12 lipca bieżącego roku czeskie ministerstwo finansów podpisało z firmą przewozową Uber specjalny dokument (memorandum). Porozumienie zobowiązuje firmę Uber do wprowadzenia kas fiskalnych, których używać mają kierowcy przedsiębiorstwa. Ponadto firma na prośbę urzędów skarbowych ma przekazywać informacje wspomagające kontrole podatkowe.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 13.07.2018
Udostępnij:

Warto wiedzieć, że na chwilę obecną kasy będą obowiązywały jedynie nowych kierowców. Memorandum, póki co, nie uwzględnia pracujących już przewoźników. Nowe zasady mają wejść w życie od początku października bieżącego roku.


 

Konflikt z taksówkarzami

Jeszcze w zeszłym roku ruch na ulicach w Pradze był paraliżowany przez taksówkarzy, którzy w ten sposób wznosili swój protest przed nieuczciwą konkurencją, za którą uważany był Uber. Czeskie ministerstwo finansów twierdzi, że konflikt obu grup powinien zostać złagodzony w momencie, gdy kierowcy Ubera będą zobowiązani do posiadania kas fiskalnych. Według taksówkarzy fakt wprowadzenia wymaganych narzędzi niczego nie zmieni. Licencjonowani kierowcy dodają, że wymiar konfliktu może ulec zmianie, gdy kierowcy Ubera będą musieli spełniać wymagania, które spełniać muszą kierowcy taksówek.


 

Obowiązywanie memorandum

Umowa podpisana między czeskim ministerstwem finansów a Uberem ma być ważna przez rok. Ewentualne jej przedłużenie będzie zależało od tego, jak oceniona zostanie funkcjonalność memorandum. Alena Schillerova, minister finansów w Czechach uważa, że podpisany dokument ma korzystnie wpłynąć na kontrole państwa dotyczące „ekonomi współdzielonej”. Aktualnie obowiązujące przepisy dają możliwość kontrolowania takich usług, w tym również usług spółki Uber.

Warto nadmienić, że aktualnie w Czechac pod marką Uber jeździ około 2000 kierowców.
 

Komentarze