Recepta na rozrzutność – materiał Profi Credit

Recepta na rozrzutność – materiał Profi Credit

author
Dominika Sobieraj
25 października 2017
31 października obchodzimy wyjątkowe święto - jest to oficjalny Światowy Dzień Rozrzutności. Okazuje się, że nawet co trzeci Polak przyznaje się do tego, że zdarza mu się wydać zbyt dużą kwotę na zakup, którego potem żałuje. Przy okazji zbliżającego się święta warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest rozrzutność i czy w prosty sposób jesteśmy w stanie jej uniknąć. 

Różnie nazywamy rozrzutność – często zdarza nam się mówić o nagłych zakupach, uleganiu okazji, czy szerokopojętym konsumpcjonizmie. Wszystko jednak sprowadza się do tego samego: w naszym portfelu dostrzegamy duży ubytek pieniędzy i odczuwamy związane z tym poczucie winy. Najczęściej uleganie takiemu pośpiesznemu wydawaniu wynika z braku umiejętności planowania swojego budżetu. Naukowcy wskazują także na to, że osobom podejmującym nagłe decyzje często brakuje rozwagi w wielu sferach życia.

Jak radzą sobie z rozrzutnością Polacy? 

Co ósmy Polak uważa, że jest odpowiedzialny i potrafi samodzielnie kontrolować wydawane pieniądze. Jednak 30% Polaków uważa, że zupełnie nie planuje domowych wydatków – a jak wiadomo, często może skończyć się to nieprzyjemnie. 

"W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki łatwo się zapomniećBrak kontroli nad finansami i nieracjonalne zakupy mogą prowadzić do problemów z uregulowaniem comiesięcznych opłat, takich jak czynsz, rachunki za gaz, prąd czy rozmowy telefoniczne. Według danych BIG InfoMonitor na koniec pierwszego kwartału 2017 roku niemal 2,5 mln Polaków miało długi powyżej 200 złotych przeterminowane o ponad 60 dni. Pod koniec marca bieżącego roku zalegaliśmy łącznie ze spłatą 55,66 mld złotych " –  mówi Jarosław Czulak, Dyrektor Działu Marketingu Profi Credit Polska.

Dojrzałość finansowa Polaków 2017

Wyniki raportu "Dojrzałość finansowa Polaków 2017" pokazują, że 65% osób przyznaje, że w ciągu ostatniego roku kupiły coś, czego wcale nie potrzebowały. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak łatwo ulega się promocjom i wyjątkowym okazjom. BIG InfoMonitor wykazał jednak, że co trzeci Polak ma na sumieniu nie tylko małe finansowe grzeszki, ponieważ na "spontaniczne zakupy" przeznaczył co najmniej tysiąc złotych. Tak duże wydatki powinny być jednak przemyślane. 


Niestety aż 40% osób przyznaje się do tego, że swoje "spontaniczne wydatki" ukrywa przed partnerem. "Chcemy by najbliżsi mieli o nas jak najlepsze zdanie, dlatego wolimy nie wtajemniczać ich w nasze finansowe chwile słabości. Nie tędy droga – kłamstwo ma krótkie nogi, a zaufanie bardzo ciężko odbudować" – dopowiada Czulak.

Jak zapobiegać własnej rozrzutności? 

Przepisów na rozsądne wydatki jest w Internecie wiele – jedni wolą papierowe tabelki, inni wyliczone pieniądze, a jeszcze inni preferują aplikacje, które pozwolą wyliczyć miesięczny budżet domowy. Nic z tego jednak nie będzie w stanie nam pomóc, jeżeli nie znajdziemy w sobie samokontroli w zbędnym wydawaniu dużych kwot. Jeżeli mamy z tym problem, możemy spróbować każdy wydatek konsultować z najbliższymi, którzy przez jakiś czas będą dla nas dobrym przykładem kontroli finansowej. Kluczem do sukcesu jest planowanie – warto planować także wydawanie pieniędzy, bo nadwyżka w portfelu na koniec miesiąca na pewno będzie miłą nagrodą…

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Kuźni-Raciborskiej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Kuźni-Raciborskiej

Pożyczki bez BIK Suwałki
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
19 maja 2022

Pożyczki bez BIK Suwałki

SGB Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
02 grudnia 2018

SGB Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Pożyczki bez BIK Ostrołęka
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
12 maja 2022

Pożyczki bez BIK Ostrołęka

Marka Alior Sync znika z rynku
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 marca 2014

Marka Alior Sync znika z rynku