Jak działa wpłatomat?

Jak działa wpłatomat?

author
Dominika Byczek
14 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Wpłatomat to urządzenie przypominające bankomat, ale służące nie do wypłaty, a do wpłaty gotówki na własne konto bankowe. W naszym artykule sprawdzisz, jak można wpłacić pieniądze do wpłatomatu, ile kosztuje wpłata pieniędzy oraz jakie sieci wpłatomatów możesz spotkać w Polsce.

Spis treści:

 1. Co to jest wpłatomat? 
 2. Jak działa wpłatomat?
 3. Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat?
 4. Jakie banki mają wpłatomaty?  
 5. Ile kosztuje wpłata gotówki we wpłatomacie?
 6. Wpłatomat nie przyjmuje banknotów - co zrobić?
 7. Najczęstsze pytania i odpowiedzi   
Zwiń spis treści

Co to jest wpłatomat? 

Wpłatomat to automatyczne urządzenie, które ma za zadanie przyjąć, rozpoznać i zaksięgować wpłatę gotówki na rachunek bankowy danej osoby. Wpłata gotówki realizowana jest na konto bankowe przypisane do karty płatniczej, którą wprowadzamy do wpłatomatu lub którą wykorzystamy przy wpłacie zbliżeniowej. Jeżeli natomiast korzystamy z wpłatomatu obsługiwanego także przez BLIK, pieniądze pojawią się na koncie, z którego wygenerujemy kod BLIK przy wpłacie środków.

Od uruchomienia pierwszego bankomatu na świecie minęło ponad 50 lat, a w Polsce pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się dopiero pod koniec lat 80-ych. Wpłatomat można zatem śmiało uznać za młodszego brata powyższych rozwiązań. Pierwsze maszyny do automatycznego liczenia i deponowania banknotów wprowadził nad Wisłą Eurobank dopiero w 2003 roku. Wcześniej urządzenia przyjmowały wyłącznie koperty z pieniędzmi, które były dopiero poźniej przeliczane w banku, a następnie księgowane na kontach klientów banków. Obecnie, czyli na przestrzeni zaledwie 20 lat, liczba maszyn pozwalających na szybką wpłatę pieniędzy zwiększyła się do ponad 10 tysięcy.

Jak działa wpłatomat?

Działanie wpłatomatu opiera się na wykorzystaniu systemu informatycznego powiązanego z systemem bankowym online. System automatycznie rozpoznaje konto klienta banku po włożeniu karty płatniczej do szczeliny urządzenia lub jej zbliżeniu i zatwierdzeniu przyszłej transakcji. Po weryfikacji kodem PIN, technologią biometryczną bądź bez użycia karty za pomocą kodów mobilnych BLIK następuje proces umożliwienia klientowi wpłaty gotówki na konto bankowe. Pieniądze najczęściej pojawiają się na koncie bankowym klientów banków jeszcze w dniu dokonania wpłaty.

Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat?

 1. Należy włożyć kartę płatniczą do szczeliny urządzenia bądź przyłożyć ją do modułu zbliżeniowego odpowiednio oznaczonego na maszynie.
 2. Na ekranie wpłatomatu wybieramy odpowiedni język, a na klawiaturze wpłatomatu wprowadzamy i zatwierdzamy PIN (jeżeli wpłatomat tego wymaga).
 3. Dokonujemy wyboru opcji wpłaty gotówki. Niektóre wpłatomaty proszą o zadeklarowanie ilości banknotów lub wpłacanej kwoty, a niektóre po prostu otwierają kasetę i samodzielnie przeliczają środki.
 4. Gdy wpłatomat będzie gotowy do przyjęcia gotówki, otworzy się odpowiednia kaseta na banknoty. Po uprzednim poprawnym przygotowaniu banknotów zgodnie z instrukcją widoczną na ekranie lub urządzeniu, należy wsunąć gotówkę do otworu wpłatomatu.
 5. Urządzenie pobierze banknoty, przeliczy je oraz jeszcze raz zapyta o kolejny etap transakcji – zwrot pieniędzy, zatwierdzenie wpłaty bądź dołożenia banknotów. W tym momencie możemy też jeszcze anulować transakcję. Po dokonaniu wyboru przez klienta wpłatomat zwraca kartę oraz drukuje potwierdzenie transakcji (papierowe potwierdzenie wpłaty).

Jakie banki mają wpłatomaty?  

Pod koniec 2022 roku w Polsce liczba wpłatomatów i urządzeń dwufunkcyjnych w Polsce pierwszy raz przekroczyła 10 000. Urządzeniami zarządzają operatorzy sieci wpłatomatów, banki i inne firmy z sektora finansowego. Najwięcej maszyn to wpłatomaty Euronet, własne wpłatomaty mają także Santander Bank Polska czy Alior Bank.

Nie wszystkie banki mają jednak własne wpłatomaty – przykładem jest Bank Millennium. Nie oznacza to jednak, że w banku Millennium nie można wpłacić pieniędzy za pomocą wpłatomatu. Można – po prostu usługa wpłaty gotówki możliwa jest we wpłatomatach sieciowych sieci Planet Cash oraz Euronet. Wpłatomaty Planet Cash i Euronet rozsiane są po całej Polsce.

Ile kosztuje wpłata gotówki we wpłatomacie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ koszty mogą być różne dla różnych Klientów. Zazwyczaj darmowe wpłaty pieniędzy we wpłatomatach możliwe są dla osób, które posiadają konto osobiste w banku będącym właścicielem wpłatomatu (taka sytuacja jest możliwa na przykład w przypadku wpłatomatu obsługiwanego przez Santander Bank Polska).

Proces wpłacania gotówki w urządzeniu sieciowym, np.: sieci Euronet, niekiedy powoduje, że zostają nałożone dodatkowe opłaty. Z reguły zależne jest to od kwoty wpłaty, wybranego konta, rodzaju albo wydawcy karty debetowej czy operatora urządzenia.

Wpłatomat nie przyjmuje banknotów - co zrobić?

Jeżeli urządzenie pobrało gotówkę, ale oddaje ją z powrotem, klient powinien przyjrzeć się samym banknotom. Jeśli w pliku banknotów w złotówkach znajdzie się banknot innej waluty, urządzenie może zwrócić kwotę. Niektóre maszyny dostosowane są do wpłat w innych walutach, inne nie. Pomimo to, nie ma możliwości jednorazowo wpłacić gotówki w kilku walutach na raz. Urządzenie nie przyjmie też banknotów poplamionych, pozaginanych, spiętych czy ze znajdującymi się przedmiotami pomiędzy nimi.

Może się też zdarzyć sytuacja, kiedy wpłatomat pobierze pieniądze, ale zatrzyma je do weryfikacji. Taka procedura może się pojawić, jeśli system na podstawie zainstalowanych we wpłatomacie rozwiązań stwierdzi, że banknoty nie wykazują cech autentyczności. Wtedy to pojawia się odpowiedni komunikat na ekranie oraz na wydruku.

Pieniądze zostają zatrzymane, ale tylko te, które mogą okazać się fałszywe. Po potwierdzeniu autentyczności wartość zatrzymanych banknotów zostanie zaksięgowana. W przypadku negatywnego wyniku weryfikacji klient otrzyma stosowną informację, a wartość zatrzymanych banknotów nie zostanie zaksięgowana. Zgodnie z procedurami banków każdy przypadek zatrzymania banknotu do weryfikacji jest wnikliwie analizowany, w związku z czym nie ma potrzeby składania reklamacji.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi   

Należy sprawdzić, czy posługujemy się właściwa kartą do konta. Warto pamiętać, że niektóre urządzenia nie przyjmują kart kredytowych. Nie zadziała też karta podarunkowa czy karta prepaid. Warto też sprawdzić czy nasz bank pozwala na korzystanie z tej sieci wpłatomatów.

Obecnie można już wpłacić pieniądze do wpłatomatu bez posiadania karty debetowej przy sobie, jednakże jest to możliwe tylko za pomocą usługi BLIK.

W tym przypadku należy sprawdzić, czy banknoty wsuwane są w odpowiedniej orientacji oraz ilości. Niektóre urządzenia wymagają orientacji pionowej, inne poziomej. Informacja o tym zawarta jest bezpośrednio na wpłatomacie lub na ekranie. Podobnie jest ze zbyt dużą ilością gotówki, urządzenie może jej po prostu nie podjąć. Jeśli tak nie jest, należy skontaktować się z bankiem.

Aby skorzystać z wpłatomatu, wystarczy podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Zazwyczaj należy umieścić karty bankowej w czytniku, wprowadzić PIN, wybrać opcję wpłaty gotówki, wprowadzić banknoty do odpowiedniego otworu lub schowka, a następnie potwierdzić transakcję.

Tak, zazwyczaj pieniądze wpłacane do wpłatomatu są od razu dostępne na koncie. Wpłatomaty są zaprojektowane tak, aby umożliwić natychmiastowe uznawanie wpłaconych środków na koncie bankowym.

Aby skorzystać z wpłatomatu, zwykle potrzebujesz karty bankowej wydaną przez dany bank. W niektórych przypadkach może być wymagane również wprowadzenie PIN-u związane z tą kartą. Jeżeli nie masz karty, możesz wpłacić środki poprzez kod BLIK, wówczas potrzebujesz jednak telefonu z kodem BLIK.

Aby dokonać wpłaty na konto w bankomacie, umieść kartę bankową w czytniku, wprowadź PIN, a następnie wybierz opcję “Wpłata” lub “Wpłać gotówkę”. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, umieszczając banknoty w odpowiednim miejscu lub schowku. Na koniec potwierdź transakcję, a wpłacone środki zostaną zaksięgowane na Twoim koncie bankowym.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Mille
Mille
2023-06-14 23:26:39

Bankomaty Banku Millennium pełnią również funkcję wpłatomatów.

Podobne artykuły

Gdzie trzymać pieniądze?

Wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania pieniędzy jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i dostępu do naszych środków. Gotówka, oszczędności czy inne aktywa – każdy z nas szuka najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod zabezpieczenia swoich wartości. Sprawdźmy, które sposoby przechowywania pieniędzy są najbezpieczniejsze, a których powinniśmy unikać.

author
Julia Wierciło
11 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Open Finance w Słupsku

DORADCY OPEN FINANCE SŁUPSK

author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami

Cyberprzestępcy kolejny raz atakują sektor finansowy. Tym razem na celowniku przestępców pojawił się ING Bank Śląski. Oszuści starają się wyłudzić pieniądze od Klientów instytucji, przeprowadzając tak zwany atak phishingowy. Bank wydał specjalny komunikat w tej sprawie.

author
Patryk Byczek
05 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje kilogram bursztynu?

Bursztyn to piękny szlachetny surowiec wykorzystywany głównie w jubilerstwie. Dla wielu osób zbieranie bursztynu stało się stałym źródłem dochodu. Sprawdziliśmy, ile kosztuje kilogram bursztynu w 2023 roku.

author
Dominika Byczek
28 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Pocztowy – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o Banku Pocztowym, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
05 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Polacy mają 314,74 mln zł funduszy własnych w SKOK-ach

Na koniec marca bieżącego roku w Polsce działało 29 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Łączna kwota funduszy na nich zgromadzonych wynosiła wówczas około 314,74 milionów złotych. Wynik ten oznacza przyrost środków na poziomie 16,92 mln zł względem stanu polskich SKOK-ów z końca 2018 roku.

author
Halszka Gronek
15 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj