Jak aktywować kartę płatniczą?

Jak aktywować kartę płatniczą?

author
Julia Wierciło
09 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Aby używanie karty płatniczej było możliwe, w pierwszej kolejności po jej otrzymaniu należy dokonać aktywacji, a także nadać jej kod PIN. Ta czynność jest bardzo prostym, ale mimo tego niezbędnym etapem, który pozwoli nam uiszczać płatności za pomocą karty. Sprawdźmy jak krok po kroku dokonać aktywacji karty płatniczej oraz jak nadać indywidualny kod, który zabezpieczy dostęp do naszych środków. Sprawdzimy również jak wykonać taką operację w poszczególnych bankach.

Spis treści:

 1. Jak aktywować kartę płatniczą? 
 2. Aktywacja karty płatniczej - sposoby
 3. Nadanie kodu PIN
 4. Jak aktywować kartę? - poszczególne banki
Zwiń spis treści

Jak aktywować kartę płatniczą? 

Najprostszym sposobem na aktywację nowej kartę płatniczej jest dokonanie transakcji w terminalu przy użyciu ustalonego kodu PIN.

Aby aktywacja karty była możliwa, w pierwszej kolejności musimy otrzymać ją fizycznie. W momencie dostarczenia przesyłki, która zawiera plastikową kartę, możemy przejść do jej zdalnej aktywacji.

Nadanie kodu PIN nie zawsze jest równoznaczne z aktywacją karty. Wszystko zależy od tego, z usług którego banku korzystamy.

W niektórych przypadkach, nadanie kodu PIN i aktywacja karty to dwie rożne operacje. Aby dokonać pełnej aktywacji należy wykonać jedną z dwóch podanych niżej czynności:

 • zapłacić za pomocą karty w terminalu płatniczym i użyć kodu PIN,
 • dokonać transakcji w bankomacie przy użyciu kodu PIN.

Należy pamietać o tym, że transakcje zbliżeniowe zazwyczaj nie aktywują naszej karty płatniczej, a taka operacja zostanie odrzucona. Aby aktywacja i płatność zostały zrealizowane, musimy użyć kodu PIN. Dotyczy to zarówno kart debetowych, jak i kart kredytowych. W przypadku pozabankowych kart kredytowych proces aktywacji może wyglądać podobnie.

W przypadku wydawania nowych kart, które mają zastąpić stare egzemplarze, kod PIN zawzyczaj pozostaje taki sam. W takiej sytuacji wystarczy dokonać transakcji w terminalu płatniczym lub bankomacie przy użyciu starego kodu PIN.

Aktywacja karty płatniczej - sposoby

Aktywację karty płatniczej możemy przeprowadzić na kilka rożnych sposobów. Mimo tego należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Oficjalna strona Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego przytacza przykłady najpopularniejszych oszustw finansowych. Wśród nich znajdują się także próby wyłudzenia poprzez aktywację nowych urządzeń w bankach. Oszuści podszywający się pod instytucje finansowe rozsyłają link, za pomocą którego należy zalogować się do bankowości elektronicznej. Po podaniu danych, cyberprzestępcy zyskują dostęp do naszego konta.

Sprawdźmy, które ze sposobów aktywacji umożliwią nam bezpieczne rozpoczęcie realizowania płatności.

Sposoby na aktywację karty płatniczej:

 

 • transakcja za pomocą kodu PIN – aby aktywacja odbyła się pomyślnie, przy realizowaniu płatności za zakupy lub usługi musimy użyć karty w terminalu płatniczym. Należy pamietać o użyciu kodu PIN,
 • użycie karty w bankomacie – aktywacja jest możliwa rownież za pomocą operacji realizowanych w bankomacie. W tym wypadku także należy zwrócić uwagę na to, aby transakcję, którą realizujemy potwierdzić kodem PIN,
 • kontakt z infolinią – jeśli nie posiadamy aplikacji naszego banku lub nie chcemy korzystać z możliwości, które oferuje nam bankowość elektroniczna, możemy skorzystać z infolinii. W tym wypadku aktywacja i otrzymanie kodu PIN poprzez kontakt telefoniczny są jak najbardziej dostępne,
 • użycie bankowości elektronicznej – ten sposób pozwala na szybkie i zazwyczaj bezproblemowe aktywowanie karty płatniczej. Skorzystanie z aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej zapewnia nam także bezpieczeństwo. Wystarczy zalogować się, stworzyć kod, a następnie samodzielnie aktywować kartę.

Jeżeli zmagamy się z problemami finansowymi możemy rozważyć skorzystanie z karty kredytowej z limitem dla zadłużonych.

Nadanie kodu PIN

W przypadku zupełnie nowej karty i braku kodu zabezpieczającego, musimy samodzielnie nadać odpowiadający nam PIN. Sprawdźmy na co powinnismy zwrócić szczególną uwagę.

Bezpieczne nadanie kodu PIN: 

 • wymyśl unikatowy kod – kod PIN powinien być przede wszystkim bezpieczny. Pamiętajmy o tym, że bardzo proste ciągi liczb czy kombinacje odpowiadające datom naszych urodzin nie są dobrym pomysłem. Karta blokuje się po trzech nieudanych próbach, zatem nie ułatwiajmy kradzieży naszych środków i nadajmy kod, który jest trudny do odgadnięcia.
 • inna karta – inny kod PIN – jeśli posiadamy więcej niż jedną kartę płatniczą, dobrym rozwiązaniem może być nadanie rożnych kodów dostępu do każdej z nich.
 • ustaw limit na karcie – chcąc zachować bezpieczeństwo po nadaniu kodu PIN, dobrym krokiem może okazać się ustanowienie limitów transakcyjnych. Jest to szczególnie ważne przy realizowaniu płatności zbliżeniowych.
 • nie noś ze sobą zapisanego kodu PIN – niektóre osoby decydując się na zapisanie kodu, nie myślą o przykrych konsekwencjach. Szczególnie, jeżeli karteczkę z podpowiedzią schowają w swoim portfelu. W przypadku ewentualnej kradzieży złodziej zyskuje pełny dostęp do konta.

Jak aktywować kartę? - poszczególne banki

Procedura aktywacji kart płatniczych w rożnych bankach wygląda bardzo podobnie. Sprawdźmy jak przejść przez ten proces krok po kroku.

mBank – w pierwszej kolejności należy uruchomić aplikację mobilną lub skorzystać z bankowości internetowej. Następnie wybrać zakładkę o nazwie „produkty – karty”. Po wybraniu karty, którą chcemy aktywować wybieramy „aktywuj kartę”. Po tej operacji nadajemy PIN i zatwierdzamy.

ING Bank Śląski – po wejściu w aplikację lub zalogowaniu się do bankowości elektronicznej należy wybrać opcję „karty i płatności telefonem”. Następnie wybieramy interesującą nas kartę i ustalamy kod PIN. W tym wypadku konieczne jest zrealizowanie płatności wkładając kartę do terminala i zatwierdzenie PIN-em.

PKO BP – w tym wypadku aktywacja i nadanie kodu PIN stanowią dwie osobne czynności.

Aby aktywować kartę należy:

zalogować się do bankowości elektronicznej lub aplikacji. Wchodzimy w zakładkę „karty”, a następnie wybierając kartę, którą chcemy aktywować, rozwijamy szczegóły. W tym momencie należy podać kod CVC/CVV i potwierdzić operację.

Aby nadać kod PIN należy:

Po zalogowaniu wybieramy zakładkę „karty-szczegóły”, a następnie klikamy w opcję „nadaj PIN”.

BNP Paribas – od razu po zalogowaniu należy wybrać zakładkę „finanse”, a następnie „karty”. Klikamy w „aktywuj-nadaj PIN”.

Millennium – w pierwszej kolejności logujemy się na nasze konto, a następnie wybieramy opcję „aktywacja karty”. W tym momencie nadajemy kod PIN.

Alior Bank – tak jak w przypadku większości banków, najpierw należy zalogować się na nasze konto bankowe. Wybieramy interesującą nas kartę i klikamy w opcję „aktywuj”, a następnie „aktywuj kartę”. Na tym etapie nadajemy kod PIN i zatwierdzamy operację.

Źródła:

https://cebrf.knf.gov.pl/komunikaty/artykuly-csirt-knf/362-ostrzezenia/868-przeglad-wybranych-oszustw-internetowych-kwiecien-2023

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile wynosi budżet na 2019 rok?

Sejm uchwalił budżet na rok 2019. Ustawę poparło 241 posłów, 192 posłów było przeciwko, a 2 wstrzymało się od głosu. Projekt przewiduje, że 288 294 520 000 złotych wyniosą dochody państwa, a wydatki 416 794 520 000 złotych.

author
Patryk Byczek
16 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Opole Lubelskie

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Opolu Lubelskim – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
05 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyt gotówkowy Kłobuck

Chcesz otrzymać najlepszy kredyt gotówkowy w Kłobucku? Sprawdź nasz ranking. Maksymalna kwota kredytu to nawet 200 000 zł, a spłatę możemy rozłożyć na 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Alior Bank w Nowym Dworze Gdańskim

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Nowym Dworze Gdańskim – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
12 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Raiffesen uruchamia własne TFI

Pod koniec maja, Raiffeisen Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, otrzymało zgodę od Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki temu może teraz prowadzić działalność w zakresie tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi.

author
Aneta Jankowska
10 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Pożyczki bez zaświadczeń Września

Szukasz pożyczki bez zaświadczeń dopasowanej do swoich potrzeb? Sprawdź nasz ranking, w którym ujęte są wszystkie pożyczki chwilówki dostępne w Twoim mieście!

author
Patryk Byczek
28 czerwca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj