Wyroki UOKiKu dotyczące ochrony konsumentów

Wyroki UOKiKu dotyczące ochrony konsumentów

autor wpisu
Wozniak
10 maja 2017
Urząd Ochrony Klientów i Konsumentów poinformował w komunikacie o wyrokach sądowych, dotyczących decyzji/pozwów UOKiK w zakresie ochrony konsumentów. Ukarane firmy to między innymi Pekao Leasing, Profi Credit oraz Provident.

Pekao Leasing vs UOKiK

Sprawa toczyła się pod sygnaturą VI ACa 1070/15. Sąd w całości utrzymał w mocy decyzję prezesa UOKiK (wydaną w maju 2013). Urząd uznał wówczas, że Pekao Leasing stosował nieuczciwe praktyki rynkowe, polegające na zastosowaniu takich wzorców umów, które mogły wprowadzić Klientów w błąd. Inne zarzuty dotyczyły stosowania praktyk ograniczających prawo Klienta do naprawy, odstąpienia od umowy oraz obniżenia ceny – w przypadku zakupu w czasie aukcji internetowych. UOKiK nałożył karę w wysokości 899 tyś. zł. Sąd zmniejszył ją do 562 tyś. zł.

Profi Credit vs UOKiK

Sprawa prowadzona była pod sygnaturą VI ACa 1213/15. UOKiK zarzucił firmie pożyczkowej, że nie przekazuje ona Klientom „rzetelnej i prawdziwej” informacji dotyczącej zawieranych umów, możliwości ich rozwiązania oraz wysokości oprocentowania w przypadku przeterminowania zadłużenia. W rezultacie UOKiK nałożył karę w wysokości 836 tyś. zł, która została utrzymana przez Sąd Apelacyjny. Więcej informacji o firmie znajdziecie tutaj:

https://www.zadluzenia.com/artykul/509,wszystko-o-profi-credit/

Provident Polska vs UOKiK

Postępowanie prowadzone było pod sygnaturą VI ACa 1811/15. Provident miał w reklamach prasowych wskazać, że umowy zawierane z Klientami są jednymi z najlepszych dostępnych na rynku kredytów konsumenckich. Pierwotnie UOKiK nałożył karę w wysokości 484 tyś. zł, która została jednak zmniejszona przez Sąd Apelacyjny do 30 tyś. zł.

Wszystkie wyroki Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajdziecie na stronie http://decyzje.uokik.gov.pl/bp/wyroki.nsf

Wyroki dotyczą między innymi praktyk ograniczających konkurencję, naruszeń zbiorowych interesów konsumentów czy uznania klauzul za niedozwolone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Opole Lubelskie
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
05 lipca 2021

Santander Consumer Bank Opole Lubelskie

Czynsz opłacamy na końcu
Blog
author
Dominika Sobieraj
27 września 2018

Czynsz opłacamy na końcu

Rynek e-pożyczek zagrożony
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
13 kwietnia 2013

Rynek e-pożyczek zagrożony

Biuro Informacji Gospodarczej
Bezpieczne pożyczanie
autor wpisu
Maciej_Stanko
15 grudnia 2012

Biuro Informacji Gospodarczej

Porównaj