Znana polska firma planuje ogłosić upadłość

Znana polska firma planuje ogłosić upadłość

author
Patryk Byczek
08 maja 2018
Po siedemdziesięciu latach istnienia zniknąć może polska, kultowa marka. Zarząd firmy Próchnik ma zamiar przygotować i złożyć wniosek ogłaszający upadłość marki. Z drugiej strony, władze firmy mają ciche nadzieję, że złożony kilkadziesiąt dni temu dokument o ratowanie firmy zostanie rozpatrzony pozytywnie. 

Wniosek o sanację został złożony przez firmę pod koniec marca bieżącego roku, czego efektem był „plan uzdrowienia” przedstawiony na początku kwietnia. Zakładał on między innymi zawężenie asortymentu, rozwój sprzedaży internetowej oraz sprzedaż marki Rage Age.

Pomimo chęci ogłoszenia upadłości, firma zaznacza, że „widzi szansę skutecznej restrukturyzacji prowadzonej działalności”. Zarząd przedsiębiorstwa twierdzi także, że jak najbardziej uzasadnione było złożenie wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.
 

Przyczyny upadłości
 

Ogłoszenie upadłości związane jest przede wszystkim z narastającym długiem, który coraz bardziej zbliża firmę do bankructwa. Złożony przez przedsiębiorstwo wniosek o ratowanie firmy nie został jeszcze rozpatrzony przez Sąd Rejonowy w Łodzi. Konsekwencją tego jest zajęcie rachunków bieżących firmy, co nie daje spółce możliwości uregulowania bieżących zobowiązań finansowych. W takiej sytuacji zarząd był zmuszony do przygotowania wniosku o upadłość.

(…) mając na względzie postanowienia ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe i obowiązki z niej wynikające, a także zważywszy na zagrożenia dla działalności operacyjnej spółki wynikające z prowadzonych obecnie przez niektórych wierzycieli spółki postępowań egzekucyjnych dotyczących majątku spółki, zarząd spółki z daleko posuniętej ostrożności prawnej podjął decyzję o przygotowaniu wniosku o upadłość spółki” – napisano w wystosowanym przez firmę komunikacie prasowym.


 

Kłopoty firmy

Przyczyną długów, które zbierało przedsiębiorstwo, była błędna polityka zarządu oraz prowadzenie sklepów ze zbyt drogimi produktami. Sytuacja, w której znalazł się Próchnik była również spowodowana próbą utrzymania dwóch marek jednocześnie – Próchnika oraz Rage Age. Dwa sklepy z odzieżą męską, lecz skierowane w całkowicie różnych Klientów. To zgubiło zarząd firmy i doprowadziło do momentu, w którym firma jest o krok od bankructwa.

Władze przedsiębiorstwa potwierdziły, że gdyby sąd wszczął postępowanie dotyczące wniosku sanacyjnego, wtedy spółka dokonałaby „rewizji swojej decyzji” i wniosek o ogłoszenie upadłości mógłby się nie pojawić w ogóle.
 

Próchnik

Firma zajmuje się produkcją odzieży męskiej. Od 1991 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Lease ze zmianą w Zarządzie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 marca 2021

ING Lease ze zmianą w Zarządzie

Oprocentowanie obligacji bez zmian
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 czerwca 2018

Oprocentowanie obligacji bez zmian

Plus Bank wprowadza bankowość mobilną
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
17 stycznia 2014

Plus Bank wprowadza bankowość mobilną

ING Bank Śląski w Chybiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Chybiu

Kredyt samochodowy Przasnysz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
14 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Przasnysz

Porównaj