Tylko co trzeci Klient korzysta z bankowych placówek

Tylko co trzeci Klient korzysta z bankowych placówek

author
Aneta Jankowska
24 lipca 2017
Izba Gospodarki Elektronicznej opublikowała raport o e-finansach. Okazuje się, że Polacy chętnie korzystają z usług bankowych, ale stacjonarne placówki odwiedza jedynie 28% badanych. Bardziej popularna jest bankowość internetowa oraz serwisy mobilne. 

Obecnie prawie każdy klient banku posiada smartfon i coraz częściej dokonuje nim płatności – 52% respondentów dokonuje przelewów przy jego użyciu. Ciekawe, że wśród 28% osób, które deklarują odwiedziny w placówkach banku, 34% nie pamięta terminu swojej ostatniej wizyty. Patrycja Sass – Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, podkreśla sens cyfryzacji w bankach:

Lubimy naszymi finansami zarządzać przy użyciu laptopa lub smartfona. To sygnał dla sektora e-finansów do zwiększania dostępności i poszerzania udogodnień cyfrowych dla konsumenta. Kluczem do sukcesu jest całkowicie scyfryzowana ścieżka klienta, bo to ona decyduje o poziomie postrzegania nowoczesności i przyjazności banku. Rozwiązania cyfrowe takie, jak webinaria, czaty dają możliwość budowania relacji z klientem poprzez edukację z zakresu usług bankowych i nie mam tu na myśli typowych ofert sprzedażowych, ale edukację merytoryczną, która w rezultacie przełoży się na wyniki sprzedażowe i wizerunkowe banków.  

Polacy a bankowość

80% badanych Polaków deklaruje posiadanie konta bankowego
– najrzadziej z usług bankowych korzystają mieszkańcy wsi oraz osoby starsze i najmłodsze (odsetek posiadaczy konta bankowego utrzymuje się w 55-60%)
– badani konsumenci najczęściej deklarują korzystanie z usług: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Pekao SA i Millennium Bank
– Polacy najczęściej wykonują przelewy – 61%, w tym 52% Polaków zadeklarowało, że robi to przy użyciu smartfona
– rosnąca popularność e-płatności przyczynia się do mniejszej ilości gotówki w portfelu – 14% Polaków przyznało się, że nie nosi przy sobie pieniędzy
– Polacy najczęściej dokonują płatności kartą płatniczą

Wybieramy kartę

Polacy najczęściej z produktów finansowych i transakcyjnych wybierają kartę debetową oraz szybki przelew. Osoby powyżej 55 roku życia najchętniej korzystają z przelewu tradycyjnego, zaś najmłodsi w przedziale 15-18 lat sięgają po płatności SMS-em. Z badania wynika, że osoby, które korzystają z urządzeń mobilnych, chętniej i częściej wybierają większą liczbę produktów finansowych i transakcyjnych.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Iława
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
09 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Iława

Pożyczki bez BIK Pułtusk
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Pułtusk

Provident z raportem Społecznej odpowiedzialności biznesu
Aktualności
author
Aneta Jankowska
28 sierpnia 2018

Provident z raportem Społecznej odpowiedzialności biznesu

Komornik Sądowy Wiesława Sokólska
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
05 lipca 2022

Komornik Sądowy Wiesława Sokólska

Bank Pekao wszedł do indeksu Stoxx Europe 600
Aktualności
author
Halszka Gronek
26 września 2018

Bank Pekao wszedł do indeksu Stoxx Europe 600

Porównaj