Uwaga na oszustwa w Black Friday
Eksperci “Rzeczpospolitej” ostrzegają – przełom listopada i grudnia to okres, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na różne przestępstwa. Z jednej strony oszukują nas sprzedawcy, który sztucznie zawyżają ceny, by potem “okazyjnie” je obniżyć, a z drugiej czyhają na nas cyberprzestępcy.
Sztuczne zawyżanie cen na Black Friday
Sprzedawcy sklepów stacjonarnych i internetowych wykorzystują nasz pośpiech i nieuwagę podczas dokonywania okazyjnych zakupów i niestety co roku wielu Polaków daje się na nie nabrać. Najpopularniejszą metodą oszustwa sprzedawców jest sztuczne zawyżanie cen i równie sztuczne ich obniżanie.
Według Dealavo i Deloitte w ubiegłym roku ceny produktów w Black Friday spadły średnio jedynie o 3,5% (próbę przeprowadzono na 800 sklepach). Obniżka więc nie wydaje się wcale być okazyjna. Niemniej jednak co roku w Black Friday w sklepach możemy być zwiedzeni przecenami o bliski 50% ceny – niejednokrotnie cena “przed” jest jednak znacznie wyższa niż rzeczywista cena tego produktu.
Chętnie robimy zakupy w Black Friday
Jeszcze mniejsze średnie obniżki odnotowano w Black Friday w roku 2017 – wtedy średnia zniżka w sklepach wynosiła 1,3%. Wzrost wysokości rabatu w roku 2018 był zatem ponaddwukrotny, ale nadal niczym nie przypominał ogłaszanych na plakatach i w reklamach rabatu w wysokości 30% czy 50%.
Niewielka realna obniżka cen nie sprawia jednak, że w Black Friday powstrzymujemy się od zakupów. Shoper podaje, że w ubiegłym roku w czarny piątek sklepy z tej platformy odnotowały (względem zakupów w zwykły piątek) wzrost ruchu na stronie aż o 32%. Ruch przełożył się na liczbę zamówień, których złożono prawie połowę więcej niż w zwykłym dniu.
Brakuje Ci gotówki na szalone zakupy?
Sprawdź naszą listę najlepszych pożyczek i kredytów na Black Friday. Wypłata nawet w jeden dzień!
Sklepy przyciągają nas jednak nie tylko sztuczną obniżką cen. Kolejną strategią jest wprowadzanie do sklepów “nowych” linii produktów, które często są wyprzedażą kolekcji z ubiegłych sezonów w nieco obniżonej cenie. Podobną strategią jest też wprowadzanie rzeczywiście nowych kolekcji w standardowych cenach, ale ze sztucznie zawyżoną ceną na metce (Klient nie ma wtedy do czego porównać widzianej ceny, bo produktu wcześniej nie było na rynku).
Niebezpieczeństwo czyha na nas także podczas płatności
Black Friday to niewątpliwie dzień, w którym – bez względu na to, czy obniżki są wysokie, czy niskie – wszystkie systemy odnotowują dużo więcej płatności niż w pozostałe dni. Im więcej transakcji, tym większe jest zagrożenie ze strony cyberprzestępców.
Dane ACI Worldwide wskazują, że aż 1,36% wszystkich transakcji przeprowadzanych podczas Black Friday może być próbą oszustwa, a zatem narażona jest na nie więcej niż jedna osoba na 100. Ryzyko jest niemałe, ponieważ w dniu tym zwykliśmy kupować bardzo dużo.
Z danych PayPal wynika z kolei, że Klienci w Black Friday wydają ponad 300% więcej kwoty niż w jakikolwiek inny dzień w roku. Zakupy w ten dzień jako niemalże obowiązek i tradycję traktuje niemalże połowa pokolenia millennialsów.
Kasperksy ostrzega przed atakami podczas zakupów w sieci
Przed cyberzagrożeniami w ten wyjątkowy zakupowy dzień ostrzega także firma Kasperksy. Badacze wskazują, że “w związku ze zbliżającym się sezonem wyprzedaży z okazji Czarnego Piątku cyberprzestępcy biorą na celownik klientów sklepów internetowych oferujących towary z kategorii moda, obuwie, prezenty, zabawki oraz biżuteria”.
Firmie udało się ustalić, że zagrożenie rozsiewane jest po sieci między innymi za pomocą botnetów, które służą do rozprzestrzeniania trojanów bankowych, czyli złośliwego oprogramowania mogącego doprowadzić do wykradzenia naszych wrażliwych danych (np.: sposobu, w jaki logujemy się do bankowości internetowej).
“Rosnące zainteresowanie cyberprzestępców na zdobycie danych uwierzytelniających użytkowników sklepów internetowych jest zupełnie zrozumiałe.
W niektórych przypadkach z takimi kontami połączone są dane dotyczące kart płatniczych lub szczegóły kart programów lojalnościowych, dlatego uzyskanie dostępu do konta użytkownika w sklepie internetowych może oznaczać również dostęp do jego pieniędzy” – wskazuje cytowany w oficjalnym komunikacieOleg Kupriejew, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.
“Nawet jeśli nie ma bezpośredniego zysku finansowego, konta użytkowników zawierają wiele cennych informacji, które mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania dalszych ataków, np. historia zakupów czy informacje osobowe związane z adresem dostawy itd.
Tego rodzaju informacje mają dużą wartość na nielegalnym rynku i z pewnością znajdą nabywcę” – ostrzega. W ten szczególny dzień powinniśmy przede wszystkim zachować rozwagę i nie dać się zwieść zbyt wysokim obniżkom – na takie w Polsce raczej liczyć nie możemy.
Źródło:
https://www.kaspersky.pl/o-nas/informacje-prasowe/3189/ostrzezenie-dotyczace-czarnego-piatku-celem-cyberzagrozen-finansowych-sa-glownie-sklepy-internetowe-z-odzieza
https://spidersweb.pl/bizblog/black-friday-paypal/
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Black-Friday-nie-daj-sie-nabrac-Jakie-prawa-przysluguja-konsumentom-7778315.html
Dodaj komentarz