Kiedy alimenty ulegają przedawnieniu?

Kiedy alimenty ulegają przedawnieniu?

author
Julia Wierciło
27 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Kategoria

Alimenty są świadczeniem obowiązkowym, a celem ich wypłacania jest zapewnienie podopiecznemu środków potrzebnych do życia. Niestety, nie wszyscy zobowiązani rodzice uiszczają płatności w terminie. W wielu przypadkach dziecko w ogóle nie otrzymuje zasądzonych pieniędzy, które są konieczne do jego utrzymania. Rodzic, który nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego staje się dłużnikiem. Sprawdźmy czy dług alimentacyjny ulega przedawnieniu, a także jak wpływa on na otrzymanie zobowiązań finansowych w przyszłości.

Spis treści:

 1. Czy przedawnienie alimentów jest możliwe?
 2. Przedawnienie alimentów - podstawa prawna
 3. Po jakim czasie następuje przedawnienie alimentów?
 4. Windykacja długu alimentacyjnego
 5. Czy dług alimentacyjny wpływa na zdolność kredytową dłużnika?
 6. Sprawdzenie wysokości długu alimentacyjnego
Zwiń spis treści

Czy przedawnienie alimentów jest możliwe?

W niektórych przypadkach, podobnie jak inne ciążące długi, alimenty mogą ulec przedawnieniu. Należy jednak pamietać, że przebieg procedury w sytuacji przedawnienia roszczeń alimentacyjnych może wyglądać różnie i będzie uzależniony od okoliczności. W zależności od tego czy dług alimentacyjny wynika z umowy czy pochodzi on z funduszu alimentacyjnego, sprawa przedawnienia może przebiegać w inny sposób.

Przedawnienie alimentów (zasądzonych wyrokiem lub wynikających z umowy):

Przedawnienie alimentów, które zostały zasadzone wyrokiem lub wynikają z zawartej umowy ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko 18 roku życia. Należy pamietać, że bieg określonych w przepisach 3 lat ulega przerwaniu w przypadku rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli postępowanie jest w toku, czas konieczny do osiągnięcia przedawnienia długu jest wstrzymany.

Przedawnienie alimentów wypłacanych z funduszu alimentacyjnego:

Według art. 27 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, osoba zadłużona ma obowiązek zwrotu wypłaconych środków alimentacyjnych, a także ustawowych odsetek za opóznienie w spłacie. Ten dług nigdy nie ulega przedawnieniu, a egzekucja dotycząca uregulowania zadłużenia trwa aż do skutku.

Przedawnienie alimentów - podstawa prawna

Art. 137. – [Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych] – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

§  1.  Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.

§  2.  Niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty.

Po jakim czasie następuje przedawnienie alimentów?

Przedawnienie alimentów następuje po upływie 3 lat, zgodnie z art. 137 § 1 K.r.o.

W teorii przedawnienie długu alimentacyjnego następuje po upływie 3 lat. Oznacza to, że w przypadku braku płatności obowiązkowych środków, możemy dochodzić ich zwrotu za okres ostatnich trzech lat. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko nie osiągnęło jeszcze 18 roku życia. W tym wypadku bieg przedawnienia rozpoczyna się dopiero po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko, na którego rzecz alimenty zostały zasądzone.

Windykacja długu alimentacyjnego

Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, takiego jak np. ugoda z klauzulą wykonalności albo wyrok sądu, windykacja długu alimentacyjnego zostaje rozpoczęta. Egzekucji podlegają wszystkie dobra alimenciarza, z wyjątkiem należących do niego nieruchomości. Na tym etapie komornik ustala:

 • majątek dłużnika,
 • wysokość zarobków dłużnika,
 • miejsce zamieszkania dłużnika.

Jeżeli egzekucja nie przyniesie skutku, dziecko lub drugi opiekun mają prawo do starania się o otrzymanie środków z funduszu alimentacyjnego. Pieniądze zostaną wypłacone po spełnieniu kilku koniecznych warunków. Są to:

 • nieprzekroczenie dochodu netto na jedną osobę w rodzinie – 725 zł,
 • dziecko jest niepełnoletnie lub nie ukończyło 25 roku życia jeśli jego nauka nadal trwa,
 • w przypadku niepełnosprawności dziecka, wiek nie ma znaczenia.

Fundusz alimentacyjny gwarantuje przychód w postaci alimentów. Mimo tego kwota wypłacanego świadczenia nie przekracza 500 zł. Dłużnik czyli osoba, która nie wypłaca zasądzonych alimentów, musi zwrócić środki wraz z ustawowymi odsetkami.

Czy dług alimentacyjny wpływa na zdolność kredytową dłużnika?

Jeżeli zaległości środków alimentacyjnych trwają dłużej niż 6 miesięcy, komornik ma prawo wpisać nieobowiązkowego opiekuna do odpowiedniego rejestru osób zadłużonych. Wpis może spowodować trudności z otrzymaniem zobowiązań w przyszłości. Dług alimentacyjny jest priorytetowym zadłużeniem. Oznacza to, że w przypadku posiadania przez dłużnika innych zobowiązań na przykład w banku lub firmie pożyczkowej, egzekucja z tytułu długu komorniczego ma pierwszeństwo, a środki są ściągane w pierwszej kolejności. Właśnie z tego powodu osobom, które nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, tak trudno jest zaciągnąć inne zobowiązanie finansowe.

Dług alimentacyjny wpływa na zdolność kredytową osoby zadłużonej.

Osoba zadłużona może skorzystać z opcji pożyczki bez BIK. Mimo tego, w przypadku konieczności pozyskania większego finansowania, dłużnik może nie otrzymać pożądanej kwoty ze względu na zaległości.

Sprawdzenie wysokości długu alimentacyjnego

Aby sprawdzenie długu alimentacyjnego było możliwe, w pierwszej kolejności należy zarejestrować się w portalu ERIF BIG. Po aktywacji konta możemy wygenerować odpowiedni raport dotyczący naszego zadłużenia. Ta opcja jest dostępna wyłącznie w sytuacji długu wpisanego do rejestru. Jeżeli nasze zadłużenie nie zostało jeszcze zarejestrowane, możemy zwrócić się do komornika w celu udostępnienia nam akt sprawy. Jeśli jednak egzekucja nie została wszczęta, musimy samodzielnie wyliczyć na jaką kwotę jesteśmy aktualnie zadłużeni. W przypadku długu w funduszu alimentacyjnym o kwotę możemy zapytać w odpowiednim urzędzie, czyli Ośrodku Pomocy Społecznej. Należy pamiętać także o tym, że niealimentacja jest poważnym przestępstwem. Oprócz kar grzywny, może zostać wymierzona kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Źródła:

https://erif.pl/

Art. 137. – [Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych] – Kodeks rodzinny i opiekuńczy

 

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Beata Jaworska
Beata Jaworska
2019-09-14 16:16:45

Jesli córka jest pełnoletnia rocznik 1997 to dlaczgo komornik sciąga mi z wypłaty

Sebastian Stelman
Sebastian Stelman
2019-07-07 22:06:11

Na podstawie przepisu jakiego artykulu stwierdzono, ze roszczenia osoby, ktora ukonczyla 18ty rok zycia nie przedawniaja sie z uplywem 3 lat?

Marek
Marek
2019-06-21 13:05:25

Niezrozumiały bełkot.

Steven
Steven
2018-11-15 10:12:21

Gówno warte. To nie jest wytłumaczenie dla normalnego człowieka.

Podobne artykuły

Promocja: „150 zł na start – IX edycja” w mBanku

Serwis bankier.pl wraz z mBankiem przygotowali promocję, w której za założenie konta firmowego można zgarnąć 150 złotych premii. Dodatkowo Klienci, którzy skorzystają z wewnętrznej promocji banku mogą otrzymać dodatkowe 100 złotych, czyli łączna premia wzrasta do 250 złotych. Promocja trwa do 3 kwietnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
08 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowe monety od NBP – 200-lecie ASP im. Jana Matejki w Krakowie

Narodowy Bank Polski (NBP) planuje wprowadzić do obiegu nowe monety kolekcjonerskie, które upamiętniają 200-lecie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Monety: złota o nominale 200 zł oraz srebrna o nominale 10 zł pojawią się 3 kwietnia.

author
Aneta Jankowska
28 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nowa oferta pożyczki gotówkowej w PKO BP

Bank PKO BP wystartował z nową ofertą pożyczki gotówkowej pod hasłem „Małe decyzje to czasem wielkie życiowe zmiany”. Ofertę wzbogacono o kampanię marketingową, która zakończy się 26 maja 2019 roku.

author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile komornik może zabrać z pensji w 2018?

Sprawdziliśmy, ile z miesięcznej wypłaty może potrącić komornik sądowy w 2018 roku. Kwoty zajęcia komorniczego są różne w zależności od rodzaju stosunku pracy.

author
Dominika Byczek
29 grudnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt hipoteczny Trzebnica

Szukasz kredytu hipotecznego, ale nie wiesz które banki oferują najkorzystniejsze warunki? Sprawdź nasze zestawienie dla mieszkańców Trzebnicy. Maksymalny okres spłaty wynosi 35 lat.

author
Patryk Byczek
04 lipca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kupujemy najwięcej nowych mieszkań w Europie

W Europie to właśnie Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań. Dlaczego? Najczęściej kierujemy się ich standardem, świeżością i współczesną architekturą.

author
Aneta Jankowska
30 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj