Od stycznia 2018 roku rząd Litwy wprowadził comiesięczne wsparcie socjalne na dziecko. Nasi wschodni sąsiedzi zainspirowani polskim programem 500+ przegłosowali w grudniu ustawę, która wprowadza świadczenia w życie. Litewski program będzie się jednak różnił od polskiego.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 03.01.2018
Udostępnij:

Stawka miesięcznego wsparcia to 30 euro (co w przeliczeniu daje około 125 złotych) na każde dziecko poniżej osiemnastego roku życia (jeżeli dziecko się uczy, próg zwiększa się do dwudziestu jeden lat), bez względu na dochody rodziców. To jednak nie wszystkie różnice między ustawami. Jeżeli w rodzinie jest troje dzieci, świadczenie wzrasta do 58,5 euro (równowartość około 244 złotych) na dziecko do drugiego roku życia i 45,2 euro (równowartość około 188 złotych) na dziecko starsze. Można zauważyć, że stawki są o wiele niższe, niż w Polsce.

Bierzemy przykład z Polski, gdzie program "Rodzina 500 plus" świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi.” – mówi Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący Litewskiego Związku Rolników i Zielonych.

Rozwój świadczenia

Inicjatorem wprowadzenia comiesięcznych świadczeń na wzór polskiego 500+ byli posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

"Naszą propozycją było wypłacanie miesięcznego świadczenia w wysokości 120 euro, równowartości 500 złotych. Jednakże z braku środków budżetowych projekt ten "osiadł w sejmowych szufladach"." – powiedziała posłanka AWPL-ZChR Wanda Krawczonok.

Litewski rząd zapewnia, że do 2020 roku świadczenie wzrośnie do 100 euro na dziecko.
 

Komentarze