Polak pije ponad 105 litrów wody rocznie – raport BGŻ BNP Paribas

Polak pije ponad 105 litrów wody rocznie – raport BGŻ BNP Paribas

author
Aneta Jankowska
20 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria

22 marca jest Światowym Dniem Wody, który został ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji, eksperci Banku BGŻ BNP Paribas na podstawie danych GUS opracowali najciekawsze informacje dotyczące spożycia wody w Polsce.

Woda jest jednym z najważniejszych elementów diety każdego człowieka, a sam ludzki organizm składa się w około 70% właśnie z wody. Coraz częściej słyszymy o zwiększaniu świadomości, jak ważnym i cennym składnikiem jest ten prosty trunek.

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, dlatego warto zastanowić się nad statystykami picia wody w Polsce.

Polacy piją wodę

Zgodnie z analizami ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, w ubiegłym roku w naszym kraju wyprodukowano 46,4 mln hektolitrów wód mineralnych i gazowanych niesłodzonych i niearomatyzowanych. To wynik o ponad 18% wyższy niż otrzymany w 2017 roku.

Chociaż czysta woda jest najzdrowsza, to w Polsce zwiększyła się o blisko 9% również produkcja wód z dodatkiem cukru i innych substancji słodzących lub smakowych do 36,7 mln hektolitrów.

Co ciekawe, jak tłumaczą specjaliści BGŻ BNP Paribas, tempo wzrostu sprzedaży wody jest szybsze niż napojów bezalkoholowych ogółem, a 99% wody, którą produkujemy w Polsce zostaje w granicach naszego kraju.

Karolina Załuska, ekspert ds. Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas, tłumaczy, że woda niegazowana stanowi niemal połowę wartości sprzedaży detalicznej wody butelkowanej i jednocześnie odpowiada za 54% jej całkowitego wolumenu.

"

– Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zarówno wartość, jak i wolumen sprzedaży wody niegazowanej stabilnie rosły w tempie podobnym do wzrostu całego segmentu wody butelkowanej. Drugą co do wielkości kategorią jest woda gazowana, która stanowi 30 proc. wartości sprzedaży detalicznej, a trzecią są wody smakowe – mówi.

Cena wody w Polsce zależy od wielu czynników, między innymi od warunków pogodowych. Z informacji Banku BGŻ BNP Paribas, dowiadujemy się, że średnia cena jednostkowa rynku detalicznego wody wyniosła 1,09 zł/litr.

W 2018 roku piliśmy więcej wody butelkowanej o ponad 3% niż w 2017 roku. Średnia ilość wypitej wody wyniosła 105,2 litra na osobę. W porównaniu do rezultatów z innych państw UE, nie jest to bardzo wysoki wynik.

Opakowanie wody ma znaczenie

Analizy banku pokazały, że wśród Polaków rośnie także świadomość, jak bardzo negatywny wpływ na środowisko mają jednorazowe, plastikowe opakowania wody butelkowanej.

Zgodnie z badaniami firmy Mintel:

  • 44% dorosłych Polaków używa butelki wielokrotnego użytku
  • w grupie 16-24-latków ten odsetek wzrasta do 56% wskazań badanych

O BGŻ BNP PARIBAS

Bank BGŻ BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Bank oferuje klientom indywidualnym produkty oszczędnościowo-inwestycyjne oraz szeroką gamę kredytów (m.in. mieszkaniowych oraz konsumenckich). Należy do jednych z największych wydawców kart kredytowych w Polsce. Przedsiębiorstwom (mikro, MŚP i korporacjom) dostarcza rozwiązania z zakresu finansowania działalności na rynku krajowym i międzynarodowym. Bank kieruje swoje usługi również do przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Klientom segmentu bankowości prywatnej proponuje kompleksową ofertę w zakresie ochrony, optymalizacji i pomnażania majątku. Klienci Banku mogą również korzystać z usługi doradztwa inwestycyjnego.


Źródło: InfoWire.pl, BGŻ BNP Paribas

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BIK: wakacje kredytowe podczas pandemii bez wpływu na historię kredytową

Pandemia koronawirusa wywołała zastój większości branż, w związku z czym niektórzy na wiele tygodni pozostali bez zatrudnienia, a tym samym – bez wypłaty. W takich warunkach ostatnie, o czym myślimy, to spłata raty kredytu. BIK uspokaja – możemy skorzystać z oferowanych przez bank wakacji kredytowych i nie odbije się to ani na naszej historii kredytowej, ani na scoringu.

author
Dominika Byczek
27 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polska wesprze budowę centrum handlowego na Ukrainie

Jak wynika z najnowszego komunikatu prasowego Banku Gospodarstwa Krajowego, aż 53,6 miliona euro wsparcia polskiego eksportu trafi na Ukrainę. BGK podpisał długoterminową umowę kredytu na finansowanie budowy nowoczesnego centrum handlowego w Charkowie. Realizacją inwestycji zajmie się spółka Unibep, a zabezpieczeniem kredytu – KUKE SA.

author
Halszka Gronek
31 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja “Miniprocent” w Smartney

Firma pożyczkowa Smartney wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, prezentując wyjątkową “Minipromocję”, która z pewnością zainteresuje szerokie grono odbiorców. Promocja dotyczy specjalnej obniżki prowizji pożyczkowej dla zobowiązań do kwoty 5000 zł, co stanowi atrakcyjną propozycję dla tych, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki na realizację swoich planów lub nagłe wydatki. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 marca 2024
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Po jakim czasie kredyt widoczny jest w BIK?

W przypadku problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań warto wiedzieć po jakim czasie kredyt będzie widoczny w BIK. Do bazy dłużników nie trafia się od razu, jednak warto mieć na uwadze, że w sytuacji nieterminowych płatności taka informacja może się pojawić. Jakie informacje trafiają do BIK i jak długo są widoczne? Sprawdźmy po jakim czasie kredyt widoczny jest w BIK, a także jaki ma to wpływ na zdolność kredytową.

author
Julia Wierciło
14 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Szybkie pożyczki Legionowo

Jeśli poszukujesz najtańszej pożyczki w Legionowie, to koniecznie sprawdź przygotowany przez nas ranking z ofertami pożyczek online. Maksymalnie pożyczyć można nawet 200 000 zł, a spłatę rozłożyć na 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „4% na Lokacie Happy” w Idea Banku

Idea Bank wystartował z kolejną edycją promocji związaną z Lokatą Happy, na której Klienci mogą zarobić 4% w skali roku.

author
Patryk Byczek
01 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj