Wakacje powoli dobiegają końca, więc przyszedł czas na podsumowania. Badanie “Wakacyjne zwyczaje Polaków” sprawdziło, w jaki sposób wypoczywamy w trakcie urlopów.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 20.08.2018
Udostępnij:

Serwis Prezentmarzen.pl przeprowadził badanie, w którym przeanalizował wakacyjne zwyczaje Polaków. Czy potrafimy odpoczywać w trakcie dni wolnych od pracy? Jakie kierunki wybieramy na swoje wymarzone wakacje?

Kowalski na wakacjach

Co trzeci Polak na wakacjach w tym roku spędzi 7 dni. 24% z nas wybrało urlop na 10 dni, a 22% postanowiło zostać w domu. Dokąd wyjeżdżamy? Prawie 30% Polaków zostaje w kraju i nie zamierza organizować żadnego wyjazdu za granicę. Chętnie podróżujemy po Polsce (27% wskazań badanych), a najczęstszym wyborem polskich urlopowiczów jest Bałtyk (35% wskazań). 

Trzy aspekty, na które zwracamy uwagę podczas urlopu:

 • atrakcyjność turystyczna miejsca – 29%
 • bliskość lokalnych rozrywek – 38%
 • komfort i wygoda zakwaterowania – 24%

Polacy organizują swoje wakacje samodzielnie – ponad połowa ankietowanych planuje odpoczynek na własną rękę. Jedynie 16% zadeklarowało, że korzysta z usług biur podróży lub dołącza się do zaplanowanego przez swoją rodzinę wyjazdu. 

Ile wydajemy na wakacje?

 • 46% z nas przeznaczy na swój urlop do 3 000 zł
 • 27% badanych do 2 000 zł
 • 19% ankietowanych zamierza wydać do 4 000 z
 • 8% zapytanych przeznaczy na ten cel ponad 4 000 zł

Polak wiecznie w pracy

Czy wyjeżdżając na wakacje, potrafimy oderwać się od swoich obowiązków? Z badania wynika, że 66% z nas uważa, że potrafi odpoczywać na wakacjach. 22% decyduje się wziąć ze sobą laptopa na wyjazd i od czasu do czasu poświęcać wolne chwile na obowiązki. Natomiast 12% badanych zadeklarowało, że nawet na urlopie nie może zapomnieć o swoich służbowych zadaniach. 

A szkoda – bo przecież urlop powinien być czasem regeneracji organizmu. Tak uważa 37% badanych Polaków. Dla 29% z nas, wakacje to sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. 

Co robimy w trakcie wakacji?

Odpoczywamy aktywnie – wybierając się na urlop nie zapominamy o sporcie. Wielu Polaków po raz pierwszy decyduje się właśnie w tym czasie na sporty ekstremalne.

Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń wyjaśnia, że rośnie zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi atrakcjami, takimi jak na przykład lot motolotnią, Flyboard czy Bubble Football. 

Z roku na rok Polacy przeznaczają na letni wypoczynek związany ze sportem, rekreacją i realizacją marzeń coraz większe budżety. Nawet jeśli spędzają wakacje w kraju, to szukają w miejscu wypoczynku ciekawych i oryginalnych rozrywek. Aktywny urlop pozwala na regenerację organizmu i pomaga złapać dystans zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego – komentuje. 

Komentarze (0)

Najgorszym zwyczajem jest zostawianie np. na plaży torby z dokumentami i chodzenie za dzieciakami do wody. Nic prostszego dla złodzieja jak skorzystać z takiej okazji i wykraść dokumenty. Jak się ma ochornę w chorńpesel to jeszcze luz, ale inaczej to może być kiepsko.

  Szczerze mówiąc to oni nie muszą już kraść tych dowodów wystarczy że sobie kupią jakieś dane osobowe czy po prostu wykradną z jakiejś firmy. Taka ochrona danych jest konieczna teraz

   to prawda, w wielu miejscach trzeba zostawić swój pesel, a jak się zbuntujesz to z niektórych usług po prostu nie skorzystasz 😛 a przecież to istny raj dla złodzejaszków danych

    Dokładnie zostawisz dowód on sobie cyknie fotkę i ma wszystkie dane żeby zaciągnąć kredyt, dlatego bez chronpesel teraz ciężko o bezpieczeństwo naszych danych