zadluzenia.com
zamknij

Trwają prace nad nowym podatkiem

Wiceminister Finansów Paweł Gruza poinformował, że Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Nowe rozwiązanie ma nosić nazwę exit tax.


Opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych ma dotyczyć przeniesienia przez podatnika aktywów jego firmy. Nowelizacja ma dotyczyć ustawy z 26 lipca 1991 roku mówiącej o „podatku dochodowym od osób fizycznych” oraz ustawy z 15 lutego 1992 roku mówiącej o „podatku dochodowym od osób prawnych”.Wiceminister Finansów dodał, że mowa o sytuacjach, w których przedsiębiorca zmienia miejsce prowadzenia działalności lub utratę przez dotychczasowy kraj siedziby podatnika. Chodzi o opodatkowanie dochodów, które przedsiębiorca wypracował w momencie, kiedy podlegał przepisom danego państwa. Tego właśnie mają dotyczyć prace nad exit tax.

Gruza dodał także, że podatek od zysków niezrealizowanych nie będzie dotyczył każdego przeniesienia aktywów, a wyłącznie tego, na którym dane państwo może stracić pieniądze, w ramach prawa do opodatkowania dochodu wypracowanego przed przeniesieniem przedsiębiorstwa.


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY