Kiedy Polacy najczęściej biorą pożyczki?

Kiedy Polacy najczęściej biorą pożyczki?

author
Patryk Byczek
08 marca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

W związku z tym, że pozabankowe pożyczki online i bankowe kredyty online stają się coraz bardziej popularne, Polacy zaczęli coraz częściej korzystać z tych produktów. Jednak kiedy jest największa częstotliwość pożyczania i jaki jest najczęstszy cel pożyczek? Sprawdzamy.

Pożyczki na każdy cel

Warto wiedzieć, że pożyczki pozabankowe czy kredyty gotówkowe to produkty, z których pieniądze Klienci mogą przeznaczyć na każdy cel. Pożyczkodawca czy kredytodawca nie musi być informowany o tym, na co dany Klient przeznaczy pożyczone pieniądze. Ważnym aspektem jest także to, że obecnie otrzymanie finansowania jest naprawdę proste. Pożyczki na dowód można otrzymać bez zbędnych formalności (pożyczki bez zaświadczeń), podobnie jak pożyczki w 15 minut. Kiedy i na co zatem Polacy najczęściej pożyczają?

Na święta

Wielu Polaków przed zbliżającymi się świętami korzysta z pożyczek na święta. Jest to bardzo popularna praktyka, która w wielu sytuacjach okazuje się być nie do końca przemyślanym krokiem. Wiele osób nie bierze pod uwagę tego, że święta po kilku dniach się skończą, a dług z nami zostanie na najbliższe miesiące. Klienci bardzo często orientują się, że w ciągu 30 dni, w jednej racie muszą oddać całe zadłużenie, a na to ich po prostu nie stać. Warto więc dokładnie przemyśleć, czy branie pożyczki na święta jest konieczne.

Na wykończenie mieszkania lub domu

Kolejnym produktem, z którego Polacy bardzo często korzystają, są pożyczki na wykończenie mieszkania lub domu. Są Klienci, którzy tą część kosztów starają się wrzucić bezpośrednio w kredyt hipoteczny, natomiast inna grupa Klientów woli skorzystać z pożyczki na raty lub kredytu w banku i bez problemu sfinansować zmiany w swoim domu lub mieszkaniu.

Na leczenie

W sytuacji, kiedy koszty leczenia zaczynają diametralnie wzrastać, Polacy decydują się wziąć kredyt na leczenie. Często jednak jest tak, że najwyższa dostępna kwota pożyczki jest tylko częścią całej sumy, którą należy za leczenie zapłacić. Mimo wszystko Klienci decydują się na ten typ finansowania.

Na założenie lub rozwój firmy

Osoby, które z etatu przechodzą na własną działalność gospodarczą decydują się wziąć kredyt dla nowych firm. Kredyty firmowe to również bardzo popularne produkty, dzięki którym, przedsiębiorcy mogą rozwinąć swój biznes w takim kierunku, w jakim dokładnie chcą.

Na ślub i wesele

Młode małżeństwa, którym marzy się wielkie wesele, a niestety nie mają skąd wziąć pieniędzy na realizację tych marzeń, sięgają po kredyt na ślub i wesele. Plusem takiego rozwiązania jest to, że zaraz po weselu przynajmniej część pożyczki można spłacić z pieniędzy otrzymanych w prezentach od gości. Jest to praktyka stosowana głównie przez młode małżeństwa.

Na wakacje

W okresie wakacyjnym i urlopowym korzystamy z pożyczek na wakacje. Jeżeli chcemy wyjechać i odpocząć, a nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy na wykupienie jakiejkolwiek interesującej nas wycieczki, decydujemy się na pożyczenie na wymarzony wyjazd. Warto mieć na uwadze to, że wakacje się skończą a my zostaniemy z pożyczką na dłuższy okres. Dlatego należy bardzo dobrze przeanalizować swój budżet i przemyśleć, czy aby na pewno jesteśmy gotowi na dodatkowe zobowiązanie finansowe.

Pożyczki dla osób z problemami finansowymi

O wzięciu pożyczki myślą także osoby bez zdolności kredytowej, bezrobotne czy zadłużone. W bankach takie osoby nie mają szans na dodatkowe finansowanie, lecz niektóre firmy pozabankowe udzielają pożyczek osobom z problemami:

 

Dodatkowo, jeżeli wiemy, że posiadamy negatywne wpisy w BIK i widniejemy w bazach dłużników, możemy też skorzystać z pożyczek bez baz. Wówczas firmy pożyczkowe nie będą sprawdzały naszej historii kredytowej, co zwiększa naszą szansę na otrzymanie pożyczki. W przypadku braku zdolności kredytowej dowiedz się, jak zwiększyć zdolność kredytową. Jeżeli jesteś zainteresowany, dowiedz się, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zobowiązania krótkoterminowe – co to jest?

W czasach, gdy każdy z nas goni za sukcesem, karierą i marzeniami, zobowiązanie długoterminowe przestały wydawać się atrakcyjne. O wiele większą popularnością cieszą się natomiast zobowiązania krótkoterminowe. Sprawdziliśmy więc, jakie należności uznaje się za krótkoterminowe i w jaki sposób prawo reguluję ową kwestię. 

author
Halszka Gronek
18 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Sulikowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Sulikowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ponad 2 mln Polaków z prywatną polisą zdrowotną

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzysta już ponad 2 miliony Polaków. W ten sposób zapewniają sobie profilaktykę, dostęp do szybkiej diagnozy oraz terapii, unikając długich kolejek do specjalistów. 

author
Aneta Jankowska
10 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Stowarzyszenie Aquila – darmowa pomoc prawna

Stowarzyszenie Aquila udziela darmowej pomocy prawnej osobom, które zostały oszukane przez akwizytora i zmieniły operatora prądu, gazu lub usług telekomunikacyjnych. Sprawdzamy, jak wygląda pomoc i kto może z niej skorzystać.

author
Dominika Byczek
27 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ranking pożyczek ratalnych luty 2021

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź nasz ranking pożyczek na raty w lutym 2021. To oferty, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

author
Aneta Jankowska
02 lutego 2021
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Strzelnie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Strzelnie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
27 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj