W jakich branżach chcą pracować Polacy ?

W jakich branżach chcą pracować Polacy ?

author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2018
Polacy do perfekcji opanowali pracę w wielu światowych branżach. Jednak z badania Randstad Employer Brand Research, w którym udział wzięło aż 6000 Polaków, możemy dowiedzieć się, jakie zawody i branże są postrzegane przez obywateli naszego kraju za najbardziej atrakcyjne.

Na pierwszym miejscu ex aequo znalazły się przedsiębiorstwa z sektora elektromechanicznego i elektronicznego oraz sektora paliwowego i surowcowego, zdobywając po 48% głosów. Drugie miejsce należy do branży powiązanej z produkcją AGD , natomiast na miejscu zamykającym podium uplasowały się usługi dla biznesu.

Branża a wykształcenie

Z wywiadów przeprowadzonych na respondentach wynika, że sektory, które zajęły pierwsze miejsce w badaniu, czyli elektronika oraz elektrotechnika, były najczęściej wskazywane jako idealne miejsca pracy przez osoby z wykształceniem podstawowym i wyższym. Branża surowców i paliw była wybierana jako najlepszy sektor przez osoby z wykształceniem średnim.
 

Branża a płeć
 

Jak się okazało, płeć także ma ogromny wpływ na wybór miejsca pracy. Tak więc według mężczyzn sektory artykułów gospodarstwa domowego, elektroniczny i elektrotechniczny oraz surowców i paliw okazały się najlepszymi miejscami pracy.


 

Z kolei kobiety jako atrakcyjne miejsca pracy uważają sektory meblarskie, usług dla biznesu oraz przedsiębiorstwa związane z farmaceutyką i kosmetologią

Branża a wiek

Wiek jest kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór ulubionej branży. Najbardziej wyróżniają się osoby pomiędzy osiemnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia, którzy chcieliby znaleźć zatrudnienie w telekomunikacji, przemyśle meblarskim, IT oraz branży FMCG (produkty szybkozbywalne).

Starsi ankietowani najchętniej wskazywali branże surowców i paliw, usług dla biznesu oraz sektory elektroniczne i elektrotechniczne.

Osoby w wieku od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu pięciu lat na pierwszym miejscu postawiły sektor surowców i paliw, na drugim przedsiębiorstwa energetyczne, natomiast na trzecim miejscu znalazły się branże elektromechaniczne i elektroniczne.

Badanie

W badaniu Randstad Employer Brand Research wzięło udział prawie sześć tysięcy respondentów oraz stu pięćdziesięciu największych pracodawców na rynku pracy. Projekt dotyczył wizerunku oraz czynników atrakcyjności pracodawców.
 

ATRAKCYJNE BRANŻE

Badanie pokazało, że co roku lider się zmienia. W poprzednim badaniu na pierwszym miejscu znalazła się branża firm produkcyjnych, natomiast dwa lata temu fotel lidera należał do energetyki. Rotacja jest bardzo duża, ale świadczy przede wszystkim o tym, że Polacy są bardzo zdolnymi i zmieniają swoje upodobania oraz znajdują zatrudnienie tam, gdzie faktycznie chcą pracować.

Dziesięć najbardziej atrakcyjnych sektorów pracy:
 

  • elektrotechnika i elektronika – 48%,

  • surowce i paliwa – 48%,

  • AGD – 47%,

  • usługi dla biznesu – 45%,

  • motoryzacja – 45%,

  • energetyka – 45%,

  • produkcja – 43%,

  • komponenty motoryzacyjne – 42%,

  • IT i telekomunikacja – 42%,

  • brażna drzewno-papiernicza – 40%.

Najważniejszymi cechami, które zostały wymienione przy wskazywaniu sektorów przez respondentów były stabilność finansowa, reputacja firmy, praca z nowoczesnymi technologiami, a także bezpieczeństwo zatrudnienia.


 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Fałszywe SMSy o wszczęciu egzekucji
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 lipca 2019

Fałszywe SMSy o wszczęciu egzekucji

Pożyczki NOVUM – dla klientów KRUKa
Pod Lupą
author
Patryk Byczek
08 grudnia 2016

Pożyczki NOVUM – dla klientów KRUKa

Nowe konto oszczędnościowe w Getin Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 września 2019

Nowe konto oszczędnościowe w Getin Banku

PKO BP w Strzelinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

PKO BP w Strzelinie

NIK niekorzystnie o sprawie GetBacku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 grudnia 2019

NIK niekorzystnie o sprawie GetBacku