Zasobność polskich gospodarstw domowych – raport NBP

Zasobność polskich gospodarstw domowych – raport NBP

author
Aneta Jankowska
27 lutego 2018
Z badania Narodowego Banku Polskiego "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce" wynika, że znacznie większy majątek posiadają te gospodarstwa domowe, które utrzymują się głównie z pracy najemnej. Jakie inne wnioski płyną z raportu?

Z badania NBP wynika, że majętność gospodarstw domowych, gdzie dominuje praca najemna, wynosi jedną trzecią tego, co w rodzinach, które żyją przede wszystkim z dochodu z samozatrudnienia.

Przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego w 2016 roku wyniósł 264 tysiące złotych. To suma wartości głównego miejsca zamieszkania i majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wykształcenie i potomstwo ma znaczący wpływ na zarobki

Wśród badanych Polaków, którzy posiadają wykształcenie wyższe zanotowano zdecydowanie wyższy majątek netto niż u osób, które posiadają wykształcenie podstawowe – 563 tysiące zł w porównaniu do 248 tysięcy zł. 

Oczywistym wydaje się też fakt, że te osoby, które nie mają na swoich barkach kredytu na nieruchomość są bogatsze od tych, które właśnie taki posiadają. Co więcej, im Polak starszy, tym bogatszy. Chociaż taki trend utrzymuje się jedynie do wieku 64 lat. Polacy w tym przedziale wiekowym są zamożniejsi niż ich młodsi koledzy. 

Kolejnym wnioskiem z badania jest fakt, że pary, które posiadają dzieci żyją na wyższym poziomie niż osoby w związkach bezdzietnych. 

Majątek a status pracy

Średni majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce to 417 tys. zł, a mediana wynosi 264 tys. Znacząca różnica pojawia się w przypadku osób zatrudnionych na etacie a samozatrudnionych. Wśród pracowników na etat ich średnia wynosi tylko 369 tys. Natomiast, przeciętny wynik wśród rodzin, gdzie ankietowany jest samozatrudniony to już 1,073 mln zł. To prawie trzy razy wyższy wynik.

Zadłużenie Polaków

Na dług gospodarstw domowych składają się różne formy zadłużenia, najczęściej są to . kredyty hipoteczne. Problem z wypłacalnością ma 40,5% gospodarstw domowych, a przeciętna wysokość zaległych zobowiązań to 10 tysięcy zł. 

Celem raportu NBP jest poznanie szeroko rozumianej sytuacji finansowej Polaków, przede wszystkim wielkości zgromadzonych przez gospodarstwa domowe aktywów oraz zaciągniętych zobowiązań, a także analiza zmian tych kategorii w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Starachowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 lipca 2019

Bank Pekao w Starachowicach

Czyste Powietrze: jest nowy kalkulator dla wnioskujących
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 czerwca 2020

Czyste Powietrze: jest nowy kalkulator dla wnioskujących

Kasa Stefczyka Grudziądz
Oddziały
author
Patryk Byczek
30 października 2020

Kasa Stefczyka Grudziądz

Lombardy w Rzeszowie
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
08 grudnia 2022

Lombardy w Rzeszowie

Getin Bank wyróżniony w konkursie “Instytucja Roku”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 marca 2021

Getin Bank wyróżniony w konkursie “Instytucja Roku”

Porównaj