Polacy nie używają gotówki. Według najnowszych danych opracowanych przez Mastercard, 85% transakcji bezgotówkowych w Polsce, stanowią płatności zbliżeniowe.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 17.09.2018
Udostępnij:

Polacy w czołówce

Wśród państw w Europie zajmujemy drugie miejsce pod względem transakcji zbliżeniowych. Przed nami uplasowały się jedynie Czechy – 93%. Natomiast średnia w UE wynosi 48%. Wynik naszego kraju może wkrótce wzrosnąć, bo jak pokazują dane, płatności bezstykowe w Polsce nadal zyskują na popularności. Tylko w porównaniu rok do roku wzrosła o 38%.

Polska pod względem transakcji zbliżeniowych zajmuje naprawdę wysokie miejsce. Patrząc na wynik Szwecji, która jest jednym z liderów płatności bezgotówkowych, zbliżeniowo realizowanych jest tam obecnie tylko 12% transakcji.

Największy wzrost płatności zbliżeniowych odnotowano:

  • w Szwecji oraz na Litwie – 15-krotny wzrost rok do roku
  • w Estonii – 8-krotny wzrost
  • w Albanii – 5-krotny wzrost
  • w Belgii – 4-krotny wzrost

Ile karty zbliżeniowych jest aktualnie w portfelach Polaków?

Jak podaje Narodowy Bank Polski, na koniec marca bieżącego roku, Polacy używali dokładnie 32 mln kart zbliżeniowych, co stanowi 80% wszystkich wydanych plastików.

Dlaczego tak chętnie płacimy bezstykowo? Autorzy badania tłumaczą, że Polacy lubią tego typu transakcje za szybkość, wygodę i bezpieczeństwo.

Dzięki rozpowszechnieniu nowych form płatności zbliżeniowych, jak te mobilne oraz dalszej rozbudowie infrastruktury płatniczej, możemy wzmocnić swoją pozycję wśród europejskich liderów zbliżeniowości. Popularność tej technologii powinna jeszcze bardziej wzrosnąć, kiedy po podwyższeniu limitu będziemy mogli płacić zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł” – wyjaśnia dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe, Bartosz Ciołkowski.

Komentarze