2 czerwca bieżącego roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nawet 100 000 000 pasażerów rocznie ma obsługiwać docelowo nowy port lotniczy. Gdzie powstanie nowy obiekt?

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 04.06.2018
Udostępnij:

Pojawiają się już opinie mówiące o tym, że kolejny punkt lotniczy nie jest w Polsce potrzebny, ponieważ Modlin i Okęcie bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Drugim argumentem przeciw zdaje się być rozpoczęta budowa konkurencyjnego lotniska w Berlinie. Ustawa o CPK zakłada gotowość nowego portu lotniczego w Baranowie pod Warszawą w 2027 roku.


 

Nowe lotnisko
 

Międzykontynentalny port lotniczy ma być oddalony 40 kilometrów od Warszawy, w Stanisławowie w gminie Baranów. Jest to miejsce położone bardzo blisko autostrady A2 łączącej Warszawę z Łodzią, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. 
 

Po ukończeniu pierwszego etapu budowy lotnisko ma obsługiwać do 45 000 000 pasażerów rocznie, lecz docelowa liczba ma być ponad dwa razy większa. Obiekt zajmie około 3000 hektarów gruntów. Prace przygotowawcze potrwają do 2019 roku. 
 

ETAPY PROCESU INWESTYCYJNEGO

Etap I

Pierwszy etap zakłada przygotowanie obszaru pod inwestycje. Zostanie wskazany maksymalny rozmiar gruntu, który zostanie zajęty przez Centralny Port Komunikacyjny. Rozpoczęte zostaną konsultacje społeczne, po czym raport zostanie przedstawiony publicznie. To także czas, w którym inwestor zacznie negocjacje z osobami zamieszkującymi tereny pod inwestycję. Etap pierwszy przypada na rok 2018.

Etap II

Drugi etap dotyczy rezerwacji obszaru inwestycji. Na tym etapie zostaną zakończone negocjacje z mieszkańcami obszaru inwestycji oraz nastąpi jego dokładne wyznaczenie dla dwóch różnych wersji CPK. Etap drugi przypada na rok 2019.


 

Etap III

Trzeci etap dotyczy ostatecznej decyzji co do lokalizacji CPK. Od tego momentu grunty pod inwestycję będą należały do Skarbu Państwa. Etap trzeci przypada na rok 2020.


 

Szczegóły specustawy
 

Zasady i warunki finansowania i realizacji, przygotowania oraz infrastruktury inwestycji zostały, między innymi, określone w specustawie. Poza tym dokumenty dotyczą także zasad i warunków nabycia nieruchomości, wydania decyzji lokalizacyjnej, rezerwacji terenu oraz wyznacza organy właściwe w zakresie działania w odniesieniu do wszystkich wyżej wymienionych punktów.

Ustawa złożona jest z dwóch części:
 

  • pierwsza część dotyczy „prawnego umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz spółki celowej, której zadaniem będzie budowa portu”,

  • druga część dotyczy procesu inwestycyjnego.


 

Komentarze