Zaległości polskich emerytów
Coraz więcej osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia ma problem z regularnym i terminowym opłacaniem rachunków, czy spłatą zaciągniętych zadłużeń. Kwota średniego zadłużenia na osobę, wśród osób starszych, plasuje się w granicy dwudziestu jeden tysięcy złotych. Rekordzistą jest mazowszanin z długiem wynoszącym blisko sto pięć milionów złotych.
ZADŁUŻONY EMERYT
Rezygnacja z pracy
Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor przeprowadził badanie, z którego wynika, że pięćdziesiąt sześć procent obecnych emerytów z własnej woli zrezygnowało z pracy. Dwanaście procent badanych potwierdziło, że pracodawca był powodem rezygnacji z posady. Trzy na cztery osoby są zadowolone ze zmiany statusu z pracownika na emeryta, zaś co szósta osoba żałuje tej decyzji. Co dziesiąty respondent nie potrafi postawić jednoznacznej oceny.
Wcześniejsza emerytura
W związku z reformą emerytalną, która weszła w życie 1 października ubiegłego roku, liczba osób utrzymująca się z emerytury znacznie wzrośnie – informuje BIG InfoMonitor. W ostatnim kwartale 2017 roku ZUS odnotował wpłynięcie czterystu dwudziestu czterech tysięcy wniosków o przejście na wcześniejszą emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na chwilę obecną zaakceptował trzysta trzynaście tysięcy wniosków.
Przepisy obowiązujące od października ubiegłego roku pozwalają kobietom przejść na emeryturę po skończeniu sześćdziesięciu lat, podczas gdy wcześniejszy minimalny wiek emerytalny wśród kobiet wynosił sześćdziesiąt siedem lat.
Wysokość świadczeń
Obniżony wiek emerytalny ma również wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych. Kobiety rezygnujące z pracy w wieku sześćdziesięciu lat mogą liczyć na emeryturę rzędu 1614 złotych. Średnia emerytura u mężczyzn plasuje się na poziomie 2699 złotych. Różnica jest taka, że Panowie mogą przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu sześćdziesiątego piątego roku życia, co może przynieść wyższe świadczenia.
Sytuacja emerytów
Zaległości finansowe seniorów rosną znacznie szybciej, niż dłużników ogólnie. W ciągu roku zadłużenie wzrosło o prawie trzy tysiące, zaś przez ostatnie dwa lata o ponad pięć tysięcy złotych.
Emeryci mają bardzo różną sytuację materialną. Głównie dlatego, że wysokość emerytury każdego z nich jest zazwyczaj inna. Kolejnymi powodami są oszczędności lub ich brak oraz lepszy lub gorszy stan zdrowia.
Badanie pokazało, że tak zwaną „poduszkę finansową” posiadało czterdzieści pięć procent emerytów i tylko dwadzieścia siedem procent emerytek.
Dodaj komentarz