Większość Polaków wyjechała w 2017 roku na urlop

Większość Polaków wyjechała w 2017 roku na urlop

author
Aneta Jankowska
28 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Wakacje to przyjemny czas dla każdego z nas. Niektórzy już planują swój letni wypoczynek, a jak wyglądał on w ubiegłym roku? Dane CBOS pokazują, że więcej niż połowa z nas wyjechała na urlop w 2017 roku.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wakacje w minionym roku, to były to przynajmniej dwa dni i najczęściej spędzaliśmy je w kraju. Na takie wczasy wyjechało 54% dorosłych Polaków, chociaż tego typu wakacje planowało nieco więcej, bo 59% respondentów.

Kto przede wszystkim decydował się na co najmniej dwudniowy urlop?

 • kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem – 90%
 • uczniowie i studenci – 84%
 • badani prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą – 80%
 • pracownicy administracyjno-biurowi – 78%
 • specjaliści średniego szczebla i technicy –73%
 • pracownicy usług – 58%
 • robotnicy – 54% niewykwalifikowanych i 52% wykwalifikowanych

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na nasze plany wypoczynkowe? Okazuje się, że na wakacje częściej decydowali się mieszkańcy miast niż wsi. W aglomeracjach było to od 57 do 74% ludności. Na wsi już tylko 38%. Z pewnością taki odsetek jest spowodowany obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstw rolnych i koniecznością bycia cały czas w miejscu zamieszkania.

Z co najmniej dwóch dni urlopu skorzystała większość respondentów, którzy dysponowali miesięcznym dochodem per capita w wysokości minimum 1 400 zł.

Z danych CBOS wynika, że liczba wyjazdów wypoczynkowych trwających co najmniej dwa dni, z których Polacy korzystają w ciągu całego roku, stale utrzymuje się na podobnym poziomie. Najczęściej wyjeżdżaliśmy tylko raz w roku –  45% wskazań badanych, a jeśli decydowaliśmy się na dłuższy wyjazd, to w przypadku 51% respondentów, było to łącznie nie więcej niż 11 dni.

Gdzie Polacy wyjeżdżali na urlop w 2017 ?

Zdecydowanie preferujemy wypoczynek w kraju. W ubiegłym roku, podobnie jak dwa lata temu, najchętniej wypoczywaliśmy w:

 • w województwie małopolskim – 27%
 • w województwie pomorskim – 23%
 • w województwie zachodniopomorskim – 20%

W przypadkach, kiedy jednak wyjeżdżaliśmy dalej, za granicę, najczęściej były to kurorty:

 • w Hiszpanii – 17%
 • w Chorwacji – 13%
 • w Grecji – 12% 

Jak będą wyglądały wakacje w 2018 roku ?

W 2018 roku tradycyjnie najpopularniejszy będzie wypoczynek krajowy. Na urlop dwudniowy deklaruje wyjechać kolejno 84% i 68% osób z wykształceniem wyższym i średnim, a także 42% absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. Tylko 24% osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym myśli o urlopie w 2018 roku.

Oczywistym jest fakt, że osoby, które zarabiają więcej, śmielej planują swoje wyjazdy wakacyjne. Dane CBOS pokazują, że n co najmniej dwudniowy wyjazd w celach wypoczynkowych lub turystycznych wybiorą się w tym roku w zdecydowanej większości jedynie ci, którzy dobrze oceniają swoją sytuację materialną, czyli 71% badanych. Dla porównania taki odsetek wśród osób, które żyją na średnim poziomie wyniósł 40%, a wśród źle oceniających swoje warunki materialne już tylko 22%.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

„Zimowa wyprzedaż” w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o specjalnej ofercie kredytów hipotecznych, która trwa od 8 lutego do 14 lutego 2021 roku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
10 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Bytom

Zainteresowany placówkami Kasy Stefczyka w Bytomiu? Tutaj znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
12 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

500 plus dla obywatela Ukrainy

O świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą wnioskować również obywatele Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Jest to finansowa forma pomocy, która ma wesprzeć osoby uciekające z własnego kraju. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus?

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Profi Credit w Poznaniu

Jedną z najpotężniejszych firm pożyczkowych w Polsce jest Profi Credit. Firma oferuje pożyczki pozabankowe online w wysokości nawet 25 000 złotych. Sprawdź dane placówki w Poznaniu.

author
Dominika Byczek
17 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

T-Mobile Usługi Bankowe we Wrocławiu

T-Mobile Usługi Bankowe to popularny bank internetowy, który posiada również ponad 20 placówek stacjonarnych. Sprawdź ofertę i dane szczegółowe na temat placówek we Wrocławiu.

author
Patryk Byczek
06 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Świdnik

Szukasz tanich ofert pożyczkowych w Świdniku? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami dostępnymi przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
29 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj