Jak wynika z najnowszego badania zleconego przez firmę Profi Credit, aż 35% Polaków w ostatnich 2 latach wzięło kredyt lub pożyczkę. Niestety tylko co dziesiąty Klient uważnie czytał umowę.

Autor: Marek Rutkowski
Dodano: 30.11.2017
Udostępnij:

Badanie przygotowała firma ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy pożyczkowej Profi Credit. Poniżej najważniejsze wyniki:

 

35% Polaków wzięło kredyt/pożyczkę w ostatnich 2 latach
Zobowiązania częściej zawierają mężczyźni
Zobowiązanie najchtniej zaciągają osoby w wieku od 25 do 39 lat
Najrzadziej umowy zawierają osoby do 24 lat
54% badanych woli zawierać umowy w oddziałach
Z kredytów i pożyczek online częściej korzystają mężczyźni 
Tylko 10% osób dokładnie czyta umowę kredytu/pożyczki

Jak wynika z badań, informacje o produkcie najczęściej uzyskujemy od:

1) pracowników danej instytucji finansowej – 48% badanych

2) ze strony internetowej banku/firmy pożyczkowej – 35% badanych

3) z innych źródeł w Internecie – 24% badanych

Szkoda, że tylko 10% ankietowanych informacje o swoim zobowiązaniu czerpie z uważnej lektury umowy kredytu czy pożyczki.

Jak wyjaśnia Jarosław Czulak z Profi Credit, „Trzeba pamiętać, że umowa z bankiem bądź instytucją finansową to dokument, który obliguje nas do pewnych czynności związanych z naszymi finansami. Warto poświęcić chwilę i uważnie ją przeczytać, a w razie wątpliwości wyjaśnić wszelkie niejasności z pracownikiem banku lub skonsultować się z prawnikiem”.

Z przeprowadzonych badań wynika, że kredyty i pożyczki są najmniej popularne wśród osób do 24 roku życia. Najchętniej zobowiązania zaciągają ludzie w wieku 5-39 lat. „Gdy kończymy studia i znajdujemy pierwszą pracę, pomoc rodziców staje się coraz bardziej sporadyczna. Zaczynamy się usamodzielniać, podejmujemy decyzje o założeniu rodziny i kupnie mieszkania bądź samochodu. Nic dziwnego, że to właśnie wtedy najczęściej zaciągamy zobowiązanie finansowe” – komentuje Jarosław Czulak.

Co intersujące, badania pokazują, że zobowiązania nadal wolimy zaciągać bezpośrednio w bankowych oddziałach czy placówkach firm pożyczkowych. Tak wskazało aż 54% respondentów. Tylko 32% badanych chciałoby zaciągnąć zobowiązanie przez Internet.

Zdaniem analityków zaufanie do kanału internetowego będzie z czasem coraz większe. Już w tej chwili kredyty online cieszą się dużym zainteresowaniem Klientów, którzy wszystkie formalności chcą załatwić bez wychodzenia z domu. Maksymalna kwota takiego kredytu to nawet 200 000 zł. 

Komentarze