Wakacyjne zwyczaje Polaków – badanie

Wakacyjne zwyczaje Polaków – badanie

author
Aneta Jankowska
20 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Wakacje powoli dobiegają końca, więc przyszedł czas na podsumowania. Badanie “Wakacyjne zwyczaje Polaków” sprawdziło, w jaki sposób wypoczywamy w trakcie urlopów.

Serwis Prezentmarzen.pl przeprowadził badanie, w którym przeanalizował wakacyjne zwyczaje Polaków. Czy potrafimy odpoczywać w trakcie dni wolnych od pracy? Jakie kierunki wybieramy na swoje wymarzone wakacje?

Kowalski na wakacjach

Co trzeci Polak na wakacjach w tym roku spędzi 7 dni. 24% z nas wybrało urlop na 10 dni, a 22% postanowiło zostać w domu. Dokąd wyjeżdżamy? Prawie 30% Polaków zostaje w kraju i nie zamierza organizować żadnego wyjazdu za granicę. Chętnie podróżujemy po Polsce (27% wskazań badanych), a najczęstszym wyborem polskich urlopowiczów jest Bałtyk (35% wskazań). 

Trzy aspekty, na które zwracamy uwagę podczas urlopu:

  • atrakcyjność turystyczna miejsca – 29%
  • bliskość lokalnych rozrywek – 38%
  • komfort i wygoda zakwaterowania – 24%

Polacy organizują swoje wakacje samodzielnie – ponad połowa ankietowanych planuje odpoczynek na własną rękę. Jedynie 16% zadeklarowało, że korzysta z usług biur podróży lub dołącza się do zaplanowanego przez swoją rodzinę wyjazdu. 

Ile wydajemy na wakacje?

  • 46% z nas przeznaczy na swój urlop do 3 000 zł
  • 27% badanych do 2 000 zł
  • 19% ankietowanych zamierza wydać do 4 000 z
  • 8% zapytanych przeznaczy na ten cel ponad 4 000 zł

Polak wiecznie w pracy

Czy wyjeżdżając na wakacje, potrafimy oderwać się od swoich obowiązków? Z badania wynika, że 66% z nas uważa, że potrafi odpoczywać na wakacjach. 22% decyduje się wziąć ze sobą laptopa na wyjazd i od czasu do czasu poświęcać wolne chwile na obowiązki. Natomiast 12% badanych zadeklarowało, że nawet na urlopie nie może zapomnieć o swoich służbowych zadaniach. 

A szkoda – bo przecież urlop powinien być czasem regeneracji organizmu. Tak uważa 37% badanych Polaków. Dla 29% z nas, wakacje to sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. 

Co robimy w trakcie wakacji?

Odpoczywamy aktywnie – wybierając się na urlop nie zapominamy o sporcie. Wielu Polaków po raz pierwszy decyduje się właśnie w tym czasie na sporty ekstremalne.

Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń wyjaśnia, że rośnie zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi atrakcjami, takimi jak na przykład lot motolotnią, Flyboard czy Bubble Football. 

Z roku na rok Polacy przeznaczają na letni wypoczynek związany ze sportem, rekreacją i realizacją marzeń coraz większe budżety. Nawet jeśli spędzają wakacje w kraju, to szukają w miejscu wypoczynku ciekawych i oryginalnych rozrywek. Aktywny urlop pozwala na regenerację organizmu i pomaga złapać dystans zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego – komentuje. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

matiz
matiz
2018-09-16 12:37:54

to prawda, w wielu miejscach trzeba zostawić swój pesel, a jak się zbuntujesz to z niektórych usług po prostu nie skorzystasz :P a przecież to istny raj dla złodzejaszków danych

    Azja
    Azja
    2018-09-27 11:49:07

    Dokładnie zostawisz dowód on sobie cyknie fotkę i ma wszystkie dane żeby zaciągnąć kredyt, dlatego bez chronpesel teraz ciężko o bezpieczeństwo naszych danych

Podobne artykuły

Jak Polacy radzą sobie z językiem angielskim ?

Zajmujemy 11. miejsce pod względem znajomości języka angielskiego w 7. edycji rankingu EF EPI, który objął 80 krajów. W czołówce znalazły się Holandia oraz kraje skandynawskie.

author
Aneta Jankowska
18 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Natrafiłeś na interesującą ofertę pożyczki z przelewem weryfikacyjnym i zastanawiasz się, na czym polegać ma taka weryfikacja? W dzisiejszym artykule wskażemy, czym dokładnie jest przelew weryfikacyjny, jakie pełni funkcje i w końcu czy można go uznać za narzędzie bezpieczne dla konsumentów. Zapraszamy do lektury!

author
Dorota Grycko
04 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Rodzice biorą pożyczki na prezenty dla dzieci

Raport Płatności Konsumenckich 2017, przygotowany przez Intrum Justitia donosi, że co trzeci polski rodzic przynajmniej raz w ciągu roku odczuwa na swoich barkach społeczną presję zakupu swoim dzieciom rzeczy, na które go nie stać. Wśród wymienianych prezentów najczęściej pojawia się telefon komórkowy.

author
Aneta Jankowska
29 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Czek BLIK

O BLIK-u wie już niemal każda Polka i każdy Polak. Ten polski system płatności mobilnych zawładną sercami rodzimych konsumentów – głównie dzięki oferowanej łatwości dokonywania transakcji. Teraz BLIK wprowadza na rynek swój kolejny produkt – nowatorski czek BLIK.

author
Halszka Gronek
21 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Świąteczne karty prepaid od Banku Millennium

Dla osób, które nie wiedzą jakim prezentem obdarować najbliższych w czasie Świąt Bożego Narodzenia, Bank Millennium przygotował gotowe rozwiązanie – kartę przedpłaconą Millennium MasterCard Prepaid.

author
Patryk Byczek
06 grudnia 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ceny prądu w Polsce. Ile kosztuje 1 kWh?

Trudno, we współczesnym świecie, wyobrazić sobie życie bez prądu. Bardzo często nie interesuje nas skąd prąd się bierze oraz w jaki sposób działa. Interesuje nas za to, ile kosztuje. Sprawdzamy ceny prądu w Polsce oraz ile kosztuje 1 kWh?

author
Sandra Tessmer
27 maja 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj