Za granicą najchętniej płacimy kartą

Za granicą najchętniej płacimy kartą

author
Aneta Jankowska
07 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Nie boimy się używać kart za granicą. Co więcej, to jeden z najczęściej używanych przez Polaków środków płatniczych na wakacjach.

Używamy kart, ale przed wyjazdem chętnie odwiedzamy kantor

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, w użyciu jest ponad 39 mln kart płatniczych. Coraz rzadziej używamy gotówki, a za drobne zakupy zwykle płacimy zbliżeniowo. 

Polaków zapytano o to, w jaki sposób najchętniej płacą za granicą. Okazuje się, że karty zajęły pod tym względem pierwsze miejsce. Uważamy, że jest to jeden z najlepszych sposobów płatności poza granicami kraju. 

Prawie 30% respondentów deklaruje, że właśnie w taki sposób będzie płacić za zakupy i inne przyjemności podczas wakacji. Odsetek wskazań zależy jednak od zarobków – 37% Polaków, którzy zarabiają miesięcznie ponad 7 tys. zł woli używać plastików. Zwolennikami płatności za pomocą karty są przede wszystkim ludzie młodzi.

Popularność kart za granicą nie oznacza, że Polacy nie używają już w ogóle gotówki w trakcie urlopu. Chętniej wypłacają pieniądze z bankomatów, o ile wypłaty są całkowicie darmowe – taką odpowiedź wskazało 10% ankietowanych.

Co z kantorem?

17% Polaków przed wyjazdem odwiedza kantor i wymienia złotówki na potrzebną walutę. Co ciekawe, to właśnie panie częściej decydują się na ten krok – ponad 25% wskazań Polek. 

Przed wybraniem się na urlop, warto zadbać o dwa rodzaje płatności. W przypadku, kiedy będziemy mieli problemy z kartą, to uratuje nas wcześniej wpłacona lub wymieniona gotówka.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Police

Planujesz wziąć kredyt gotówkowy, ale nie orientujesz się w ofertach, które dostępne są dla mieszkańców Polic? W takim razie sprawdź je wszystkie w naszym rankingu. Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać, to 300 000 zł, a spłata może być rozłożona nawet na 10 lat.

author
Dominika Byczek
13 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Uber sprawdzi trzeźwość pasażerów

Amerykańskie przedsiębiorstwo Uber Technologies Inc. wdraża nową technologię do swego systemu usług transportu samochodowego. Mobilna aplikacja Uber ma sprawdzać trzeźwość pasażerów.

author
Halszka Gronek
21 czerwca 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wandoo zwiększa kwotę darmowej pożyczki

Nawet 2500 zł darmowej pożyczki mogą otrzymać nowi Klienci w Wandoo. Nie zmienił się okres spłaty - pieniądze nadal możemy oddać w ciągu 30 dni lub przedłużyć spłatę.

author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Oszustwa podczas płatności elektronicznych

Podczas robienia zakupów przez Internet Polacy chętnie korzystają z możliwości opłacenia zamówienia szybkim przelewem. Cała procedura płatności odbywa się bowiem w kilka minut. Tę prostotę i szybkość dokonania takich transakcji wykorzystują oszuści przechwytując loginy i hasła do bankowości internetowej.

author
Alicja Hirsekorn
19 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kredyt hipoteczny Lublin

Szukasz najlepszego kredytu hipotecznego w Lublinie? Sprawdź ranking najlepszych ofert. Wniosek o kredyt możemy bezpłatnie złożyć przez Internet lub w oddziale banku w Lublinie. Maksymalna kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Aleksandra Gościnna
02 marca 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Otwórz konto z kartą i aplikacją i zgarnij 200 zł” w Banku Pekao

W Banku Pekao wciąż trwa promocja, w której za założenie Konta Przekorzystnego i spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć 200 złotych premii. Promocja trwa do 20 maja 2020 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
17 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj