Wczasy pod gruszą

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wczasy pod gruszą kojarzą się dziś przede wszystkim z czasami PRL-u i budżetowymi wyjazdami do krajowych ośrodków wypoczynkowych niskiej lub średniej klasy. Niewielu z nas wie, że tego typu wypoczynek nie jest jedynie reliktem przeszłości. Dziś pracownicy także mają prawo starać się o sfinansowanie urlopu. Komu przysługuje prawo do wczasów pod gruszą? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści:

  1. Czym są wczasy pod gruszą?
  2. Wczasy pod gruszą - podstawa prawna
  3. Kto może skorzystać z wczasów pod gruszą?
  4. Jak mogą wyglądać wczasy pod gruszą?
  5. Jakie dofinansowanie na wczasy pod gruszą?
  6. Wczasy pod gruszą - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym są wczasy pod gruszą?

Nie da się ukryć: wczasy pod gruszą nie są dziś popularnym rozwiązaniem wakacyjnym. Większości z nas kojarzą się one z mizernym losem urlopowiczów z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – z niskobudżetowymi wyjazdami do ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów czy agroturystyk. Jednak mimo całej tej złej sławy instytucja wczasów pod gruszą przetrwała do dzisiaj. Gdyby nie ona, wielu z nas nie mogłoby pozwolić sobie na choćby najskromniejszy wyjazd na wakacje z rodziną. Czym więc są owe wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą to forma wypoczynku zorganizowanego przez pracownika w jego własnym zakresie. Tego typu urlop jest refundowany w części lub w całości przez pracodawcę – służą do tego środki zgromadzone na specjalnym funduszu świadczeń socjalnych.

Wczasy pod gruszą - podstawa prawna

Często czasy pod gruszą przybierają postać skromnego wypoczynku pod namiotem, u rodziny lub nawet na działce znajomych. Nie ma mowy o luksusie czy przepychu, wszak wczasy pod gruszą zarezerowane są jedynie dlapotrzebujących pracowników. Jak czytamy bowiem w Ustawie z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. 1994 nr 43 poz. 163 z późn. zm.):

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

Art. 8. Zasady i warunki korzystania z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu
1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Każdy pracodawca powinien sam określić, w jakich wysokościach przyznaje dofinansowanie do wczasów pod gruszą i jakie stosuje kryteria wypłaty. Ważne jednak, by kwota dofinansowania zgodna była z rzeczywistymi potrzebami finansowymi pracownika, który złożył wniosek o pieniężne wsparcie jego urlopu. Jeżeli jednak pracownik nie będzie mógł skorzystać z wczasów pod gruszą, może rozważyć opcję wakacji na raty.

Kto może skorzystać z wczasów pod gruszą?

Z czasów pod gruszą mogą skorzystać osoby: 

  • zatrudnione w miejscach pracy, które są objęte Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych,
  • zatrudnione na umowę o pracę,
  • z trudną sytuacją materialną,
  • które wypracowały odpowiednio długi wymiar urlopu wypoczynkowego na dany rok (minimum 14 dni urlopu). 

Niestety nie każdy zainteresowany Polak może liczyć na to, iż pracodawca dopłaci do jego wczasów pod gruszą. Po pierwsze, możliwość udzielania wsparcia dotyczy jedynie tych miejsc pracy, które objęte zostały Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. Według obecnych przepisów prawnych fundusz ten bezwzględnie powinien istnieć w:

  • firmach, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny etat),
  • wszystkich jednostkach samorządowych,
  • wszystkich zakładach budżetowych.

Niemieszczące się w powyższym spisie zakłady, na przykład firmy zatrudniające mniej niż 50 osób, także mogą powołać Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W ich przypadku nie ma jednak takiego obowiązku, wobec czego to przedsiębiorcy decydują, czy będą tworzyć fundusz dedykowany pracownikom i ich wsparciu, czy tez nie.

Sam fakt objęcia firmy Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych nie jest równoznaczny z tym, ze pracownik uzyska prawo do finansowego wsparcia urlopu wypoczynkowego.

Na początek warto zaznaczyć, iż prawo do wczasów pod gruszą przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę – zleceniobiorcy i wykonawcy dzieła nie mają w tej kwestii przywilejów. Co równie ważne, bez znaczenia jest staż pracy w danej firmie czy ranga zajmowanego stanowiska. Głównym kryterium wypłaty świadczenia jest sytuacja materialna pracownika. Jeśli nie stać go na wakacje, pracodawca ma prawo udzielić wsparcia pieniężnego.

W przypadku pracowników dopłata do wczasów pod gruszą obowiązuje jedynie w przypadku, gdy wybrany urlop trwać będzie nieprzerwanie conajmniej 14 dni. Oznacza to, że z dopłaty mogą skorzystać tylko ci zatrudnieni, który wypracowali odpowiednio długi wymiar urlopu wypoczynkowego na dany rok (minimum 14 dni urlopu). 

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

Art. 3. Obowiązek utworzenia Funduszu, świadczenia urlopowe

5. Świadczenie urlopowe […] wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
5a. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w ust. 5.

Dofinansowanie do urlopu może dotyczyć nie tylko wczasów samego pracownika, lecz także wspólnego wyjazdu ze współmałżonkiem, a także kolonii i obozów dla jego dzieci czy wyjazdu do sanatorium. Poza tym na częściowy zwrot kosztów wczasów pod gruszą mogą również liczyć emeryci i renciści, którzy kiedyś pracowali w firmie objętej Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. Jeśli jednak nie spełniamy wymogów, które umożliwią nam wczasy pod gruszą możemy skorzystać z pożyczki na wakacje.

Jak mogą wyglądać wczasy pod gruszą?

Ku pokrzepieniu wielu pracowniczych serc, urlop dofinansowany przez pracodawcę nie musi się odbyć w żadne wyznaczone przez niego miejsce. Właściwie nie ma w tym zakresie żadnych obostrzeń – można wyjechać na pole namiotowe, nad polskie morze, za granicę czy nawet pozostać na własnym ogródku. Co więcej, urlop wcale nie musi odbyć się w typowym urlopowym sezonie – równie dobrze może to być zima, jesień lub wiosna.

W przypadku wczasów pod gruszą ustawodawca przewidział kilka warunków, według których urlop potrzebującego pracownika powinien być zorganizowany:

  • z wczasów pod gruszą można skorzystać tylko raz w roku,
  • urlop powinien trwać nieprzerwanie conajmniej 14 dni – nie ma możliwości rozbicia wczasów na dwa czy trzy krótsze wyjazdy w ciągu roku – ustawodawca wprowadził w tym zakresie ścisłe i bezwarunkowe ograniczenia. 

Mówiąc najprościej, jak to możliwe, dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych należy się pracownikom bez względu na to, jak i kiedy spędzą wakacje. Jeśli są w gronie osób uprawnionych do skorzystania ze wsparcia (podobnie jak w przypadku urlopu okolicznościowego mają umowę o pracę, wypracowali odpowiedni wymiar urlopu, a ich zakład dostał objęty funduszem), wystarczy, że złożą wniosek o dopłatę. Decyzja pracodawcy uzależniona będzie od oceny rzeczywistej sytuacji materialnej pracownika ubiegającego się o pomoc.

Jakie dofinansowanie na wczasy pod gruszą?

 Wszystko zależy od tego:

  • jak wiele środków udało się zdobyć w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych,
  • ile osób ubiega się o wsparcie pieniężne,
  • jaka jest nasza sytuacja materialna. 

Pewne jest, że najwięcej otrzymają najbiedniejsi. Im więcej zarabiamy i im lepsza jest nasza sytuacja materialna (wszak ta nie zawsze jest zgodna z wysokością zarobków), tym mniejsza szansa na uzyskanie dofinansowania w atrakcyjnej wysokości lub na otrzymanie dofinansowania w ogóle. 

Warto na koniec dodać, iż dokumentem, które reguluje kwestię przyznawania świadczeń z tytułu wczasów pod gruszą, jest tak zwany regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Każdy zakład pracy prowadzący tego typu fundusz tworzy własny regulamin – ustawodawca pozostawił w tej kwestii niemal nieograniczoną swobodę. Z tego względu wysokość przyznanego dofinansowania może różnić się w zależności od danej firmy i praktyk weń stosowanych. 

Wczasy pod gruszą - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Wczasy pod gruszą to forma wypoczynku zorganizowanego przez pracownika w jego własnym zakresie. Powinien on trwać nieprzerwanie conajmniej 14 dni.
  • Urlop pod gruszą jest refundowany w części lub w całości przez pracodawcę – służą do tego środki zgromadzone w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.
  • Każdy pracodawca powinien sam określić, oczywiście w odpowiednim regulaminie, w jakich wysokościach przyznaje dofinansowanie do wczasów pod gruszą i jakie stosuje kryteria wypłaty.
  • Ważne, by kwota dofinansowania na pracownicze wczasy pod gruszą zgodna była z rzeczywistymi potrzebami finansowymi pracownika, który złożył wniosek o pieniężne wsparcie jego wypoczynku.
  • Możliwość udzielania wsparcia z tytułu wczasów pod gruszą dotyczy jedynie tych miejsc pracy, które objęte zostały Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. Fundusz ten bezwzględnie powinien istnieć firmach, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników, a także we wszystkich jednostkach samorządowych i zakładach budżetowych. `
  • Firmy zatrudniające mniej niż 50 osób także mogą powołać Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W ich przypadku nie ma jednak takiego obowiązku, wobec czego to przedsiębiorcy decydują, czy będą tworzyć fundusz dedykowany pracownikom i ich wsparciu, czy tez nie.
  • Prawo do wczasów pod gruszą przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Zleceniobiorcy i wykonawcy dzieła nie mają w tej kwestii przywilejów.
  • Bez znaczenia jest staż pracy w danej firmie czy ranga zajmowanego stanowiska. Głównym kryterium wypłaty świadczenia jest sytuacja materialna pracownika.
  • Dopłata do wczasów pod gruszą obowiązuje jedynie w przypadku, gdy wybrany urlop trwać będzie nieprzerwanie conajmniej 14 dni. Oznacza to, że z dopłaty mogą skorzystać tylko ci zatrudnieni, który wypracowali odpowiednio długi wymiar urlopu wypoczynkowego na dany rok.
  • Wysokość dopłaty na wczasy pod gruszą zależy od tego, jak wiele środków udało się zdobyć w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, ile osób ubiega się o wsparcie pieniężne, jaka jest sytuacja materialna pracownika i co zostało postanowione w regulaminie wypłat danej firmy.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Em
Em
2019-11-21 13:43:31

14 dni urlopu warunkiem otrzymania wczasów tylko jeżeli regulamin zawiera taki zapis, z w/w treści wynika że to odgórna zasada

    Halszka Gronek
    Halszka Gronek
    2019-11-21 23:18:18

    Czytelniku, chcąc rozwiać wątpliwości, odsyłamy do treści Ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych: "Świadczenie urlopowe, o którym mowa w ust. 4, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych." - art. 3., ust. 5. w.w. ustawy. Ustawa dotyczy wszystkich zakładów pracy wypłacających świadczenia urlopowe (tzw. wczasy pod gruszą), co oznacza, iż zapis dotyczący 14-dniowego okresu trwania urlopu nie obejmuje li tylko tych firm, który ową regułę zawarły w regulaminie zakładowym, lecz wszystkich bez wyjątku. Z wyrazami szacunku Zespół zadluzenia.com

Podobne artykuły

Płatności powtarzalne BLIK w ING Banku Śląskim

W oficjalnym komunikacie ING Bank Śląski podał, że jako jeden z pierwszych banków w kraju udostępnił Klientom usługę powtarzalnych płatności BLIK. Od teraz użytkownicy aplikacji Moje ING mogą ustawiać regularne opłacanie rachunków za pomocą płatności BLIK.

author
Patryk Byczek
22 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sprawdź najlepsze samorządy w Polsce

Czwarty Europejski Kongres Samorządów już za nami. W Krakowie rozdano nagrody dla samorządów, którzy według organizatorów najlepiej dysponują swoimi pieniędzmi. W EKS brało udział prawie 2800 samorządów walczących o bycie liderem.

author
Patryk Byczek
02 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki Skarżysko-Kamienna

Poszukujesz najtańszej pożyczki w Skarżysku-Kamiennej? Przejrzyj ranking z najkorzystniejszymi ofertami pożyczek online przez Internet. Otrzymaj nawet 200 000 zł z możliwością spłaty w ciągu 10 lat. Pieniądze dostępne od razu.

author
Patryk Byczek
21 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Sosnowcu

T-Mobile Usługi Bankowe to oferta przygotowana przez sieć komórkową T-Mobile oraz Alior Bank. Z usług i produktów instytucji można korzystać przez Internet i w placówkach stacjonarnych. Sprawdzamy dane oddziału T-Mobile Usługi Bankowe w Sosnowcu.

author
Patryk Byczek
09 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Apple Pay dla wszystkich klientów Banków Spółdzielczych

Klienci SGB-Banku SA oraz wszystkich 195 Banków Spółdzielczych mogą już korzystać z usługi Apple Pay, czyli szybkiego i w pełni bezpiecznego płacenia smartfonem dostępnego dla wszystkich iPhonów. Posiadacze innych telefonów mogą natomiast korzystać z usługi Google Pay.

author
Dominika Byczek
16 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Konkurs artystyczny od Banku Pekao

Bank Pekao S.A. inauguruje serię konkursów artystycznych pod nazwą PEKAO ART_stories. Pierwszy z tych konkursów właśnie wystartował na oficjalnym koncie Instagramowym @bankpekaosa. Celem uczestników jest stworzenie pracy o dowolnej formie artystycznego wyrazu, w której za pomocą swojego talentu opowiedzą o aplikacji PeoPay. Nagrodą główną jest atrakcyjna suma 20 tys. złotych, ale nie tylko to stanowi zachętę, bowiem do zdobycia są również trzy dodatkowe nagrody po 2000 złotych każda. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj