Kiedy alimenty ulegają przedawnieniu?
Alimenty są świadczeniem obowiązkowym, a celem ich wypłacania jest zapewnienie podopiecznemu środków potrzebnych do życia. Niestety, nie wszyscy zobowiązani rodzice uiszczają płatności w terminie. W wielu przypadkach dziecko w ogóle nie otrzymuje zasądzonych pieniędzy, które są konieczne do jego utrzymania. Rodzic, który nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego staje się dłużnikiem. Sprawdźmy czy dług alimentacyjny ulega przedawnieniu, a także jak wpływa on na otrzymanie zobowiązań finansowych w przyszłości.
Spis treści:
- Czy przedawnienie alimentów jest możliwe?
- Przedawnienie alimentów - podstawa prawna
- Po jakim czasie następuje przedawnienie alimentów?
- Windykacja długu alimentacyjnego
- Czy dług alimentacyjny wpływa na zdolność kredytową dłużnika?
- Sprawdzenie wysokości długu alimentacyjnego
Czy przedawnienie alimentów jest możliwe?
W niektórych przypadkach, podobnie jak inne ciążące długi, alimenty mogą ulec przedawnieniu. Należy jednak pamietać, że przebieg procedury w sytuacji przedawnienia roszczeń alimentacyjnych może wyglądać różnie i będzie uzależniony od okoliczności. W zależności od tego czy dług alimentacyjny wynika z umowy czy pochodzi on z funduszu alimentacyjnego, sprawa przedawnienia może przebiegać w inny sposób.
Przedawnienie alimentów (zasądzonych wyrokiem lub wynikających z umowy):
Przedawnienie alimentów, które zostały zasadzone wyrokiem lub wynikają z zawartej umowy ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko 18 roku życia. Należy pamietać, że bieg określonych w przepisach 3 lat ulega przerwaniu w przypadku rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli postępowanie jest w toku, czas konieczny do osiągnięcia przedawnienia długu jest wstrzymany.
Przedawnienie alimentów wypłacanych z funduszu alimentacyjnego:
Według art. 27 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, osoba zadłużona ma obowiązek zwrotu wypłaconych środków alimentacyjnych, a także ustawowych odsetek za opóznienie w spłacie. Ten dług nigdy nie ulega przedawnieniu, a egzekucja dotycząca uregulowania zadłużenia trwa aż do skutku.
Przedawnienie alimentów - podstawa prawna
Art. 137. – [Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych] – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
§ 1. Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.
§ 2. Niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty.
Po jakim czasie następuje przedawnienie alimentów?
Przedawnienie alimentów następuje po upływie 3 lat, zgodnie z art. 137 § 1 K.r.o.
W teorii przedawnienie długu alimentacyjnego następuje po upływie 3 lat. Oznacza to, że w przypadku braku płatności obowiązkowych środków, możemy dochodzić ich zwrotu za okres ostatnich trzech lat. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko nie osiągnęło jeszcze 18 roku życia. W tym wypadku bieg przedawnienia rozpoczyna się dopiero po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko, na którego rzecz alimenty zostały zasądzone.
Windykacja długu alimentacyjnego
Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, takiego jak np. ugoda z klauzulą wykonalności albo wyrok sądu, windykacja długu alimentacyjnego zostaje rozpoczęta. Egzekucji podlegają wszystkie dobra alimenciarza, z wyjątkiem należących do niego nieruchomości. Na tym etapie komornik ustala:
- majątek dłużnika,
- wysokość zarobków dłużnika,
- miejsce zamieszkania dłużnika.
Jeżeli egzekucja nie przyniesie skutku, dziecko lub drugi opiekun mają prawo do starania się o otrzymanie środków z funduszu alimentacyjnego. Pieniądze zostaną wypłacone po spełnieniu kilku koniecznych warunków. Są to:
- nieprzekroczenie dochodu netto na jedną osobę w rodzinie – 725 zł,
- dziecko jest niepełnoletnie lub nie ukończyło 25 roku życia jeśli jego nauka nadal trwa,
- w przypadku niepełnosprawności dziecka, wiek nie ma znaczenia.
Fundusz alimentacyjny gwarantuje przychód w postaci alimentów. Mimo tego kwota wypłacanego świadczenia nie przekracza 500 zł. Dłużnik czyli osoba, która nie wypłaca zasądzonych alimentów, musi zwrócić środki wraz z ustawowymi odsetkami.
Czy dług alimentacyjny wpływa na zdolność kredytową dłużnika?
Jeżeli zaległości środków alimentacyjnych trwają dłużej niż 6 miesięcy, komornik ma prawo wpisać nieobowiązkowego opiekuna do odpowiedniego rejestru osób zadłużonych. Wpis może spowodować trudności z otrzymaniem zobowiązań w przyszłości. Dług alimentacyjny jest priorytetowym zadłużeniem. Oznacza to, że w przypadku posiadania przez dłużnika innych zobowiązań na przykład w banku lub firmie pożyczkowej, egzekucja z tytułu długu komorniczego ma pierwszeństwo, a środki są ściągane w pierwszej kolejności. Właśnie z tego powodu osobom, które nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, tak trudno jest zaciągnąć inne zobowiązanie finansowe.
Dług alimentacyjny wpływa na zdolność kredytową osoby zadłużonej.
Osoba zadłużona może skorzystać z opcji pożyczki bez BIK. Mimo tego, w przypadku konieczności pozyskania większego finansowania, dłużnik może nie otrzymać pożądanej kwoty ze względu na zaległości.
Sprawdzenie wysokości długu alimentacyjnego
Aby sprawdzenie długu alimentacyjnego było możliwe, w pierwszej kolejności należy zarejestrować się w portalu ERIF BIG. Po aktywacji konta możemy wygenerować odpowiedni raport dotyczący naszego zadłużenia. Ta opcja jest dostępna wyłącznie w sytuacji długu wpisanego do rejestru. Jeżeli nasze zadłużenie nie zostało jeszcze zarejestrowane, możemy zwrócić się do komornika w celu udostępnienia nam akt sprawy. Jeśli jednak egzekucja nie została wszczęta, musimy samodzielnie wyliczyć na jaką kwotę jesteśmy aktualnie zadłużeni. W przypadku długu w funduszu alimentacyjnym o kwotę możemy zapytać w odpowiednim urzędzie, czyli Ośrodku Pomocy Społecznej. Należy pamiętać także o tym, że niealimentacja jest poważnym przestępstwem. Oprócz kar grzywny, może zostać wymierzona kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Źródła:
https://erif.pl/
Art. 137. – [Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych] – Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Wszystkie komentarze
Jesli córka jest pełnoletnia rocznik 1997 to dlaczgo komornik sciąga mi z wypłaty
Na podstawie przepisu jakiego artykulu stwierdzono, ze roszczenia osoby, ktora ukonczyla 18ty rok zycia nie przedawniaja sie z uplywem 3 lat?
Niezrozumiały bełkot.
Gówno warte. To nie jest wytłumaczenie dla normalnego człowieka.
Dodaj komentarz