Wiceminister Finansów Paweł Gruza poinformował, że Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Nowe rozwiązanie ma nosić nazwę exit tax.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 21.08.2018
Udostępnij:

Opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych ma dotyczyć przeniesienia przez podatnika aktywów jego firmy. Nowelizacja ma dotyczyć ustawy z 26 lipca 1991 roku mówiącej o „podatku dochodowym od osób fizycznych” oraz ustawy z 15 lutego 1992 roku mówiącej o „podatku dochodowym od osób prawnych”.

Wiceminister Finansów dodał, że mowa o sytuacjach, w których przedsiębiorca zmienia miejsce prowadzenia działalności lub utratę przez dotychczasowy kraj siedziby podatnika. Chodzi o opodatkowanie dochodów, które przedsiębiorca wypracował w momencie, kiedy podlegał przepisom danego państwa. Tego właśnie mają dotyczyć prace nad exit tax.

Gruza dodał także, że podatek od zysków niezrealizowanych nie będzie dotyczył każdego przeniesienia aktywów, a wyłącznie tego, na którym dane państwo może stracić pieniądze, w ramach prawa do opodatkowania dochodu wypracowanego przed przeniesieniem przedsiębiorstwa.


 

Komentarze