zadluzenia.com
zamknij

Tylko co trzeci Klient korzysta z bankowych placówek

Izba Gospodarki Elektronicznej opublikowała raport o e-finansach. Okazuje się, że Polacy chętnie korzystają z usług bankowych, ale stacjonarne placówki odwiedza jedynie 28% badanych. Bardziej popularna jest bankowość internetowa oraz serwisy mobilne. 

 

 

Obecnie prawie każdy klient banku posiada smartfon i coraz częściej dokonuje nim płatności - 52% respondentów dokonuje przelewów przy jego użyciu. Ciekawe, że wśród 28% osób, które deklarują odwiedziny w placówkach banku, 34% nie pamięta terminu swojej ostatniej wizyty. Patrycja Sass - Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, podkreśla sens cyfryzacji w bankach:

 

- Lubimy naszymi finansami zarządzać przy użyciu laptopa lub smartfona. To sygnał dla sektora e-finansów do zwiększania dostępności i poszerzania udogodnień cyfrowych dla konsumenta. Kluczem do sukcesu jest całkowicie scyfryzowana ścieżka klienta, bo to ona decyduje o poziomie postrzegania nowoczesności i przyjazności banku. Rozwiązania cyfrowe takie, jak webinaria, czaty dają możliwość budowania relacji z klientem poprzez edukację z zakresu usług bankowych i nie mam tu na myśli typowych ofert sprzedażowych, ale edukację merytoryczną, która w rezultacie przełoży się na wyniki sprzedażowe i wizerunkowe banków.  

 

Polacy a bankowość

 

- 80% badanych Polaków deklaruje posiadanie konta bankowego
- najrzadziej z usług bankowych korzystają mieszkańcy wsi oraz osoby starsze i najmłodsze (odsetek posiadaczy konta bankowego utrzymuje się w 55-60%)
- badani konsumenci najczęściej deklarują korzystanie z usług: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Pekao SA i Millennium Bank
- Polacy najczęściej wykonują przelewy - 61%, w tym 52% Polaków zadeklarowało, że robi to przy użyciu smartfona
- rosnąca popularność e-płatności przyczynia się do mniejszej ilości gotówki w portfelu - 14% Polaków przyznało się, że nie nosi przy sobie pieniędzy
- Polacy najczęściej dokonują płatności kartą płatniczą

 

Wybieramy kartę

 

Polacy najczęściej z produktów finansowych i transakcyjnych wybierają kartę debetową oraz szybki przelew. Osoby powyżej 55 roku życia najchętniej korzystają z przelewu tradycyjnego, zaś najmłodsi w przedziale 15-18 lat sięgają po płatności SMS-em. Z badania wynika, że osoby, które korzystają z urządzeń mobilnych, chętniej i częściej wybierają większą liczbę produktów finansowych i transakcyjnych.

 


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY