Nie boimy się używać kart za granicą. Co więcej, to jeden z najczęściej używanych przez Polaków środków płatniczych na wakacjach.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 07.07.2018
Udostępnij:

Używamy kart, ale przed wyjazdem chętnie odwiedzamy kantor

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, w użyciu jest ponad 39 mln kart płatniczych. Coraz rzadziej używamy gotówki, a za drobne zakupy zwykle płacimy zbliżeniowo. 

Polaków zapytano o to, w jaki sposób najchętniej płacą za granicą. Okazuje się, że karty zajęły pod tym względem pierwsze miejsce. Uważamy, że jest to jeden z najlepszych sposobów płatności poza granicami kraju. 

Prawie 30% respondentów deklaruje, że właśnie w taki sposób będzie płacić za zakupy i inne przyjemności podczas wakacji. Odsetek wskazań zależy jednak od zarobków – 37% Polaków, którzy zarabiają miesięcznie ponad 7 tys. zł woli używać plastików. Zwolennikami płatności za pomocą karty są przede wszystkim ludzie młodzi.

Popularność kart za granicą nie oznacza, że Polacy nie używają już w ogóle gotówki w trakcie urlopu. Chętniej wypłacają pieniądze z bankomatów, o ile wypłaty są całkowicie darmowe – taką odpowiedź wskazało 10% ankietowanych.

Co z kantorem?

17% Polaków przed wyjazdem odwiedza kantor i wymienia złotówki na potrzebną walutę. Co ciekawe, to właśnie panie częściej decydują się na ten krok – ponad 25% wskazań Polek. 

Przed wybraniem się na urlop, warto zadbać o dwa rodzaje płatności. W przypadku, kiedy będziemy mieli problemy z kartą, to uratuje nas wcześniej wpłacona lub wymieniona gotówka.

Komentarze