Zakład Ubezpieczeń Społecznych kolejny raz ostrzega przed atakami cyberprzestępców. Klienci ZUS dostają podrobione wiadomości e-mail, które informują o zaległościach w opłacaniu składek.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 12.10.2018
Udostępnij:

Zakład przestrzega przed otwieraniem takowej wiadomości. Link dołączony do e-maila jest, wbrew pozorom, zaprogramowanym wirusem, który po otworzeniu może zainfekować urządzenie. Instytucja informuje, że nie wysyła do swoich Klientów jakichkolwiek wiadomości. 


 

Fałszywe wiadomości

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku mówiła, że w ostatnim tygodniu ZUS odbierał bardzo dużo telefonów od zaniepokojonych Klientów, którzy informowali o bardzo dziwnych wiadomościach. E-maile były zatytułowane jako „Zaległe składki”, lecz spostrzegawczy odbiorcy zwrócili uwagę na adres nadawcy, którego końcówka wskazywała na rządową domenę. Iwona Kowalska-Matis podkreśla, że jakiekolwiek adresy e-mailowe od ZUSu nie mają końcówki, tak jak w tym przypadku, „gov.pl”. 

Treść wiadomości naprowadzała odbiorców na to, żeby potwierdzili oni odbieranie wiadomości. To właśnie wtedy, najprawdopodobniej, oprogramowanie urządzenia było opanowywane przez wirusa.


 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina

ZUS przypomina swoim Klientom, że elektronicznie z nimi nie koresponduje. Jedyna elektroniczna forma kontaktu ma miejsce jedynie wtedy, gdy Klient posiada indywidualny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i dodatkowo wyraził zgodę na taką formę kontaktu. Zakład nalega również, żeby na jakiekolwiek podejrzane wiadomości nie odpowiadać, a zawartych w nich linków, czy dołączonych załączników nie otwierać.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy też pytań, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o kontakt pod numerem 22 560 16 00 (Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS) lub w najbliższym oddziale.
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja państwowa, jednostka sektora finansowego realizująca cele i zadania dotyczące zakresu ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. Instytucja została założona w 1934 roku. Do grupy organów ZUSu należą:

– Prezes (powoływany przez Premiera RP)
– Zarząd (złożony z 2-4 członków powoływanych rzez Radę Nadzorczą)
– Rada Nadzorcza (powoływana przez Premiera RP, złożona z 15 członków , których kadencja trwa 5 lat).

Cały ZUS składa się z:

– Centrali Zakładu
– 43 oddziałów
– 212 inspektoratów
– 70 biur terenowych.
 

Komentarze