Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym – czy warto?

Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym – czy warto?

author
Halszka Gronek
20 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ludzie, których darzymy zaufaniem i w których mamy bezinteresowne wsparcie, to największy skarb, o jaki warto walczyć. Nic jednak tak nie psuje relacji z bliskimi, jak pieniądze, a zwłaszcza – przyjacielskie i rodzinne pożyczki. Dlaczego?

Spis treści:

  1. O czym pamiętać, pożyczając pieniądze bliskim?
  2. Dokładnie przemyśl udzielenie pożyczki
  3. Przekalkuluj własne możliwości pożyczkowe
  4. Zadbaj o konieczne formalności
  5. Zdecyduj, co z odsetkami
  6. Ustal szczegóły spłaty pożyczki
  7. Licz się z finansowym ryzykiem
  8. Pamiętaj o relacjach z bliskimi
  9. Przemyśl, czy pożyczka nie pogorszy sytuacji bliskiego
  10. Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym - podsumowanie
Zwiń spis treści

O czym pamiętać, pożyczając pieniądze bliskim?

Gdy bliska nam osoba wpada w kłopoty finansowe, pierwszym i często najbardziej oczywistym wyjściem, jakie przychodzi nam do głowy, bywa pożyczenie potrzebującemu naszych własnych pieniędzy. Zanim podejmiemy decyzję o finansowym wsparciu bliskiej nam osoby, warto przemyśleć wszelkie „za” i „przeciw” rodzinnego pożyczania.

W końcu nie bez powodu jedno z polskich przysłów brzmi: „Chcesz stracić przyjaciela – pożycz mu pieniądze!”. Pożyczanie gotówki rodzinie i znajomym bywa bardzo problematyczne i zdarza się, że doprowadza do przykrych sporów, a nawet – pogorszenia relacji między krewnymi. Dlatego właśnie warto zabezpieczyć się przed wszelkimi ewentualnościami rodzinnego pożyczania.

Dokładnie przemyśl udzielenie pożyczki

Każdy, kto choć raz został poproszony o pożyczenie pieniędzy, wie o tym, iż pierwszym i najważniejszym krokiem do podjęcia przez nas decyzji jest chłodna kalkulacja wszystkich „za” i „przeciw”. By móc spokojnie pomyśleć o pożyczeniu bliskiej osobie gotówki, potrzebny jest czas.

Wystarczy poprosić przyjaciela o jeden dzień do namysłu. Czas ten wykorzystać powinniśmy nie tylko na racjonalną analizę sytuacji finansowej – zarówno swojej, jak i osoby, która poprosiła nas o pomoc – lecz także na spokojną kalkulację wszystkich możliwych konsekwencji pożyczania.

Pożyczanie gotówki to naprawdę poważna sprawa, dlatego warto zastanowić się dwa razy, zanim zgodzimy się na pieniężne wsparcie bliskiego. Jeśli bliski potrzebuje pieniędzy od razu, może skorzystać z pożyczek w 15 minut. To, co możemy stracić, jest o wiele cenniejsze od pieniędzy – nasze relacje z przyjaciółmi i rodziną, których nie da się odkupić za żadną kwotę.

Przekalkuluj własne możliwości pożyczkowe

Kluczową kwestią w przypadku rozważania pożyczki dla bliskiego jest chłodna kalkulacja własnych zasobów i możliwości finansowych. W końcu nikt z nas nie powinien pożyczać pieniędzy, jeśli sam znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i ledwo wiąże koniec z końcem. Może bowiem okazać się, że w najbliższym czasie sam będzie zmuszony zaciągnąć zobowiązanie, takie jak np. pożyczka online.

Przemyśleć powinniśmy nie tylko to, czy stać nas na pożyczenie gotówki, lecz także to, czy zdołamy zrealizować plany, na jakich nam zależało.

Nie powinniśmy odkładać własnych potrzeb na później, tylko po to, by udzielić pożyczki krewnemu lub przyjacielowi. Bliskie osoby mogą poczekać. Zrozumieją nasze potrzeby, bo w końcu są naszymi przyjaciółmi – i sami się na tę bliską relację powoływali, chcąc pożyczyć od nas gotówkę. Jeśli więc nie stać nas na udzielenie pożyczki lub po prostu mamy inne plany zakupowe – nasz bliski będzie musiał to zaakceptować i skorzystać z innej pomocy, np. z kredytu na dowolny cel.

Zadbaj o konieczne formalności

Nawet mimo ogromnego zaufania do bliskich warto jest zabezpieczyć się przed wszelkimi ewentualnościami i formalnie udokumentować udzielenie pożyczki. Uchroni to nas przed ewentualnym brakiem spłaty zadłużenia, lecz także – przed konsekwencjami odkrycia pożyczki przez skarbówkę.

Nie każdy z nas wie, że w przypadku udzielania pożyczki rodzinnej na kwotę wyższą niż 500 złotych, polskie przepisy prawne zakładają obowiązek sporządzenia pisemnej umowy pożyczkowej. W zależności od więzi, jakie łączą nas z pożyczkobiorcą, różny będzie także próg kwotowy, powyżej którego konieczne będzie opłacenie podatku od pożyczki.

Zadbanie o wszelkie formalności uchroni nas nie tylko przed karą nałożoną na nas przez Urząd Skarbowy, lecz także będzie naszym zabezpieczeniem na wypadek braku spłaty zadłużenia.

Jeśli więc planujesz udzielić pożyczki bliskiej osobie, zadbaj o odpowiednią umowę i dowód przekazu pieniędzy.

Zdecyduj, co z odsetkami

Większość pożyczek udzielanych na rzecz przyjaciół lub krewnych to transakcje nieoprocentowane, czyli nieprzewidujące żadnych odsetek na rzecz pożyczkodawcy. Rozwiązanie takie jest wyjątkowo korzystne dla potrzebujących gotówki bliskich – lecz nie dla osoby udzielającej wsparcia finansowego.

Jeśli więc zostałeś poproszony przez bliską Ci osobę o pożyczenie gotówki na palącą się potrzebę, pomyśl, czy udzielone przez Ciebie wsparcie ma podlegać oprocentowaniu.

To właśnie Ty, jako osoba pożyczająca, znajdziesz się w pozycji uprzywilejowanej do tego, by narzucać warunki transakcji. Udzielenie darmowej pożyczki nie jest dla pożyczkodawców opłacalne. Jeśli więc mamy pożyczyć komuś własne, ciężko zarobione i oszczędzane pieniądze, warto pomyśleć nad symbolicznym wynagrodzeniem za taką pomoc. I nie chodzi tu o kuriozalnie wysokie odsetki, lecz sprawiedliwą i adekwatną do kwoty udzielonego wsparcia dolę.

Ustal szczegóły spłaty pożyczki

Jeśli zgodzisz się na to, by udzielić pożyczki bliskiej osobie, nie proponuj, by pieniądze zostały Ci oddane „kiedy będzie to możliwe” lub „spokojnie, oddasz, jak będziesz mógł”. W takim przypadku pożyczkobiorcy na pewno nie będzie się śpieszyć ze zwrotem długu. Zanim więc wręczymy krewnemu lub przyjacielowi obiecaną gotówkę, dokładnie przemyślmy wszystkie formalności i skonsultujmy je z pożyczkobiorcą.

Ustalmy, kiedy nastąpić ma zwrot pieniędzy, jakie przewidujemy odsetki i czy wolimy odzyskać dług w całości, czy może ratalnie.

Wszystkie wspólnie zatwierdzone ustalenia warto jest spisać na umowie, by w razie problemów ze spłatą zobowiązania mieć dowód udzielenia pożyczki i potwierdzenie dla ustalonych warunków zwrotu pieniędzy.

Licz się z finansowym ryzykiem

Każda pożyczka, nie tylko ta udzielana bliskim nam osobom, wiąże się z pewnym ryzykiem. Każdy potencjalny pożyczkodawca powinien mieć świadomość wszystkich ewentualnych konsekwencji udzielania wsparcia finansowego osobom trzecim. W przypadku pożyczania pieniędzy rodzinie lub znajomym sytuacja ta jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Egzekwując zaległą spłatę zobowiązania od nieznajomych, nie będziemy czuć się niezręcznie – lecz upominanie się o zwrot pieniędzy od bliskich może okazać się być trudne i niekomfortowe.

Zawsze powinniśmy liczyć się także z możliwością nieoddania pieniędzy przez bliskich. W takim wypadku z pewnością poczujemy się wykorzystani i silnie zawiedzeni. Ucierpi na tym nie tylko nasz portfel, lecz i zaufanie do najbliższych.

Pamiętaj o relacjach z bliskimi

W przypadku ewentualnych problemów ze spłatą pożyczki najbardziej zagrożone okażą się być nie tylko nasze finanse, lecz także relacje z bliskimi. Pieniądze bowiem to nie wszystko – można jest stracić, a życie toczyć się będzie dalej. Jednak utraty najbliższych nie da się niczym zrekompensować. Jeśli nie jesteśmy gotowi na udzielenie zobowiązania, możemy zaproponować inne rozwiązanie, takie jak np. pożyczka na dowód.

Opóźnienia w spłacie zaciągniętej u nas pożyczki wiązać się będą z wieloma nieprzyjemnymi sporami, utratą zaufania do bliskich, a nawet możliwością zerwania wzajemnego kontaktu na wiele długich lat.

Istnieje też jednak pozytywny scenariusz: nasz przyjaciel terminowo i bezproblemowo spłaci zaciągniętą u nas pożyczkę, my zdobędziemy do niego jeszcze większe zaufanie, a on nigdy nie zapomni nam tego, że uwierzyliśmy w siłę łączących nas relacji i zgodziliśmy się udzielić mu pomocy finansowej.

Przemyśl, czy pożyczka nie pogorszy sytuacji bliskiego

Bywa tak, że zostajemy poproszeni o pożyczenie pieniędzy tylko dlatego, że bliska nam osoba nie ma już możliwości otrzymania pomocy z banku lub innej instytucji pożyczkowej. W takim wypadku warto się upewnić, czy udzieleniem wsparcia nie pogorszymy jedynie jej sytuacji. Jeśli nasz bliski ma na karku już kilka innych zobowiązań finansowych, pożyczenie mu kolejnych pieniędzy może „dolać oliwy do ognia” i zepchnąć go w głębię spirali zadłużenia.

Tworząc kolejne zobowiązanie, nie tylko nie poprawi on swej sytuacji materialnej, lecz jeszcze poważniej popadnie w długi. Zastanawiając się nad udzieleniem pożyczki krewnemu, ustalmy więc, czy nie utracił on kontroli nad własnymi finansami i czy nie potrzebuje innego wsparcia, niż pieniężne. Spytajmy jego najbliższych i krewnych, czy znają jego sytuację materialną i czy mają informację na temat jego wypłacalności.

Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Na pytanie o to, czy warto pożyczać pieniądze najbliższym, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością znaleźlibyśmy wielu pożyczkodawców, którzy stanowczo odradzają takiego rozwiązania, jak i wielu takich, którzy mają dobre doświadczenia w kwestii udzielania pożyczek bliskim.
  • Wszystko to bowiem zależy on naszej indywidualnej sytuacji – od tego, na jak dużą sumę mamy udzielić pożyczki, jakie łączą nas relacje z danym krewnym, czy już kiedyś pożyczaliśmy sobie wzajemnie gotówkę i czy darzymy siebie szczerym zaufaniem.
  • W przypadku wszystkich pożyczek rodzinnych jedna kwestia pozostaje niezmienna – konieczność racjonalnego i w pełni świadomego podejścia do sprawy. Jeśli więc zdecydujemy się udzielić wsparcia bliskiej osobie, chłodno przekalkulujmy zarówno własną, jak i jego sytuację, i zadbajmy o wszelkie formalności.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Michał
Michał
2020-04-18 15:05:44

Najmniejsze zmartwienie to mają żule.zaczepiają każdego kogo spotkają.Pożycz 1 zł/2 zł/3 zł + druga grupa.Spotykasz dawnych znajomych ze Szkoły/Pracy.Co słychać ej masz może ze 30 zł pożyczyć??I tacy niczym się nie krępują

nikola
nikola
2018-09-27 06:30:45

Nic jednak tak nie psuje relacji z bliskimi, jak pieniądze, a zwłaszcza - przyjacielskie i rodzinne pożyczki - świeta racja!!!!!

Podobne artykuły

Jak zastrzec kartę w Santander Consumer Banku?

Doszło do sytuacji, w której utraciłeś swoją kartę płatniczą Santander Consumer Banku? W takim przypadku należy jak najszybciej zastrzec narzędzie płatnicze, aby Twoje pieniądze nie wpadły w niepowołane ręce. Sprawdź, jak najszybciej możesz zastrzec kartę w Santander Consumer Banku.

author
Patryk Byczek
10 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Papiery wartościowe – co to?

Papiery wartościowe są nieodłącznym centralnym systemem finansowym. Stanowią one kluczowy instrument inwestycyjny dla wielu osób oraz instytucji na całym świecie. Ich zrozumienie jest niezwykle istotne dla każdej osoby zainteresowanej finansami i inwestycjami. Sprawdźmy czym dokładnie są papiery wartościowe, a także jakie rodzaje papierów możemy wyróżnić.

author
Julia Wierciło
03 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Chińczycy wycofają się z Deutsche Banku

Jeden z czołowych akcjonariuszy Deutsche Banku, chiński konglomerat HNA, ma w zamiar sprzedać wszelkie posiadane udziały tejże instytucji. Takie media prasowe, jak Bloomberg czy The Wall Street Journal nieoficjalnie poinformowały, że HNA chce skupić się na własnej działalności.

author
Patryk Byczek
10 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Licytacja nieruchomości

Jednym ze sposobów dochodzenia należności dłużnika jest egzekucja należących do niego nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem są one sprzedawane w drodze publicznych licytacji. Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące licytacji nieruchomości w jednym miejscu. 

author
Dominika Byczek
02 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski z wyróżnieniami Innovation 2020

ING Bank Śląski, według firmy SAR, jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm. Instytucji w konkursie Innovation 2020 wręczono aż cztery statuetki: jedną złotą, jedną srebrną oraz dwie brązowe.

author
Patryk Byczek
23 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

SKOK Chmielewskiego Chodzież

Kasa Chmielewskiego jest jednym większych SKOK-ów dostępnych w Polsce. Instytucja zgromadziła już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Chodzież – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
09 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj