
 • 2012 – 18 bln USD
 • 2010 – 16,7 bln USD
 • 2009 – 9 bln USD
 • 1999 – 5,6 bln USD
 • 1989 – 3 bln USD
 • 1979 – poniżej bln USD

Zadłużenie sektora finansów USA na przestrzeni lat dynamicznie się pogłębiało. W roku 1979 nie przekraczało jeszcze biliona dolarów, jednak już 10 lat później wzrosło ponad trzykrotnie. Przez kolejną dekadę  (1979-1989) rząd federalny zadłużył się na kolejne 2,6 bln dolarów. Dług sukcesywnie wzrastał przez lata. Duże pogłębienie dziury budżetowej Stanów Zjednoczonych miało miejsce w 2010 roku, gdy z kwoty 9 bilionów USD (w roku 2009) zwiększyło się o 7,7 bln USD (do kwoty 16,7 bln USD). 

Dług publiczny do PKB na przestrzeni ostatnich lat

Dług publiczny USA rośnie, rośnie także PKB. Jeszcze w 2014 roku PKB wynosiło niewiele ponad 100%. Natomiast w zeszłym roku (2022) wartość tego współczynnika w USA wyniosła 132%, co daje nam wzrost wysokości o 5.9% w stosunku do roku 2021, który zdaniem ekspertów osiągnął wówczas najwyższą wartość od roku 1984. 

Patrząc na PKB Stanów Zjednoczonych metodą europejską i biorąc pod uwagę warunki dyktowane przez inflację, należy zauważyć, że przyrost tego współczynnika w skali roku nie jest wcale tak duży, jak wynika z obliczeń amerykańskich ekonomistów. Wzrost w PKB pomiędzy dwoma, tymi samymi kwartałami w roku 2021 i 2022 roku wyniósł jedynie 0,91 punktów procentowych (uwzględniając proces inflacji). Niewielki przyrost PKB, w ostatnim kwartale roku 2022, zdaniem ekspertów, był wynikiem m.in. spadków w obrębie importowanych towarów. W Reuters po przeprowadzonym sondażu pisano, że wzrosło ono aż o 5%. W rzeczywistości było znacznie wyższe.

Zadłużenie w 2024 przewidywania

W 2024 Stany Zjednoczone powinny spłacić 7,6 biliona dolarów. Zdaniem ekspertów nie będą w stanie tego dokonać. Będą zmuszone pogłębić swoje zadłużenie i zaciągać kolejne zobowiązania. Co w tej sytuacji z wartością dolara? Zapewne spadnie. Bezsprzecznie zwiększy to wysokość zaciąganych przez państwo świadczeń.

Co mogło wpłynąć na wysokość długu USA?

Zdaniem niektórych ekspertów, wprowadzenie przez Joe Bidena Zielonego Ładu wiele kosztowało Stany Zjednoczone. Projekt pochłonął 5 bilionów USD. Zakładał między innymi zmiany w obrębie takich sektorów jak energia odnawialna, gospodarka wodorem, ciepłownictwo. Wszystko to w trosce o ekologię. Ustawa zmieniła się z czasem na taką, której założeniem było ograniczenie inflacji.

Warto przypomnieć, że tzw. helicopter money, poprzedniego prezydenta – Donalda Trumpa, także kosztował rząd amerykański kolejne 5 bilionów długu. Akcja ta miała być próbą wsparcia bezrobotnych obywateli USA.

Europejskie państwa w długach

Dług publiczny Stanów Zjednoczonych bije rekordy. Jak wygląda sytuacja w Europie? Francja należy do najbardziej zadłużonych państw Unii Europejskiej. Obok niej w czołówce są też inne potęgi gospodarcze: Włochy, Wielka Brytania, a nawet Niemcy. Polska wbrew pozorom wypada znacznie lepiej niż wcześniej wspomniane europejskie potęgi gospodarcze.

O tym, ile wynosi dług publiczny Niemiec, Polski, Włoch i Francji przeczytasz w naszych pozostałych publikacjach.

Źródła:

https://pl.tradingeconomics.com/united-states/government-debt

https://www.riskcompliance.pl/news/dlug-publiczny-w-usa-wymknal-sie-spod-kontroli-i-wisi-nad-rynkiem-niczym-miecz-damoklesa/

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Poczta Polska stawia na rozwój logistyki i cyfryzację

Poczta Polska planuje w trakcie czterech lat podwoić przychody z rynku paczkowego. Spółka stawia na rozwój logistyczny, cyfryzację usług oraz poprawę warunków pracy zatrudnionych osób.

author
Aneta Jankowska
31 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt konsolidacyjny Bochnia

Poszukujesz kredytu konsolidacyjnego, który spełni Twoje oczekiwania? W naszym rankingu znajdziesz najkorzystniejsze oferty kredytów konsolidacyjnych, które są dostępne w Bochni. Maksymalna kwota, którą może przyznać Ci bank to aż 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
16 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Piła

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Pile – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Promocja: „Szykownie z kontem” w BNP Paribas

BNP Paribas Bank Polska wystartował z promocją, w której za założenie nowego Konta Otwartego na Ciebie Klienci mogą zgarnąć 100 złotych w formie bonu do sieci sklepów H&M. Promocja trwa do 28 kwietnia 2019 roku lub do momentu osiągnięcia liczby 600 Rejestracji.

author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Wysokiem Mazowieckiem

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Wysokiem Mazowieckiem – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Sępólnie Krajeńskim

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Sępólnie Krajeńskim – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
12 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj