zadluzenia.com
zamknij

Statystyczny Polak rocznie marnuje 235 kg żywności

Polacy marnują rocznie tony żywności. Z informacji firmy Deloitte wynika, że statystyczny Kowalski w trakcie 365 dni wyrzuca do kosza 235 kg jedzenia. 

 

 

Żywność ląduje w koszu

 

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest 16 października. Jego celem jest podniesienie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem oraz ubóstwem.

 

To dobra okazja do zastanowienia się nad tym, czy prawidłowo korzystamy z żywności.

 

A z tym niestety jest różnie… Pod względem marnowania jedzenia zajmujemy niechlubne 5. miejsce w Europie. Każdy z nas co roku wyrzuca aż 235 kg żywności do kosza. Rocznie daje to około 9 mln ton. Badania CBOS pokazują, że już co czwarty z nas wyrzucił jedzenie w trakcie ostatniego tygodnia.

 

Z informacji podanych w komunikacie Banków Żywności wynika, że Polacy najłatwiej wyrzucają:

 

  • pieczywo (49%)
  • owoce (46%)
  • wędliny (45%)
  • warzywa (37%)

 

Irena Pichola, partner w Deloitte, lider zespołu Sustainability Consulting Central Europe, zaznacza, że to problemy niezwykle istotne, ponieważ wciąż dwa miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia. 

 

- W krajach rozwiniętych, do których możemy zaliczyć także Polskę, dyskusja toczy się obecnie wokół tego, że zbyt dużo żywności, która mogłaby zostać wykorzystana, jest marnowana - mówi.

 

Paulina Kaczmarek z Deloitte zaznacza, że dużym problemem jest oszacowanie, ile dokładnie żywności marnuje się na świecie. 

 

 

10 gr kary za każdy kilogram wyrzuconej żywności

 

Aktualnie w polskim parlamencie procedowany jest projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, o czym przypomniało Deloitte.

 

Zgodnie z jego założeniami, placówki handlowe, które zajmują powierzchnię większą niż 250 mkw oraz w których przychody ze sprzedaży środków spożywczych stanowią co najmniej 50%, będą musiały podpisać umowy z organizacją pozarządową i nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne. 

 

Co więcej, za każdy 1 kg zmarnowanej żywności, firmy będą zobowiązane do uiszczenia opłaty w wysokości 10 gr. 

 

Eksperci Deloitte popierają takie założenia, jednak zaznaczają, że takie działania nie niwelują problemu wśród wszystkich konsumentów.

 

Źródło: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/Polska-w-czolowce-panstw-UE-marnujacych-najwiecej-zywnosci.html


W komunikacie Deloitte czytamy, że “ważne jest budowanie całościowej i efektywnej strategii na rzecz przeciwdziałania marnowaniu żywności. Taki program powinien obejmować działania w łańcuchu dostaw i w ramach operacji biznesowych, skupiające się na odpowiednim przechowywaniu żywności, optymalizacji procesów produkcji i transportu czy też odpowiednim oznaczeniu produktów na półce sklepowej. Dobrym przykładem jest aktywność przedsiębiorstw, które zachęcają dostawców do minimalizacji odpadów, a jeśli już one wystąpią, nakłaniają swoich partnerów do ich prawidłowego zagospodarowania." 

 

Banki żywności 

 

Organizacje takie jak banki żywności mogą pomóc chociaż w częściowej redukcji marnowania jedzenia na całym świecie.

 

Federacja Polskich Banków Żywności składa się z 31 banków żywności na terenie całej Polski. To dobrowolnie tworzona wspólnota, której celem jest pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Banki udzielają darmowej pomocy żywnościowej ponad 3,5 tys. organizacji i instytucji społecznych. Dzięki nim, jedzenie trafia do prawie 1,5 mln najbardziej potrzebujących osób.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY