Biuro Informacji Kredytowej przygotowało analizę danych, z której wynika, że niezależnie od dnia tygodnia, od poniedziałku do piątku, Polacy biorą tyle samo kredytów mieszkaniowych. Kredyty gotówkowe stanowią rzadkość w weekendy.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 02.01.2018
Udostępnij:

Jedynie lekko ponad 6% z kredytów udzielanych w całym tygodniu przypada na sobotę i niedzielę. Zupełnie inaczej jest w przypadku kart kredytowych, których w niedzielę sprzedaje się 12%. Natomiast kredyty ratalne udzielone w weekend stanowią prawie ¼ łącznej sprzedaży całego tygodnia. 

Polaków do zakupów skłaniają także oferty specjalne sklepów i tym samym przyczyniają się do zaciągania kredytów ratalnych, których w Black Friday udzielono dwa razy więcej niż średnio w każdym dniu listopada 2017 roku.

Weekendową aktywność Polaków w zakresie kredytów ratalnych i kart kredytowych można między innymi tłumaczyć tym, że decyzję o zakupie nowego telewizora czy pralki podejmuje cała rodzina, która właśnie w weekend wspólnie udaje się na zakupy dóbr trwałego użytku. Kredyty ratalne zaciągane są w oddziałach zlokalizowanych w centrach handlowych lub u samych sprzedawców, którzy współpracują z bankami consumer finance. Natomiast kredyty gotówkowe zazwyczaj służą finansowaniu potrzeb i wydatków bieżących, często o charakterze nagłym i nieprzewidzianym, dlatego też zaciągane są każdego dnia od poniedziałku do piątku, w oddziałach bankowych zlokalizowanych zazwyczaj poza galeriami handlowymi – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Źródło: media.bik.pl 

 

24 listopada 2017 roku banki udzieliły 20,5 tys. kredytów ratalnych na łączną kwotę 71,8 mln zł

– w ujęciu liczbowym oraz wartościowym to blisko o 100% więcej niż średnia dzienna dla pozostałych dni roboczych w listopadzie ubiegłego roku

– szaleństwo zakupów po Black Friday przyczyniło się do wzrostu liczby udzielonych kredytów ratalnych o prawie połowę w stosunku do pozostałych weekendów w listopadzie 2017 roku

Większość badanych w ankiecie opinii, którą zrealizowano w listopadzie ubiegłego roku zadeklarowało, że zaciąga kredyty gotówkowe (56%) lub pożyczki (50%) na potrzeby własne lub całej rodziny. Respondenci potwierdzili również, że gotówkę przeznaczają zwykle na zakup samochodu (21%), mebli, a także wyposażenia domu (18%). Są to również środki na spłatę innych pożyczek czy kredytów (17%) i na niespodziewane lub bieżące wydatki (12%)

Najczęściej Polacy przeznaczają zaciągnięte kredyty ratalne na:

  • zakup sprzętu AGD i RTV (34%
  • zakup urządzeń elektronicznych – komputera, laptopa (24%
  • zakup samochodu (12%
  • zakup komórki (13%)

Źródło: media.bik.pl 

Rozsądek przede wszystkim

BIK wspiera odpowiedzialne zaciąganie kredytów przez konsumentów, dlatego też przypomina, że zawsze trzeba stawiać rozsądek na pierwszym miejscu. 

W okolicznościach, które wspierają szał zakupów (święta, promocje, okazje cenowe) w łatwy sposób można zarówno zaciągnąć kredyt, na który nas nie stać oraz zostać ofiarą kradzieży – gotówki czy tożsamości. 

Komentarze