Ustawa o kredycie hipotecznym – zobacz co się zmieni

Ustawa o kredycie hipotecznym – zobacz co się zmieni

author
01 czerwca 2017
Przyjęta już jakiś czas temu przez Sejm ustawa o kredycie hipotecznym wprowadza między innymi trzy tygodnie na decyzję kredytową oraz zakaz szybkiego wypowiadania umów. Co jeszcze zostanie poddane zmianom?

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, wprowadza zmiany w zakresie funkcjonowania pośredników i doradców finansowych. Co więcej, reguluje ona wiele obszarów, które dotyczą kredytu mieszkaniowego. Mimo to, w przypadku kredytu hipotecznego są to zmiany, które są już usankcjonowanie ustawą innych regulacji, np. Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego lub rynkowych praktyk banków. 

Co się zmieni dla kredytobiorców ?

1. Ustawa nakłada na banki blokadę przed szybkim wypowiadaniem umów. Kredytodawca musi zaoferować klientowi, który spóźnia się ze spłatą kredytu, możliwość restrukturyzacji zadłużenia (np. poprzez czasowe zawieszenie rat lub wydłużenie okresu spłaty). O ile takie rozwiązanie nie pomoże, to bank będzie musiał dać klientowi minimum pół roku na sprzedaż nieruchomości. Natomiast, jeśli uzyskanych w ten sposób pieniędzy nie wystarczy na spłatę zadłużenia, to hipoteka banku z księgi wieczystej będzie mogła być wykreślona, a co więcej bank resztę długu będzie musiał rozłożyć na przystępne raty.2. Banki będą mogły pobierać prowizję za całkowitą lub częściową spłatę kredytu przed terminem tylko przez pierwsze 3 lata od dnia zawarcia umowy kredytowej. Koszt ten nie będzie mógł być wyższy niż 3% nadpłacanej kwoty. Przy wcześniejszej spłacie bank będzie musiał zwrócić proporcjonalną część prowizji za udzielenie kredytu. 3. Ustawa określa również maksymalny czas w jakim bank musi przekazać klientowi informację o podjętej decyzji kredytowej – może zająć maksymalnie 21 dni od złożenia kompletu dokumentów. Po tym terminie decyzja kredytowa musi być przekazana klientowi.

 

4. Banki i SKOK-i nie będą mogły uzależniać udzielenia kredytu od skorzystania przez klienta z innego produktu finansowego. Jedyne, co klienci będa musieli zrobić, to założenie bezpłatnego konta do obsługi kredytu i posiadanie ubezpieczenia, które dotyczy umowy o kredyt hipoteczny.5. Nowe przepisy regulują zasady udzielania kredytów walutowych. Ustawa nakłada zakaz udzielania kredytów w obcej walucie klientom, którzy nie uzyskują w niej (w konkretnej walucie) większości dochodów. 6. Zmiany nastąpią również w reklamach kredytów hipotecznych. Jeśli bank lub SKOK będzie chciał przedstawić warunki cenowe, to będzie musiał jasno i klarownie podać też informacje m.in. o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, o całkowitej kwocie do spłaty czy o wysokości rat czy zabezpieczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Aplikacja mObywatel – wybory do Parlamentu Europejskiego
Bez kategorii
author
25 maja 2019

Aplikacja mObywatel – wybory do Parlamentu Europejskiego

KIR rozlicza transakcje za luty 2019
Bez kategorii
author
08 marca 2019

KIR rozlicza transakcje za luty 2019

Expander w Zielonej Górze
Wpisy
author
28 stycznia 2015

Expander w Zielonej Górze

Indeks Wolności Gospodarczej – co to jest?
Bez kategorii
author
31 stycznia 2019

Indeks Wolności Gospodarczej – co to jest?

Sukces kont osobistych BZ WBK
Wpisy
author
29 września 2017

Sukces kont osobistych BZ WBK

Profi Credit – lepsza oferta
Wpisy
author
20 kwietnia 2016

Profi Credit – lepsza oferta