W jakie dni tygodnia bierzemy kredyty ?

W jakie dni tygodnia bierzemy kredyty ?

author
Aneta Jankowska
02 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Biuro Informacji Kredytowej przygotowało analizę danych, z której wynika, że niezależnie od dnia tygodnia, od poniedziałku do piątku, Polacy biorą tyle samo kredytów mieszkaniowych. Kredyty gotówkowe stanowią rzadkość w weekendy.

Jedynie lekko ponad 6% z kredytów udzielanych w całym tygodniu przypada na sobotę i niedzielę. Zupełnie inaczej jest w przypadku kart kredytowych, których w niedzielę sprzedaje się 12%. Natomiast kredyty ratalne udzielone w weekend stanowią prawie ¼ łącznej sprzedaży całego tygodnia. 

Polaków do zakupów skłaniają także oferty specjalne sklepów i tym samym przyczyniają się do zaciągania kredytów ratalnych, których w Black Friday udzielono dwa razy więcej niż średnio w każdym dniu listopada 2017 roku.

Weekendową aktywność Polaków w zakresie kredytów ratalnych i kart kredytowych można między innymi tłumaczyć tym, że decyzję o zakupie nowego telewizora czy pralki podejmuje cała rodzina, która właśnie w weekend wspólnie udaje się na zakupy dóbr trwałego użytku. Kredyty ratalne zaciągane są w oddziałach zlokalizowanych w centrach handlowych lub u samych sprzedawców, którzy współpracują z bankami consumer finance. Natomiast kredyty gotówkowe zazwyczaj służą finansowaniu potrzeb i wydatków bieżących, często o charakterze nagłym i nieprzewidzianym, dlatego też zaciągane są każdego dnia od poniedziałku do piątku, w oddziałach bankowych zlokalizowanych zazwyczaj poza galeriami handlowymi – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Źródło: media.bik.pl 

 

24 listopada 2017 roku banki udzieliły 20,5 tys. kredytów ratalnych na łączną kwotę 71,8 mln zł

– w ujęciu liczbowym oraz wartościowym to blisko o 100% więcej niż średnia dzienna dla pozostałych dni roboczych w listopadzie ubiegłego roku

– szaleństwo zakupów po Black Friday przyczyniło się do wzrostu liczby udzielonych kredytów ratalnych o prawie połowę w stosunku do pozostałych weekendów w listopadzie 2017 roku

Większość badanych w ankiecie opinii, którą zrealizowano w listopadzie ubiegłego roku zadeklarowało, że zaciąga kredyty gotówkowe (56%) lub pożyczki (50%) na potrzeby własne lub całej rodziny. Respondenci potwierdzili również, że gotówkę przeznaczają zwykle na zakup samochodu (21%), mebli, a także wyposażenia domu (18%). Są to również środki na spłatę innych pożyczek czy kredytów (17%) i na niespodziewane lub bieżące wydatki (12%)

Najczęściej Polacy przeznaczają zaciągnięte kredyty ratalne na:

  • zakup sprzętu AGD i RTV (34%
  • zakup urządzeń elektronicznych – komputera, laptopa (24%
  • zakup samochodu (12%
  • zakup komórki (13%)

Źródło: media.bik.pl 

Rozsądek przede wszystkim

BIK wspiera odpowiedzialne zaciąganie kredytów przez konsumentów, dlatego też przypomina, że zawsze trzeba stawiać rozsądek na pierwszym miejscu. 

W okolicznościach, które wspierają szał zakupów (święta, promocje, okazje cenowe) w łatwy sposób można zarówno zaciągnąć kredyt, na który nas nie stać oraz zostać ofiarą kradzieży – gotówki czy tożsamości. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Provident i AXA organizują letni festiwal filmowy

Provident i AXA ruszyli z tegoroczną edycją festiwalu Kino Letnie Sopot – Zakopane. Jak dowiadujemy się od organizatorów, wydarzenie to będzie najdłuższym filmowym festiwalem w Polsce. Bezpłatne seanse, spotkania z gwiazdami polskiej kinematografii, sceneria polskiego morza, jezior i gór – to zaledwie niewielka część tego, co czeka na gości na tegorocznym Kinie Letnim.

author
Halszka Gronek
16 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Olsztynie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Olsztynie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pożyczka na 48 miesięcy w Provident

„Pożyczka na 48 miesięcy” to nowość w firmie Provident. Oferta skierowana jest wyłącznie do nowych Klientów, którzy bez wychodzenia z domu mogą otrzymać nawet 20 000 zł.

author
Dominika Byczek
07 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o Santander Consumer Banku, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
17 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Podstawowy rachunek płatniczy mBank

Podstawowy rachunek płatniczy to w pełni bezpłatne konto przeznaczone dla osób, które nie posiadają innego rachunku bankowego. Maksymalnie od 8 sierpnia 2018 roku każdy bank będzie musiał, zgodnie z założeniami unijnej dyrektywy, wprowadzić taki produkt finansowy. Sprawdź wszystkie szczegóły oferty podstawowego rachunku płatniczego w mBanku.

author
Dominika Byczek
16 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt samochodowy Przasnysz

Pilnie potrzebujesz pieniędzy na nowe auto, ponieważ stare zaczyna odmawiać posłuszeństwa? Bardzo dobrze trafiłeś. Kredyt samochodowy może okazać się bardzo pomocny w Twojej sytuacji. Maksymalna kwota pożyczki, którą można uzyskać, to nawet 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
14 grudnia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj