„Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, to akcja, dzięki której turyści mają jeszcze chętniej podróżować po Polsce. Trzecia edycja projektu startuje już w piątek 6 października.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 28.09.2017
Udostępnij:

Lubimy podróżować po Polsce

Dane pokazują, że w porównaniu do ubiegłego roku ruch turystyczny w kraju w I połowie 2017 r. wzrósł o 7%. Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polska Organizacja Turystyczna chcą jeszcze bardziej zwiększyć ilość podróży po Polsce i proponują turystom weekend za pół ceny. W akcji weźmie udział 560 podmiotów, które oferują usługi turystyczne. 

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Witold Bańka, minister sportu i turystyki, podkreśla, że turystyka to biznes.

Usługi, kulinaria, noclegi, kultura, sport, rekreacja – to system naczyń powiązanych, a zadaniem polskiego rządu jest wzmacniać turystykę, budować jej potencjał, a także efektywnie ją promować zarówno w kraju, jak i za granicą – dodaje.

W naszym kraju to właśnie turystyka jest jednym z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki – jej udział w PKB to około 6%. Według szacunków w tym sektorze pracuje więcej niż 760 tys. osób. Co istotne, na rozwoju tego rynku korzystają też inne sektory. 

GUS podaje, że ubiegłym roku Polskę odwiedziło 17,5 mln turystów zagranicznych – to wzrost o 4,5%. Byli to głównie Niemcy, jednak coraz częściej przyjeżdżają do nas Włosi, Francuzi, Brytyjczycy, Szwedzi, Słowacy czy Amerykanie. Sami również chętnie podróżujemy po Polsce –  z„Charakterystyki krajowych i zagranicznych podróży mieszkańców Polski w 2016 roku”, którą przygotował resort turystyki, wynika, że wzięliśmy udział w 43,5 mln krajowych podróżach turystycznych, w tym w 17 mln długookresowych i 26,5 mln krótkookresowych. 

Weekend za pół ceny

Akcja dla turystów organizowana jest w całej Polsce. Od 6 do 8 października Polacy mogą skorzystać z różnych usług z 50% zniżką. W wydarzeniu bierze udział 560 podmiotów. Projekt ma ożywić krajową turystykę w niższym sezonie i tym samym wzmocnić promocję oferty wśród turystów krajowych. Z poprzedniej, wiosennej edycji skorzystało 70 tys. osób. 

Kiedy obowiązują zniżki?

1) zniżki zgłoszone przez partnerów akcji obowiązują od godz.17:00 w piątek 6 października 2017 r. do końca dnia 8 października 2017 r. w zależności od godzin pracy obiektu (np. w parkach rozrywki, muzeach, hotelach) zgodnie z zasadami określonymi w ofercie zgłoszonej przez partnera

2) niektórzy partnerzy (hotele, uzdrowiska, teatry) oferują możliwość zakupu usługi na inny wybrany termin, ściśle określony w ofercie, pod warunkiem dokonania zakupu lub rezerwacji w dniach 6– 8 października 2017 r.

Akcja „Polska Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” jest organizowana po raz trzeci przez Polską Organizację Turystyczną i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Biorą w niej udział wszystkie polskie regiony. Liderem jest województwo małopolskie, gdzie do akcji zgłosiło się ponad 100 obiektów i miejsc, a w dalszej kolejności Dolny Śląsk (62) oraz województwo pomorskie (49) – wyjaśnia Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej.

W wydarzeniu biorą udział różne obiekty, te znane i te nieco mniej. Eksperci projektu informują, że istnieją marki turystyczne dobrze znane w swoim regionie. Jednak w skali kraju wypadają nieco gorzej. Jako przykład podają Wielki Gościniec Litewski, czyli szlak turystyczny nawiązujący do dawnego szlaku handlowego i pocztowego z czasów I Rzeczypospolitej, który obejmuje oprócz Polski także Litwę i Białoruś. 

Do akcji zgłosiły się bardzo różnorodne obiekty. W Centrum Szkła w Krośnie turysta może zobaczyć, jak tworzy się szkło, własnoręcznie wyprodukować jakiś element szklany, przy okazji zwiedzić Krosno i odwiedzić Bieszczady. Atrakcje można łączyć z noclegiem, a wszystko jest znacznie tańsze niż w sezonie letnim – tłumaczy Jacek Janowski.

Lista wszystkich obiektów, które biorą udział w projekcie dostępna jest na stronie: https://polskazobaczwiecej.pl/lista-obiekt%C3%B3w

Komentarze