Zamek krzyżacki w Szymbarku od 7 marca bieżącego roku ma nowego właściciela. Ruiny występujące w filmie „Król Olch” zostały wylicytowane przez Grzegorza Sławczyka za sumę 1 830 000 złotych.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 09.03.2018
Udostępnij:

Firma IBC Investments planuje przywrócić budowli pierwotną świetność, która w przyszłości ma łączyć historię z komercją. Na początku jednak włożyć trzeba dużo czasu i pracy, żeby zamek stał się miejscem bezpiecznym.

Właściciel

Zamek został wykupiony na licytacji komorniczej, która 7 marca odbyła się w Iławie. Nowym właścicielem posiadłości jest firma IBC Investments, której udało sie wykupić zamek za prawie 2 000 000 złotych. Warto dodać, że do zamku przynależy ziemia o poiwerzchni 13 hektarów.

Chętni byli również inni. Fundacja Twoje Dziedzictwo również chciała wykupić zamek, w związku z czym rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na ten cel. Ostatecznie nie udało się go spełnić.

Historia

Czternastowieczna budowla w stan ruiny popadła w roku 1946, kiedy żółnierze radzieccy, których zamek był bazą, postanowili go podpalić. Przełomowym momentem miał być rok 1997, kiedy osoba prywatna przejęła posiadłość. Stało się jednak całkowicie inaczej. Badania przeprowadzane na terenie szymbarskiego zamku doprowadziły do pogorszenia się jego stanu technicznego. Ostatecznie w lutym tego roku zamek oddano na licytację. Na chwilę obecną w przystępnym stanie ostało się dziesięć baszt i mury budowli.

Zamek był jednym z miejsc, w którym kręcono sceny do filmu Volkera Schlöndorffa, pod tytułem „Król Olch”. Główną rolę w tym filmie grał światowej klasy amerykański aktor John Malkovich.

Przyszłość

Nowy właściciel nie ukrywa, że planach jest stworzenie miejsca, które będzie na siebie zarabiało. Prawdopodobnie będzie to muzeum, lecz na chwilę obecną więcej jest pytań, niż odpowiedzi. Moment przejęcia budowli może nastąpić dopiero nawet za kilka miesięcy, dlatego też firma IBC Investments ma sporo czasu na stworzenie projektu nowego, odnowionego zamku.

Mieszkańcy i władze gminy Iławy oferując swoją pomoc, bardzo liczą na to, że nowy właściciel poważnie podejdzie do tematu odrestaurowania zamku.
 

Komentarze