Jak co roku, najtrudniejszym miesiącem pod względem finansowym okazuje się być styczeń. Nie bez powodu od kilku lat określa się go mianem „miesiąca pustego portfela”. W grudniu poprzedniego roku, polskie rodziny bardzo dużo pieniędzy inwestują w Święta Bożego Narodzenia, prezenty dla pociech oraz imprezę sylwestrową.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 01.02.2018
Udostępnij:

Według Raportu Płatności Konsumenckich Intrum Justitia, co trzeci Polak potwierdza, że styczeń jest najtrudniejszym do udźwignięcia miesiącem pod względem finansowym. Jeden na trzech Polaków przyznaje, że na potrzebę kupna prezentów, zapożycza się.

Spośród dwudziestu czterech państw europejskich biorących udział w badaniu, większe problemy finansowe w styczniu zgłosili mieszkańcy Węgier, Irlandii i Rumunii.

POLACY POD PRESJĄ ŚWIĄTECZNĄ

Poświąteczne problemy finansowe

Głównym powodem niskiego stanu budżetu domowego są wydatki związane ze świętami Bożego Narodzenia. Czterdzieści procent badanych przyznaje, że prezenty gwiazdkowe pochłaniają największą ilość zgromadzonych pieniędzy. Raport wykazał, że prawie połowa, bo aż czterdzieści siedem procent Polaków nie widzi nic złego w robieniu zakupów na raty, kredyt lub za pożyczone pieniądze. Co trzeci Polak potwierdza, że kupując bożonarodzeniowe prezenty zapożyczył się, albo wykorzystał limit na karcie kredytowej. Chętniej od Polaków zakupy na kredyt robią tylko mieszkańcy Łotwyczterdzieści osiem procent  badanych.

Presja społeczna

Polscy rodzice przyznają, że presja społeczna ma również ogromny wpływ na problemy finansowe. Co trzeci badany rodzic przyznał, że chociaż raz odczuł presję zakupu rzeczy, na które go nie stać. Kolejną przyczyną są uczucia dzieci, które czują się gorsze od innych, ponieważ nie mają rzeczy lub urządzeń, które są aktualnie popularne. To również sprawia, że rodzice odczuwają presję. Ci, którzy jej ulegają, najczęściej kupują pociechom telefony komórkowe, markowe ubrania, komputery, czy sprzęt fotograficzny.
 

Zakupy online
 

Ponad połowa respondentów wykazała, że robi zakupy przez Internet. Katarzyna Płusa, ekspert Intrum Justita  wyjaśnia, że nie są one tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać. Pieniądze elektroniczne bardzo szybko mogą wymknąć nam się spod kontroli, ponieważ robiąc zakupy on-line nie każdy ma na uwadze stan swojego konta. Do zakupów w sieci pociągają nas media społecznościowe, które powodują, że kupujemy więcej, niż faktycznie potrzebujemy. Warto zatem uważać na to co kupujemy, gdzie kupujemy i czy faktycznie stać nas na wszystko, co znajdziemy w Internecie.
 

Komentarze