Wczoraj w artykule Mały ZUS dla małych firm | Najważniejsze informacje informowaliśmy o rządowym projekcie obniżki stawki ZUS dla najgorzej zarabiających przedsiębiorców. Eksperci mówią już o wpływie takiej regulacji na różne sfery życia finansowego - w tym na emerytury i gospodarkę państwa. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 27.06.2018
Udostępnij:

Istotą "małego ZUS-u dla małych firm" jest obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne. Obniżka ma być proporcjonalna do przychodów danego przedsiębiorcy. Mniejszy ZUS ma przysługiwać każdemu przedsiębiorcy, którego przychody nie przekroczą 2.5-krotności minimalnego wynagrodzenia. 

Założenie własnej działalności jako bardziej opłacalne

Jeremi Modrasiewicz z Konfederacji Lewiatan twierdzi, że mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne są kierowane głównie do osób, które nie mogą podjąć pracy na pełnym etacie, ponieważ mają obowiązki rodzinne (młode matki zajmujące się dziećmi) lub nie znajdują dla siebie dogodnych ofert pracy (zarobki na umowie o pracę są dla nich zbyt niskie). Najczęściej takie osoby podejmują się pracy dorywczej lub nieoficjalnej (na czarno). 

Nowe przepisy mają sprawić, że choć częśc z tych osób zdecyduje się na wyjście z szarej strefy i założenie rejestrowanej działalności gospodarczej. 

Co z emeryturami ?

Według wstępnych wyliczeń emerytury dla osób odprowadzających mały ZUS będą musiały być dofinansowane przez państwo. Rząd gwarantuje każdemu emeryturę minimalną, dlatego będzie musiał ściągnąć te pieniądze z innych podatników. 

Bez znaczącego wpływu na gospodarkę 

W gospodarce liczy się głównie produktywność pracy, dlatego nie ma znaczenia, czy ktoś jest zatrudniony u siebie samego, czy u kogoś. Jeżeli osoby, dotychczas niemogące znaleźć dla siebie zajęcia, dzięki obniżonym składkom ZUS zostaną zachęcone do podjęcia własnej działalności, to będzie to korzystne dla gospodarki państwa tak samo, jak gdyby po prostu znalazły pracę. 

Wnioski wyciągniemy za 2 lata

Póki co możemy jedynie szacować i przeliczać, ale to, jaki będzie rzeczywisty wpływ obniżonego ZUS-u na gospodarkę, okaże się tak naprawdę dopiero za 2 lata. Dlatego też Jeremi Modrasiewicz postuluje, by przez ten pierwszy okres stale monitorować wpływ obniżenia składek na finanse publiczne. 


 

Komentarze