Podatek od wyprowadzki z kraju - z każdej strony docierają informacje o możliwości wprowadzenia takiej daniny w Polsce. Szczegółów znamy póki co niewiele. Czy wprowadzenie takiego podatku jest realne i kogo by on dotyczył? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 23.07.2018
Udostępnij:

Projekt dotyczący exit tax jest póki co tajny. Sygnały dotyczące wprowadzenia podatku od wyprowadzki pojawiły się ze strony Ministerstwa Finansów. Według przesłanek podatek ma dotyczyć głównie kapitału wyprowadzanego za granicę. Prawnie obowiązek taki nakłada unijna dyrektywa sprzed dwóch lat. Wszystkie kraje członkowskie mają walczyć z przedsiębiorcami, którzy uchylają się od płacenia podatków dochodowych. 
 

Exit tax – podatek od wyprowadzki 

od kiedy: początek 2019

dla kogo: wyprowadzający kapitał za granicę

podstawa prawna: unijna dyrektywa 
[Dyrektywa Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r.

Kto będzie zmuszony do płacenia? 

Najprawdopodobniej podatek będzie dotyczył osób, które wyprowadzają z kraju kapitał. Niektóre źródła podają, że na wprowadzeniu podatku mieliby ucierpieć także obywatele, którzy zwyczajnie przeprowadzają się do innego kraju i tam zarabiają na życie. 

Stanowisko rządu

Rząd skomentował sprawę dość lakonicznym oświadczeniem, które zostało skierowane przez biuro prasowe Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie portalu money.pl: "W ramach rządowego procesu legislacyjnego opracowywany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest wdrożenie do krajowego porządku prawnego instytucji exit tax"

Z wypowiedzi wynika zatem, że zakres zmian będzie dość szeroki. Polska wersja podatku exit tax ma obowiązywać:
– tych, którzy uciekają za granicę, by uniknąć płacenia podatków,
– tych, którzy przenoszą się za granicę i sprzedają firmę w kraju. 

Wyciąg z unijnej dyrektywyźródło: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016L1164&from=PL
 

Komentarze