Większość Polaków wyjechała w 2017 roku na urlop
Jeśli już zdecydowaliśmy się na wakacje w minionym roku, to były to przynajmniej dwa dni i najczęściej spędzaliśmy je w kraju. Na takie wczasy wyjechało 54% dorosłych Polaków, chociaż tego typu wakacje planowało nieco więcej, bo 59% respondentów.
Kto przede wszystkim decydował się na co najmniej dwudniowy urlop?
- kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem – 90%
- uczniowie i studenci – 84%
- badani prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą – 80%
- pracownicy administracyjno-biurowi – 78%
- specjaliści średniego szczebla i technicy –73%
- pracownicy usług – 58%
- robotnicy – 54% niewykwalifikowanych i 52% wykwalifikowanych
Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na nasze plany wypoczynkowe? Okazuje się, że na wakacje częściej decydowali się mieszkańcy miast niż wsi. W aglomeracjach było to od 57 do 74% ludności. Na wsi już tylko 38%. Z pewnością taki odsetek jest spowodowany obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstw rolnych i koniecznością bycia cały czas w miejscu zamieszkania.
Z co najmniej dwóch dni urlopu skorzystała większość respondentów, którzy dysponowali miesięcznym dochodem per capita w wysokości minimum 1 400 zł.
Z danych CBOS wynika, że liczba wyjazdów wypoczynkowych trwających co najmniej dwa dni, z których Polacy korzystają w ciągu całego roku, stale utrzymuje się na podobnym poziomie. Najczęściej wyjeżdżaliśmy tylko raz w roku – 45% wskazań badanych, a jeśli decydowaliśmy się na dłuższy wyjazd, to w przypadku 51% respondentów, było to łącznie nie więcej niż 11 dni.
Gdzie Polacy wyjeżdżali na urlop w 2017 ?
Zdecydowanie preferujemy wypoczynek w kraju. W ubiegłym roku, podobnie jak dwa lata temu, najchętniej wypoczywaliśmy w:
- w województwie małopolskim – 27%
- w województwie pomorskim – 23%
- w województwie zachodniopomorskim – 20%
W przypadkach, kiedy jednak wyjeżdżaliśmy dalej, za granicę, najczęściej były to kurorty:
- w Hiszpanii – 17%
- w Chorwacji – 13%
- w Grecji – 12%
Jak będą wyglądały wakacje w 2018 roku ?
W 2018 roku tradycyjnie najpopularniejszy będzie wypoczynek krajowy. Na urlop dwudniowy deklaruje wyjechać kolejno 84% i 68% osób z wykształceniem wyższym i średnim, a także 42% absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. Tylko 24% osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym myśli o urlopie w 2018 roku.
Oczywistym jest fakt, że osoby, które zarabiają więcej, śmielej planują swoje wyjazdy wakacyjne. Dane CBOS pokazują, że n co najmniej dwudniowy wyjazd w celach wypoczynkowych lub turystycznych wybiorą się w tym roku w zdecydowanej większości jedynie ci, którzy dobrze oceniają swoją sytuację materialną, czyli 71% badanych. Dla porównania taki odsetek wśród osób, które żyją na średnim poziomie wyniósł 40%, a wśród źle oceniających swoje warunki materialne już tylko 22%.
Dodaj komentarz