Polak pije ponad 105 litrów wody rocznie – raport BGŻ BNP Paribas

Polak pije ponad 105 litrów wody rocznie – raport BGŻ BNP Paribas

author
Aneta Jankowska
20 marca 2019

22 marca jest Światowym Dniem Wody, który został ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji, eksperci Banku BGŻ BNP Paribas na podstawie danych GUS opracowali najciekawsze informacje dotyczące spożycia wody w Polsce.

Woda jest jednym z najważniejszych elementów diety każdego człowieka, a sam ludzki organizm składa się w około 70% właśnie z wody. Coraz częściej słyszymy o zwiększaniu świadomości, jak ważnym i cennym składnikiem jest ten prosty trunek.

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, dlatego warto zastanowić się nad statystykami picia wody w Polsce.

Polacy piją wodę

Zgodnie z analizami ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, w ubiegłym roku w naszym kraju wyprodukowano 46,4 mln hektolitrów wód mineralnych i gazowanych niesłodzonych i niearomatyzowanych. To wynik o ponad 18% wyższy niż otrzymany w 2017 roku.

Chociaż czysta woda jest najzdrowsza, to w Polsce zwiększyła się o blisko 9% również produkcja wód z dodatkiem cukru i innych substancji słodzących lub smakowych do 36,7 mln hektolitrów.

Co ciekawe, jak tłumaczą specjaliści BGŻ BNP Paribas, tempo wzrostu sprzedaży wody jest szybsze niż napojów bezalkoholowych ogółem, a 99% wody, którą produkujemy w Polsce zostaje w granicach naszego kraju.

Karolina Załuska, ekspert ds. Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas, tłumaczy, że woda niegazowana stanowi niemal połowę wartości sprzedaży detalicznej wody butelkowanej i jednocześnie odpowiada za 54% jej całkowitego wolumenu.

"

– Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zarówno wartość, jak i wolumen sprzedaży wody niegazowanej stabilnie rosły w tempie podobnym do wzrostu całego segmentu wody butelkowanej. Drugą co do wielkości kategorią jest woda gazowana, która stanowi 30 proc. wartości sprzedaży detalicznej, a trzecią są wody smakowe – mówi.

Cena wody w Polsce zależy od wielu czynników, między innymi od warunków pogodowych. Z informacji Banku BGŻ BNP Paribas, dowiadujemy się, że średnia cena jednostkowa rynku detalicznego wody wyniosła 1,09 zł/litr.

W 2018 roku piliśmy więcej wody butelkowanej o ponad 3% niż w 2017 roku. Średnia ilość wypitej wody wyniosła 105,2 litra na osobę. W porównaniu do rezultatów z innych państw UE, nie jest to bardzo wysoki wynik.

Opakowanie wody ma znaczenie

Analizy banku pokazały, że wśród Polaków rośnie także świadomość, jak bardzo negatywny wpływ na środowisko mają jednorazowe, plastikowe opakowania wody butelkowanej.

Zgodnie z badaniami firmy Mintel:

  • 44% dorosłych Polaków używa butelki wielokrotnego użytku
  • w grupie 16-24-latków ten odsetek wzrasta do 56% wskazań badanych

O BGŻ BNP PARIBAS

Bank BGŻ BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Bank oferuje klientom indywidualnym produkty oszczędnościowo-inwestycyjne oraz szeroką gamę kredytów (m.in. mieszkaniowych oraz konsumenckich). Należy do jednych z największych wydawców kart kredytowych w Polsce. Przedsiębiorstwom (mikro, MŚP i korporacjom) dostarcza rozwiązania z zakresu finansowania działalności na rynku krajowym i międzynarodowym. Bank kieruje swoje usługi również do przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Klientom segmentu bankowości prywatnej proponuje kompleksową ofertę w zakresie ochrony, optymalizacji i pomnażania majątku. Klienci Banku mogą również korzystać z usługi doradztwa inwestycyjnego.


Źródło: InfoWire.pl, BGŻ BNP Paribas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Sochaczewie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 września 2019

Bank Spółdzielczy w Sochaczewie sesje przychodzące i wychodzące

PKO BP w Ełku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019

PKO BP w Ełku

Bank Pekao w Brzezinach
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 lipca 2019

Bank Pekao w Brzezinach

Bank Spółdzielczy w Porąbce sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 września 2019

Bank Spółdzielczy w Porąbce sesje przychodzące i wychodzące

Nowości w bankowości elektronicznej Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 maja 2020

Nowości w bankowości elektronicznej Santander Bank Polska

KredytOK w Warszawie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
11 lutego 2017

KredytOK w Warszawie

Porównaj