Średni dług rolnika to 49 000 zł
Najbardziej zadłużeni jednak są rolnicy z województwa wielkopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. Największa liczba dłużników zamieszkuje województwo mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. W raporcie KRD możemy wyczytać, że aż 266 000 000 złotych długu to zobowiązania wynikające z nieudanej współpracy z bankami i firmami windykacyjnymi.
Liczba dłużników
Nie zawsze jest tak, że liczba dłużników przenosi się na łączny dług, w tym przypadku, województwa. Tutaj jednak liczby wynikają z siebie i mimo wszystko są powiązane. Najwyższa liczba przedstawiająca zadłużonych rolników spada na województwo mazowieckie. Jest tam 1358 dłużników. Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie z liczbą dłużników równą 997. Podium zamyka województwo śląskie, w którym KRD doliczyło 678 dłużników. Kolejne zadłużone województwa to dolnośląskie i łódzkie. Widnieje tam kolejno 671 oraz 588 dłużników.
Jest jednak druga strona medalu, po której są województwa, w których występuje najmniej dłużników. Są to:
– województwo świętokrzyskie – 205 dłużników
– województwo podlaskie – 199 dłużników.
Wysokość zadłużenia
Najwyższe długi wypracowały sobie województwa:
– wielkopolskie – ponad 57 300 000 złotych długu
– mazowieckie – ponad 52 200 000 złotych długu
– dolnośląskie – ponad 34 600 000 złotych długu
– kujawsko-pomorskie – ponad 33 800 000 złotych długu.
Z kolei województwami, które w naszym kraju są najmniej zadłużone, są:
– podlaskie – blisko 7 000 000 złotych długu
– podkarpackie – około 6 800 000 złotych długu.
Potraktowani suszą
Na pogodę nikt nie ma wpływu, a rolnicy mogą się o nią tylko modlić. W tym roku lato jednak nie rozpieszczało pracowników na roli. Europejskie Stowarzyszenie Przetwórstwa Owoców i Warzyw poinformowało, że nasz kraj należy do państw, które zostały najbardziej dotknięte suszą. To właśnie ona mogła mieć także wpływ, na tak wysokie zadłużenie rolników z poszczególnych województw. Rolnicy w momencie, gdy sami otrzymają zapłatę, opłacają wymagane rachunki i zobowiązania. Jeżeli pogoda nie sprzyja płodom, a co za tym idzie, płody nie tworzą pieniędzy, rolnicy muszą decydować się na zaciąganie pożyczek, aby opłacić wynikające z braku kontraktowych dostaw kary finansowe.
Susza w Polsce
Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził w najnowszym raporcie, że suszą zostało objętych 631 gmin, a nie jak wcześniej wskazywano 578. Coraz to nowsze dane na temat suszy pokazują jej mroczniejszą stronę. Według IUNG najbardziej, podczas suszy, były zagrożone krzewy owocowe. Brak wody dotknął także pola z ziemniakami oraz plantacje chmielu.
Susza w dalszym ciągu nie sprzyja uprawom:
– buraków cukrowych
– kukurydzy
– drzew owocowych
– tytoniu
– krzewom owocowym.
Sytuacja zamiast poprawiać się, z dnia na dzień jest coraz gorsza, głównie ze względu na ogromny deficyt wody.
Wszystkie komentarze
te dane są z bigu a brakuje danych z biku , rolnicy są zadłużeni o wiele więcej niż tu pisze,
Dodaj komentarz