zadluzenia.com
zamknij

Sprzedaż kredytów w Polsce – lipiec 2018

Przez rok instytucje kredytowe udzieliły więcej kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych. Od lipca 2017 do lipca 2018 roku banki przyznały również więcej limitów kredytowych.

 

 

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują że najwyższy wzrost dotyczył kredytów mieszkaniowych - +12,7%, a także limitów kredytowych - +6,5%. Co za tym idzie, w tym samym czasie, udzielono kredytów na wyższą wartość.

 

  • wzrost wartości kredytów mieszkaniowych o +23,6%
  • wzrost wartości kredytów konsumpcyjnych o +7,8%

 

Coraz więcej udzielanych kredytów 

 

Od stycznia do lipca bieżącego roku, instytucje finansowe udzieliły więcej kredytów mieszkaniowych - +8,5% oraz konsumpcyjnych - +5,6%. Podobnie było z limitami kredytowymi, bo ich wzrost wyniósł w tym samym okresie +6,1%.

w lipcu 2018 roku banki SKOK-i udzieliły razem 630,9 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,13 mld zł - to wzrost o 5,9% w ujęciu liczbowym i o 7,8% w ujęciu wartościowym w porównaniu do lipca 2017 roku

 

Jak tłumaczy Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej SA, najniższą dynamikę miały kredyty w przedziale 7 do 20 tys. zł, które odnotowały ją tylko na poziomie +0,6%.

 

- Drugą pod względem wartości dodatnią dynamikę (+8,9%) odnotowały kredyty niskokwotowe (w przedziale do 1 tys. zł.), a najwyższa dodatnia dynamika wzrostu dotyczyła kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł (+11,4%). Rosną więc głównie kredyty z najniższego i z najwyższego przedziału kwotowego, a zjawisko to obserwujemy już od kilku miesięcy – podsumowuje.


W przypadku kredytów mieszkaniowych, w lipcu 2018 roku banki udzieliły ich łącznie 19,5 tys. na łączną wartość 4,93 mld zł. To wzrost o 12,7% w ujęciu liczbowym i wzrost o 23,6% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do lipca 2017 roku. 

 

Sławomir Grzybek wyjaśnia, że lipiec bieżącego roku jest już kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych zarówno pod względem liczby, jak i wartości udzielanych kredytów. 

 

- Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc dobra koniunktura, która przy jej kontynuacji w drugim półroczu powinna pozwolić na osiągnięcie w skali roku sprzedaży na poziomie powyżej 50 mld zł - dodaje.

 

Karty kredytowe lekko w dół

 

W analizowanym okresie, banki wydały 79,4 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 451 mln zł. Jest to spadek o 0,3% w ujęciu liczbowym i wzrost o 1,5% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do lipca 2017 roku.

 

Patrząc jednak na czas od stycznia do lipca bieżącego roku, można zauważyć negatywny trend. W porównaniu do tego okresu z ubiegłego roku, banki wydały o 4,4% mniej kart oraz przyznały o 4,8% niższą wartość limitów kartowych.

 

Limity kredytowe w kontach osobistych

 

Z danych BIK wynika, że w lipcu 2018 roku banki przyznały łącznie 60,1 tys. limitów kredytowych w kontach osobistych na łączną kwotę 239 mln zł. Jest to wzrost o 6,5% w ujęciu liczbowym i spadek o 0,6% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do lipca 2017 roku. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY