W 2017 roku 5471 osób skorzystało z upadłości konsumenckiej
Zadłużenia i zobowiązania wspomnianych osób wynoszą łącznie ponad 680 000 000 złotych. Każdego roku problemy finansowe dotykają setek tysięcy osób, a z upadłości korzysta zaledwie kilka procent z nich.
Upadłość konsumencka wśród pań
Nowe przepisy sprawiły, że Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Ubiegły rok wciąż pod tym względem należał do pań, które zgłosiły 55% spośród wszystkich upadłości. Średni wiek pań wynosił ponad czterdzieści osiem lat, podczas gdy panów niecałe czterdzieści osiem. W zeszłym roku przybyło także kobiet między 18 a 35 rokiem życia, które ogłosiły bankructwo. Dane te mogą być zaskoczeniem, ponieważ statystyki pokazują, że panie podejmujące kredyty, czy pożyczki robią to bardzo bezpiecznie, a ze spłatą rat jest o wiele mniej problemów, niż wśród panów.
Niższe długi
Raport pokazuje, że średnie zadłużenie osób ogłaszających upadłość z roku na rok się zmniejsza. W roku 2015 kwota ta wynosiła średnio 246 300 złotych. W roku następnym zmniejszyła się do poziomu 188 300 złotych, a w roku ubiegłym uplasowała się na najniższym dotychczas poziomie – 159 100 złotych.
Sytuacje osób zadłużonych są bardzo różne. Po jednej stronie stoją Ci, którzy w banku mają czyste konto. Po drugiej stronie są Ci, którzy starając się o upadłość konsumencką, spłacają od dwóch do nawet ponad dziesięciu kredytów, czy pożyczek.
Warto wiedzieć, że tylko raz na dziesięć lat można skorzystać z upadłości konsumenckiej, a kolejny wniosek składać można, gdy poprzedni zostanie umorzony lub oddalony.
Zadłużeni
Jedna na pięć osób z województwa mazowieckiego oraz jedna na osiem osób ze śląska najczęściej ogłaszały upadłość konsumencką w zeszłym roku. Jak podaje raport, 29% całego zadłużenia należy od 1128 osób z Mazowsza. Kolejnymi zadłużonymi są osoby z województwa małopolskiego i dolnośląskiego. Najmniej bankrutów pochodzi z Opolszczyzny oraz Lubelszczyzny – łącznie tylko 220 osób ogłosiło tam upadłość.
Kredyty przyczyną upadłości
Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że:
-
w momencie ogłaszania upadłości, siedem na dziesięć osób posiadało na swoim koncie kredyty,
-
55,4% osób nie radziło sobie ze spłatą kredytu konsumpcyjnego,
-
40% osób bankrutujących nie radziło sobie ze spłatą kredytów,
-
29% osób ogłaszających upadłość nie radziło sobie ze spłatą rachunków, pożyczek,
-
22% nie posiadało żadnych wpisów w bazach BIK oraz BIG InfoMonitor,
-
9% osób miało problem z niezapłaconymi rachunkami oraz długi przejęte przez windykację,
-
4,3% osób nie radziło sobie ze spłatą sobie kredytu mieszkaniowego.
Dodaj komentarz