Nasze społeczeństwo się starzeje - oznacza to w praktyce, że będziemy mieli większy udział osób w wieku poprodukcyjnym w ogólnej liczbie osób. Rosną jednocześnie obawy - szczególnie związane z obecnością seniorów na drogach. Według powszechnej opinii, starsi kierowcy powodują dużo wypadków i mogą stanowić zagrożenie na drodze. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 30.10.2017
Udostępnij:

Komisja Europejska podejmuje działania skierowane do osób z grupy wiekowej 60+ poruszających się pojazdami. Mają oni od teraz podlegać nowym regulacjom, z których wynika, że seniorzy będą zmuszeni do regularnych badań. Wynik badania ma decydować o tym, czy osoba starsza może jeszcze kierować pojazdem, czy prawo jazdy powinno zostać wstrzymane. Wszystkie te działania związane są z – jak twierdzi Komisja Europejska – wzrostem liczby wypadków powodowanych przez seniorów. Ze statystyk wypadków wynika jednak zupełnie coś innego. 

Starsi kierowcy najbezpieczniejszymi kierowcami

Jak wynika z raportu Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku, który został wydany przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, starsi kierowcy to grupa kierowców, którzy jeżdżą najbezpieczniej. W przeliczeniu na 10 000 osób w określonej grupie wiekowej, wskaźnik wypadków jest wśród seniorów najniższy. Niższe wskaźniki prezentują jedynie grupy wiekowe, w których mieszczą się osoby do 17 roku życia, czyli takie, które nie mogą jeszcze posiadać prawa jazdy. 

źródło danych w tabeli: mfind.pl

Senior seniorowi nie równy 

Grupa seniorów jest bardzo liczna – z tego powodu warto wśród nich również wyróżnić poszczególne grupy wiekowe. Okazuje się, że im starszy senior, tym mniejsze ryzyko spowodowania przez niego wypadku! Starsze osoby oczywiście jeżdżą mniej, niż osoby młode, ale nie zmienia to faktu, że – jak jasno wynika z danych – nie stanowią dużego zagrożenia na drodze. 

źródło danych w tabeli: mfind.pl

Ubezpieczyciele nie martwią się o seniorów

Ubezpieczyciele, którzy wysokość ubezpieczenia uzależniają właśnie od corocznych wyników statystyk, uznają seniorów za grupę najniższego ryzyka. Szcześćdziesięciolatkowie płacą za ubezpieczenie najmniej – przeciwnie do osób młodych, których składki są zdecydowanie najwyższe wśród wszystkich grup wiekowych. Okazuje się zatem, że – zgodnie ze statystykami, a wbrew powszechnym sądom – seniorzy wcale nie powodują dużej liczby wypadków. 
 

Komentarze