Statystyczny Polak rocznie marnuje 235 kg żywności

Statystyczny Polak rocznie marnuje 235 kg żywności

author
Aneta Jankowska
17 października 2018
Polacy marnują rocznie tony żywności. Z informacji firmy Deloitte wynika, że statystyczny Kowalski w trakcie 365 dni wyrzuca do kosza 235 kg jedzenia. 

Żywność ląduje w koszu

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest 16 października. Jego celem jest podniesienie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem oraz ubóstwem.

To dobra okazja do zastanowienia się nad tym, czy prawidłowo korzystamy z żywności.

A z tym niestety jest różnie… Pod względem marnowania jedzenia zajmujemy niechlubne 5. miejsce w Europie. Każdy z nas co roku wyrzuca aż 235 kg żywności do kosza. Rocznie daje to około 9 mln ton. Badania CBOS pokazują, że już co czwarty z nas wyrzucił jedzenie w trakcie ostatniego tygodnia.

Z informacji podanych w komunikacie Banków Żywności wynika, że Polacy najłatwiej wyrzucają:

  • pieczywo (49%)
  • owoce (46%)
  • wędliny (45%)
  • warzywa (37%)

Irena Pichola, partner w Deloitte, lider zespołu Sustainability Consulting Central Europe, zaznacza, że to problemy niezwykle istotne, ponieważ wciąż dwa miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia. 

W krajach rozwiniętych, do których możemy zaliczyć także Polskę, dyskusja toczy się obecnie wokół tego, że zbyt dużo żywności, która mogłaby zostać wykorzystana, jest marnowana – mówi.

Paulina Kaczmarek z Deloitte zaznacza, że dużym problemem jest oszacowanie, ile dokładnie żywności marnuje się na świecie. 

10 gr kary za każdy kilogram wyrzuconej żywności

Aktualnie w polskim parlamencie procedowany jest projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, o czym przypomniało Deloitte.

Zgodnie z jego założeniami, placówki handlowe, które zajmują powierzchnię większą niż 250 mkw oraz w których przychody ze sprzedaży środków spożywczych stanowią co najmniej 50%, będą musiały podpisać umowy z organizacją pozarządową i nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne. 

Co więcej, za każdy 1 kg zmarnowanej żywności, firmy będą zobowiązane do uiszczenia opłaty w wysokości 10 gr. 

Eksperci Deloitte popierają takie założenia, jednak zaznaczają, że takie działania nie niwelują problemu wśród wszystkich konsumentów.

Źródło: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/Polska-w-czolowce-panstw-UE-marnujacych-najwiecej-zywnosci.html

W komunikacie Deloitte czytamy, że “ważne jest budowanie całościowej i efektywnej strategii na rzecz przeciwdziałania marnowaniu żywności. Taki program powinien obejmować działania w łańcuchu dostaw i w ramach operacji biznesowych, skupiające się na odpowiednim przechowywaniu żywności, optymalizacji procesów produkcji i transportu czy też odpowiednim oznaczeniu produktów na półce sklepowej. Dobrym przykładem jest aktywność przedsiębiorstw, które zachęcają dostawców do minimalizacji odpadów, a jeśli już one wystąpią, nakłaniają swoich partnerów do ich prawidłowego zagospodarowania." 

Banki żywności 

Organizacje takie jak banki żywności mogą pomóc chociaż w częściowej redukcji marnowania jedzenia na całym świecie.

Federacja Polskich Banków Żywności składa się z 31 banków żywności na terenie całej Polski. To dobrowolnie tworzona wspólnota, której celem jest pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Banki udzielają darmowej pomocy żywnościowej ponad 3,5 tys. organizacji i instytucji społecznych. Dzięki nim, jedzenie trafia do prawie 1,5 mln najbardziej potrzebujących osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowości w bankowości elektronicznej Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 maja 2020

Nowości w bankowości elektronicznej Santander Bank Polska

Bank Pekao w Legnicy
Oddziały
author
Patryk Byczek
09 lipca 2019

Bank Pekao w Legnicy

Największe banki świata – ranking
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
11 maja 2019

Największe banki świata – ranking

Pożyczki bez BIK Tarnów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
17 maja 2022

Pożyczki bez BIK Tarnów

Pożyczki bez zaświadczeń
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
20 kwietnia 2023

Pożyczki bez zaświadczeń

thumbnail
Aktualności
author
Patryk Byczek
25 września 2021

ING Bank Śląski z cyklem filmów o bankowych EKO inicjatywach

Porównaj